Dunyo bo‘ylab 300 milliondan ortiq boshpanasiz odamlar
Birlashgan Millatlar Tashkilotining so‘nggi hisobotiga ko‘ra, dunyo bo‘ylab 300 milliondan ortiq inson boshpanasiz, ya’ni doimiy turar joysiz yashamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, sayyoradagi har sakkizinchi kishi norasmiy aholi punktlarida istiqomat qilishga majbur. Bu holat insonlarning asosiy hayotiy ehtiyojlaridan biri bo‘lgan xavfsiz va munosib uy-joyga ega bo‘lish huquqining yetishmasligini ko‘rsatadi.
Uy-joy muammosi faqat rivojlanayotgan yoki kam daromadli davlatlarga xos emas. Masalan, iqtisodiy jihatdan rivojlangan mamlakatlarda, jumladan Amerika Qo‘shma Shtatlarida ham minglab yosh oilalar uy sotib olish imkoniyatidan mahrum.
Ijara narxlarining oshishi va ish haqining barqaror o‘smasligi bu muammoni yanada kuchaytirmoqda. BMT har yili oktyabr oyining birinchi dushanbasini “Butunjahon Habitat kuni” sifatida nishonlaydi.
Ushbu sana insonlarning munosib turar joyda yashash huquqini himoya qilish, shahar va aholi punktlarini barqaror rivojlantirish zaruratini eslatish maqsadida belgilangan. 2025 yilgi Habitat kuni “Inqiroz uchun shahar yechimlari” shiori ostida o‘tkaziladi.
Bu tashabbus orqali boshpana yetishmasligi, majburiy ko‘chirilish va uysizlik muammolariga samarali echimlar topishga intilmoqda. BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish murojaatida mojarolar, siyosiy beqarorlik va iqlim o‘zgarishlari natijasida 123 milliondan ortiq inson o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lganini ta’kidladi.
Ular xavfsizlik izlab, zich aholi yashaydigan shahar va qishloqlarga ko‘chmoqda. Guterrishning fikricha, aynan shaharlar bu muammolarga yechim topishda muhim ahamiyatga ega.
Infratuzilmani yaxshilash, arzon uy-joy dasturlarini kengaytirish va ijtimoiy himoya tizimlarini kuchaytirish asosiy yo‘nalish bo‘lishi lozim. Shuningdek, BMTning avvalgi hisobotida dunyo bo‘ylab 733 million kishi ochlikdan aziyat chekayotgani qayd etilgan.
Har kuni bir milliarddan ortiq porsiya yaroqli oziq-ovqat isrof qilinmoqda. Bu miqdordagi oziq-ovqat ochlikdan qiynalayotgan insonlarni kamida bir marta to‘yintirish imkonini beradi.
Bu esa oziq-ovqat isrofini kamaytirish va ochlik muammosini hal etishda jiddiy choralar ko‘rish zarurligini ko‘rsatadi.

Более 300 миллионов бездомных людей по всему миру
Согласно последнему отчету Организации Объединенных Наций, более 300 миллионов человек во всем мире лишены жилья, то есть живут без постоянного места жительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, каждый восьмой человек на планете вынужден проживать в неформальных поселениях. Эта ситуация свидетельствует о нехватке права людей на безопасное и достойное жилье, которое является одной из основных жизненных потребностей.
Проблема жилья характерна не только для развивающихся или малообеспеченных стран. Например, в экономически развитых странах, включая Соединенные Штаты Америки, тысячи молодых семей лишены возможности купить собственное жилье.
Рост арендной платы и отсутствие стабильного увеличения заработной платы усугубляют эту проблему. ООН ежегодно отмечает первый понедельник октября как «Всемирный день среды обитания».
Эта дата установлена с целью защиты права людей на достойное жилье и напоминания о необходимости устойчивого развития городов и населенных пунктов. Всемирный день среды обитания 2025 года пройдет под девизом «Городские решения для кризиса».
Через эту инициативу стремятся найти эффективные решения проблем нехватки жилья, вынужденных переселений и бездомности. В обращении Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша отмечается, что из-за конфликтов, политической нестабильности и изменения климата более 123 миллионов человек были вынуждены покинуть свои дома.
Они ищут безопасность, переезжая в густонаселенные города и сельские районы. По мнению Гутерриша, именно города играют ключевую роль в решении этих проблем.
Основными направлениями должны стать улучшение инфраструктуры, расширение программ доступного жилья и укрепление систем социальной защиты. Также в предыдущем отчете ООН отмечалось, что по всему миру 733 миллиона человек страдают от голода.
Ежедневно более одного миллиарда порций пригодной к употреблению пищи выбрасывается. Это количество еды могло бы хотя бы один раз накормить людей, страдающих от голода.
Это подчеркивает необходимость серьезных мер по сокращению пищевых отходов и решению проблемы голода.