Ukrainada ayollar ham armiyada xizmat qiladimi?
Ukraina prezidenti ofisi rahbarining o‘rinbosari Pavel Palisa ayollar uchun ham majburiy harbiy xizmat joriy etilishi kerakligini aytdi.
U Bihus.Info’ga bergan intervyusida bu taklifni Isroil tajribasiga asoslagan. Palisaga ko‘ra, Rossiyadan xavf hali uzoq yillar saqlanadi ва 10–30 yilгача хавф давом этиши мумкин.
– Harbiy xizmat jamiyatda faqat erkaklar uchun emas, barcha uchun majburiy tushuncha bo‘lishi kerak, – dedi u.
Palisa Konstitutsiyada xizmat to‘g‘risidagi band borligini ва уни ayollar uchun ham qo‘llash кераклигини таъкидлади.
– Agar fuqarolar davlat mablag‘idan ta’lim olsa ёки лавозим талаб қилса, армияда хизмат қилган бўлиши шарт, – деди у.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda Ukraina Qurolli Kuchlari safida 68 ming ayol, shundan 48 ming nafari harbiy xizmatchi, 5 mingga yaqin ayol esa jangovar hududларда.

В Украине женщины тоже служат в армии?
Заместитель главы офиса президента Украины Павел Палиса заявил, что обязательная военная служба должна быть введена и для женщин.
В интервью Bihus.Info он обосновал это предложение опытом Израиля. По словам Палисы, угроза от России сохранится еще много лет, и она может продолжаться от 10 до 30 лет.
– Военная служба должна быть обязательной для всех в обществе, а не только для мужчин, – сказал он.
Палиса отметил, что в Конституции есть статья о службе, и ее необходимо применять и к женщинам.
– Если граждане получают образование за счет государства или занимают должности, они должны служить в армии, – добавил он.
Согласно данным, в настоящее время в рядах Вооруженных сил Украины служат 68 тысяч женщин, из которых 48 тысяч являются военнослужащими, а около 5 тысяч находятся в боевых зонах.
Палиса отметил, что это его личное мнение, и администрация президента не гарантирует поддержку этой идеи.