ясно ветер 0.7 м/с, В
13-aprel kuni Turkiyada metroda ayolni ruxsatsiz suratga olgan o‘zbekistonlik fuqaro deport qilindi va jarimaga tortildi, deb nova24.uz xabar berdi.
Turkiya huquq-tartibot organlariga murojaat qilgan ayol bu holatdan shikoyat qilgan. O‘zbekistonlik erkak qo‘lga olinib, unga nisbatan tergov harakatlari boshlangan. Natijada uning ish ruxsati bekor qilinib, shaxsiy hayot daxlsizligini buzganlik aybi bilan mamlakatdan chiqarib yuborilgan.
Jazo dastlab yanada og‘ir bo‘lishi — jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq jazosi berilishi mumkin edi. Ammo O‘zbekiston Bosh konsulligi aralashuvi tufayli jarima va deportatsiya bilan cheklandi.
Yana 2024-yildayoq Istanbuldagi Bosh konsullik o‘zbekistonliklarni ogohlantirib, ruxsatsiz suratga olish yoki video olish qonunga xilof ekani haqida eslatma bergan edi.
Yaqin Sharqda kuzatilayotgan keskin kechayotgan siyosiy vaziyat va urush xavfi dunyo bo'ylab energetika sohasiga jiddiy ta'sir ko'rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Aynan shu
Dunyo Bugun, 06:41
Insoniyat qadimdan Mars sayyorasini o'zlashtirish va u yerdagi hayotni boshlash orzusini ko'z oldiga qo'yib keladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Biroq, haqiqat shundaki, Qizil
Dunyo Bugun, 04:58
AQSh harbiylari Eron amaliyotlarida sun'iy intellektdan keng foydalanmoqda
Oxirgi vaqtlarda AQSh harbiylari Eronning ishtirokidagi davomli havo amaliyotlarida sun'iy intellektdan tobora kengroq foydalanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xabardor manbalarning
Dunyo Bugun, 03:50
Eron Isroil AQSh to'qnashuvi neft narxini oshirdi
Qo'shma Shtatlar, Isroil va Eron o'rtasidagi qurolli to'qnashuvlar o'n uchinchi kuniga kirib, dunyo hamjamiyatini jiddiy xavotirga solmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo Bugun, 03:29
Yaqin Sharqdagi keskinlashgan vaziyat va dunyo e'tibori
Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat 2026 yilning o'n mart kuni yana ham keskinlashib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil va Eron o'rtasidagi ziddiyat
Dunyo Bugun, 02:34
AQSH va Isroil Eronning yadroviy obyektiga kuchli zarba berdi
2026 yil 12 mart kuni Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroil mamlakatlarining birlashgan qurolli kuchlari Eron hududida keng ko'lamli harbiy operatsiyalarini davom ettirdi. Bu haqda Zamin.uz

В Турции был депортирован узбек, который сфотографировал женщину
13 апреля в Турции депортировали узбекистанского гражданина, который без разрешения снял женщину в метро, и его оштрафовали, сообщает nova24.uz.
Женщина, обратившаяся в правоохранительные органы Турции, пожаловалась на этот инцидент. Узбекский мужчина был задержан, и в отношении него начались следственные действия. В результате его разрешение на работу было аннулировано, и он был выдворен из страны за нарушение неприкосновенности частной жизни.
Наказание могло быть еще более строгим — могло быть возбуждено уголовное дело, и ему могла быть назначена тюремная мера. Однако благодаря вмешательству Генерального консульства Узбекистана дело ограничилось штрафом и депортацией.
Уже в 2024 году Генеральное консульство в Стамбуле предупреждало узбекистанцев о том, что съемка или видеозапись без разрешения является нарушением закона.
Обостряющаяся политическая ситуация и угроза войны на Ближнем Востоке оказывают серьезное влияние на энергетический сектор по всему миру. Об этом сообщает Zamin.uz. Именно поэтому министр энергетики
Мир Сегодня, 06:41
Человечество с древних времен мечтало о колонизации планеты Марс и начале жизни на ней. Об этом сообщает Zamin.uz. Однако, реальность такова, что суровые и чрезмерно сложные условия на Красной
Мир Сегодня, 04:58
Американские военные широко используют искусственный интеллект в операциях против Ирана
В последнее время американские военные все шире используют искусственный интеллект в продолжающихся воздушных учениях с участием Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам информированных
Мир Сегодня, 03:50
Конфликт между Ираном и Израилем в США поднял цены на нефть
Вооруженные столкновения между Соединенными Штатами, Израилем и Ираном вступили в тринадцатый день, вызывая серьезную обеспокоенность мирового сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz. По мере
Мир Сегодня, 03:29
Обострение ситуации на Ближнем Востоке и внимание мира
Ситуация в регионе Ближнего Востока 10 марта 2026 года вновь обострилась. Об этом сообщает Zamin.uz. Противостояние между Соединёнными Штатами Америки, Израилем и Ираном углубилось, привлекая
Мир Сегодня, 02:34
США и Израиль нанесли мощный удар по ядерному объекту Ирана
12 марта 2026 года объединённые вооружённые силы Соединённых Штатов Америки и Израиля продолжили масштабные военные операции на территории Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. Эти боевые действия были