Donald Tramp 90 kunlik bojlar to‘xtatilishi haqida e’lon qilganidan bir necha soat oldin Shveysariya prezidenti va moliya vaziri Karin Keller-Zutter bilan muhim telefon muloqoti o‘tkazgan.
Bloomberg agentligining xabar berishicha, aynan shu suhbat Trampning savdo to‘qnashuvida pozitsiyasini yumshatish to‘g‘risidagi qarorini qabul qilishda hal qiluvchi omillardan biri bo‘lgan.
Bir vaqtning o‘zida ham moliya vaziri, ham mamlakat prezidenti Keller-Zutter 9 aprel kuni bo‘lib o‘tgan suhbatni ijtimoiy tarmoqda «ochiq va konstruktiv» deb atadi. U Bernning ikki tomonlama savdo bo‘yicha pozitsiyasini bayon etgani va AQSH manfaatlarini hisobga olish bo‘yicha yo‘llarni belgilaganini ta’kidladi. Tomonlar yaqin vaqtda muzokaralarni davom ettirishga kelishib olgan.
Bloomberg tahliliga ko‘ra, Shveysariya prezidenti yarim soat ichida gapning mohiyatiga o‘tgan va aynan shaxsan Trampning moliyaviy manfaatlariga ta’sir qiladigan faktlarga urg‘u bergan.
Keller-Zutter mamlakatining AQSH iqtisodiyotidagi roliga e’tibor qaratgan: Shveysariya Amerikadagi investitsiyalar bo‘yicha 6-o‘rinda, ishlab chiqarish sohasida — 4-o‘rinda, tadqiqot va ishlanmalar sohasida esa — 1-o‘rinda turishiga urg‘u bergan.
«Men buni prezident Trampga tushuntirdim — va o‘ylayman, bu qaror qabul qilinishda ahamiyat kasb etdi», — degan u.
Avvalroq Tramp Shveysariyadan keladigan barcha tovarlarga 31 foizlik boj joriy etish niyatida edi — bu Yevropa Ittifoqiga nisbatan belgilangan 20 foizdan ham yuqori. Bu qaror Bernda jiddiy xavotir uyg‘otdi: Shveysariya iqtisodiyoti eksportga yo‘naltirilgan va bunday yuqori tariflar uning asosiy tarmoqlariga jiddiy zarba bo‘lardi.
Bundan tashqari, «Trump Watches» brendining ayrim luks soat modellari aynan Shveysariyada ishlab chiqarilishi ma’lum bo‘ldi. Ular orasida 2999 dollarlik xronograf va 100 ming dollarlik Tourbillon modeli bor. Bojlar ushbu ishlab chiqarishni bankrotlik bo‘sag‘asiga olib kelishi mumkin edi.
Shu bilan birga, Shveysariyadan AQSHga olib kirilayotgan oltin hajmi keskin oshgan, dunyoda esa qimmatbaho metall narxlari tarixiy rekordlarni yangilayotgan bir paytda, Shveysariya bojlarni to‘xtatishga erishdi.
Endi bu qanchagacha davom etadi, degan savol vujudga kelmoqda: Donald Tramp 3 oydan so‘ng bojlarni qayta joriy etmaydimi?

Говорят, что Трамп отложил пошлины на три месяца из-за президента Швейцарии
Дональд Трамп провел важный телефонный разговор с президентом и министром финансов Швейцарии Карин Келлер-Зуттер всего за несколько часов до объявления о приостановке пошлин на 90 дней.
По информации агентства Bloomberg, именно этот разговор стал одним из решающих факторов в принятии Трампом решения смягчить свою позицию в торговом конфликте.
Одновременно и министр финансов, и президент страны Келлер-Зуттер назвали разговор, состоявшийся 9 апреля, «открытым и конструктивным» в социальных сетях. Она подчеркнула, что Берн изложил свою позицию по двусторонней торговле и обозначил пути учета интересов США. Стороны договорились о продолжении переговоров в ближайшее время.
По анализу Bloomberg, президент Швейцарии за полчаса перешла к сути разговора и акцентировала внимание именно на фактах, влияющих на финансовые интересы Трампа.
Келлер-Зуттер обратила внимание на роль своей страны в экономике США: Швейцария занимает 6-е место по инвестициям в Америке, 4-е место в производственном секторе и 1-е место в области исследований и разработок.
«Я объяснила это президенту Трампу — и думаю, что это сыграло важную роль в принятии решения», — сказала она.
Ранее Трамп намеревался ввести 31% пошлину на все товары, поступающие из Швейцарии, что выше установленной для Европейского Союза 20%. Это решение вызвало серьезную озабоченность в Берне: экономика Швейцарии ориентирована на экспорт, и такие высокие тарифы нанесли бы серьезный удар по ее основным отраслям.
Кроме того, стало известно, что некоторые модели люксовых часов бренда «Trump Watches» производятся именно в Швейцарии. Среди них хронограф за 2999 долларов и модель Tourbillon за 100 тысяч долларов. Пошлины могли бы довести это производство до банкротства.
В то же время, когда объем золота, ввозимого из Швейцарии в США, резко увеличился, а цены на драгоценные металлы в мире обновляют исторические рекорды, Швейцария добилась приостановки пошлин.
Теперь возникает вопрос, как долго это продлится: не введет ли Дональд Трамп пошлины снова через три месяца?
По данным адмирала Бреда Купера, командующего Центральным командованием США, с начала войны американские военные нанесли удары по более чем восьми тысячам целей в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мир Сегодня, 21:29
Соединённые Штаты Америки официально включили Россию, Китай, Иран, Северную Корею и Пакистан в список государств, способных нанести ядерный удар. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом говорится в