O'zbekistonda ob-havo o'zgaruvchan bo'ladi va yomg'ir yog'ishi kutilmoqda
Ukraina rahbariyati va G‘arb ekspertlari Rossiya prezidenti Vladimir Putinning bir kun avval Pasxa bayrami munosabati bilan 30 soatlik sulh e’lon qilish niyati samimiyligiga ishonmayapti. Ularning fikricha, Putin bir kun oldin tinchlik muzokaralarini to‘xtatish bilan tahdid qilgan AQSH prezidenti Donald Trampning ishonchini saqlab qolmoqchi. Urush tarafdori bo‘lgan blogerlar ham «Pasxa sulhi» faqat tashqi auditoriyaga mo‘ljallangani haqida yozmoqda.
Yakshanba kuni ertalab Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy frontning turli yo‘nalishlarida 59 bor o‘qqa tutish va beshta hujum harakatlari sodir bo‘lganini ma’lum qildi. U Ukraina qurolli kuchlari bosh qo‘mondoni Oleksandr Sirskiyning hisobotiga havola bergan.
«Bizning jangchilarimiz hamma joyda, dushman muayyan jangovar sharoitlarda munosib bo‘lgan tarzda javob qaytarishadi. Ukraina bundan keyin ham munosib javob berishda davom etadi», – dedi Zelenskiy.
«Umuman olganda, Pasxa tongida aytish mumkinki, Rossiya armiyasi o‘t ochish to‘xtatilganining umumiy taassurotini yaratishga harakat qilmoqda, ammo ba’zida oldinga siljish va Ukrainaga zarar yetkazish uchun alohida urinishlarni to‘xtatmayapti. Rossiya sukunat shartlariga to‘liq rioya etishi kerak», – deya xulosa qildi Ukraina prezidenti.
Rossiya mudofaa vazirligi «Pasxa sulhi» buzilgani haqida xabar bermagan.
Ekspertlar Moskva tomonidan e’lon qilingan 30 soatlik o‘t ochishni to‘xtatish hozirning o‘zida uzoq muddatli sulhga olib kelishi mumkinligiga ishonmaydi. «Men buni Putinning tinchlikka tayyorligining jiddiy ko‘rsatkichi deb hisoblamayman», – dedi Karnegi jamg‘armasining katta ilmiy xodimi, ilgari AQSH Milliy razvedka kengashida ishlagan Erik Chiaramella Washington Post gazetasiga.
«Bu shunchaki prezident Trampning xayrixohligini saqlab qolishga qaratilgan manyovr. Agar Putinning niyati jiddiy bo‘lganida, ukrainlar allaqachon rozi bo‘lgan uzoqroq muddatli sulhni qabul qilgan bo‘lardi», – deb hisoblaydi Chiaramella.
Rossiyalik olim Amerika nashri bilan anonimlik sharti asosida qilingan suhbatda Putinning qisqa muddatli «Pasxa sulhi» haqidagi bayonoti «Rossiya rahbariyati to‘pni boshqa tomon maydoniga uzatish uchun qandaydir jest qilish kerakligini tushungan» paytda yangraganini taxmin qildi.
«Moskva va Kiyev o‘rtasida propaganda jangi ketmoqda va har ikki tomon bir-birini mojaroning davom etishi uchun javobgarlikda ayblashga harakat qilmoqda», – deydi ekspert. «Bu bitta tomoshabin – Donald Tramp uchun teatr», – deya qo‘shimcha qildi u.
Bir kun avval Tramp AQSH davlat kotibi Marko Rubio ortidan, agar Moskva va Kiyev yaqin orada muzokaralarda oldinga siljishga erishmasa, tinch yo‘l bilan hal qilishga urinishlarni to‘xtatish bilan tahdid qilgan edi. Bir sutkadan kamroq vaqt o‘tgach, Putinning 30 soatlik o‘t ochishni to‘xtatish haqidagi bayonoti yangradi.
Rossiyani otishmalarni davom ettirishda ayblagan Zelenskiy, shu bilan birga, Kiyev Rossiya harbiylari tomonidan buzilmasa, o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga rioya qilishiga va’da berdi.
«Ikkala tomon ham tobora sabri tugab borayotgan Tramp ma’muriyati oldida tinchlik muzokaralaridan manfaatdorligini namoyish etishga intilayotganga o‘xshaydi», – deya sharhlaydi Washington Post.
Tahlilchilar fikricha, qisqa muddatli o‘t ochishni to‘xtatish taklifi Putinning oson diplomatik g‘alabasi, shuningdek, Amerika tomonining mojarodan chiqishiga to‘sqinlik qilishga urinish bo‘ldi, deb yozadi Wall Street Journal. Nashr, boshqalar singari, Rossiya prezidentining bayonoti Tramp ma’muriyati o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha sa’y-harakatlaridan voz kechish bilan tahdid qilganidan bir kun o‘tib yangraganiga e’tibor qaratgan.
Rossiyalik urush tarafdori bo‘lgan blogerlar «Pasxa sulhi»ni ma’qulladi va uni AQSHni qarshi olish uchun qadam tashlashga urinish bilan ham bog‘ladi. Rossiya mudofaa vazirligiga yaqin bo‘lgan Rybar telegram-kanali muallifi fikricha, 30 soat muddatga o‘t ochishni to‘xtatish «dushmanga harbiy jihatdan sezilarli ustunlik bermaydi, lekin Rossiyaning diplomatik pozitsiyasini mustahkamlaydigan muhim elementga aylanadi».
«Yarash haqida birinchi bo‘lib e’lon qilish va tinchlik tashabbusiga tayyorlikni namoyish etish – bu birinchi navbatda tashqi auditoriya uchun ishlashdir. Ayniqsa, xorijiy davlatlar bilan maslahatlashuvlar davom etayotgan bir paytda», – deb yozadi Rybar. «Dva mayora» telegram-kanali esa Ukrainada jang qilayotgan rossiyalik harbiylarni «sulh tuzish vazifalariga qat’iy rioya qilish»ga chaqirdi: «Bugun Rossiyaning xalqaro maydondagi siyosiy kun tartibini aynan siz belgilaysiz».
«Arxangel spesnaza» kanali esa Ukraina qurolli kuchlari «zarbalar va hujumlarni davom ettirishi»ni, shuning uchun «bu sulh katta ehtimol ikki kunga bormasligi»ni taxmin qilgan.
O‘z navbatida, Zelenskiy Rossiyani harbiy harakatlarni davom ettirishda ayblamoqda.
«Biz barcha yo‘nalishlar bo‘yicha haqiqiy vaziyatni qayd etmoqdamiz. Kursk va Belgorod oblasti – Putinning Pasxa bayonotlari bu hududlarga taalluqli bo‘lmadi. Harbiy harakatlar davom etmoqda, Rossiya zarbalari davom etmoqda», – dedi Ukraina prezidenti.
«Frontdagi yo‘nalishlarning bir qismida Rossiya rahbarining tinchlik va’dasi emas, balki Rossiya artilleriyasi yangrashda davom etmoqda. Rus dronlari qo‘llanmoqda. Yo‘nalishlar faqat bir qismida tinchroq», – degan Zelenskiy, ammo aynan qaysi yo‘nalishlarda harbiy harakatlar intensivligi pasayganiga aniqlik kiritmagan.
Avvalroq u «Ukraina mos ravishda javob qaytarishi»ni aytgandi: «Sukunatga sukut, zarbalarga qarshi zarbalar». Ukraina TIV rahbari Andrey Sibiga esa Kiyev 11 mart kuni Saudiya Arabistonidagi muzokaralarda AQSHning shartsiz o‘t ochishni to‘xtatish taklifiga rozi bo‘lganini eslatgan.
«Endi Putin go‘yoki o‘t ochishni to‘xtatishga tayyorligi haqida bayonot berdi. 30 kun o‘rniga – 30 soat. Afsuski, uning bayonotlari uning harakatlariga mos kelmasligi tarixdan ma’lum. Biz uning so‘zlariga ishonib bo‘lmasligini bilamiz va so‘zlarga emas, harakatlarga qaraymiz», – deb yozdi Sibiga X ijtimoiy tarmog‘ida. U Rossiya istalgan vaqtda «mart oyidan beri stol ustida turgan» 30 kunlik o‘t ochishni to‘liq va so‘zsiz to‘xtatish taklifiga rozi bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan.
Tramp «Pasxa sulhi»ga hozircha izoh bermadi, Yevroittifoqda esa unga ishonchsizlik bilan qarashmoqda. «Rossiya o‘zini tajovuzkor sifatida ko‘rsatgan, shuning uchun birinchi navbatda biz tajovuzning haqiqiy to‘xtatilishini va uzoq muddatli o‘t ochishni to‘xtatish uchun aniq ishlarni ko‘rishimiz kerak», – dedi shanba kuni Yevropa tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Yevropa komissiyasi vakili Anita Hipper (iqtibos Reuters agentligidan).
Shu bilan birga, Wall Street Journal nashridagilar fikricha, Putinning «Pasxa sulhi» urushni to‘xtatishdan oldin urushning «asosiy sabablari» deb atagan masalalarni hal etish haqidagi talabidan chekinishi mumkinligini ko‘rsatishi mumkin.
Washington Post 2022 yil aprel oyida BMT «Pasxa sulhi»ni taklif qilganida, Rossiya rad etganini eslatgan. Rossiya, o‘z navbatida, 2023 yilda Rojdestvo bayrami munosabati bilan o‘t ochishni to‘xtatishni taklif qilgan, biroq o‘shanda Ukraina bunga rozi bo‘lmagandi.
Yakshanba kuni ertalab Zelenskiy Ukrainaning yakshanba kuni soat 24:00 dan keyin sukunat rejimini 30 kunga uzaytirish taklifi o‘z kuchida qolishini aytdi.
Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron bilan bog‘liq Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq ochish masalasida 48 soatlik muddat berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U blokada davom etsa,
Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyodning g'arbiy qismida joylashgan Qiddiya ko'ngilochar hududida Shahzoda Muhammad bin Salmon stadioni qurilishi yaqinda yangi bosqichga o'tdi. Bu
Dunyo Bugun, 18:34
Yaqin Sharqdagi qurolli to'qnashuvlar doimiy ravishda kengayib borayotgan bir davrda Tehronning harbiy qudrati haqidagi yangiliklar butun dunyo e'tiborini tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 18:25
Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi so'nggi kunlarda axborot maydonida faollikni sezilarli darajada oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat rahbariyati o'ziga xos harbiy

Что говорит Путин о «Пасхальном мире»?
Руководство Украины и западные эксперты не верят в искренность намерения президента России Владимира Путина объявить 30-часовое перемирие в связи с Пасхой, которое он озвучил за день до этого. По их мнению, Путин хочет сохранить доверие президента США Дональда Трампа, который накануне угрожал приостановить мирные переговоры. Блогеры, поддерживающие войну, также пишут, что «пасхальное перемирие» предназначено только для внешней аудитории.
В воскресенье утром президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что на фронте произошло 59 обстрелов и пять атак. Он сослался на отчет главнокомандующего Вооруженными силами Украины Александра Сирского.
«Наши бойцы отвечают на всех направлениях, враг получает адекватный ответ в определенных боевых условиях. Украина и впредь будет продолжать давать достойный ответ», – сказал Зеленский.
«В целом, можно сказать, что на Пасху российская армия пытается создать общее впечатление о том, что огонь прекращен, однако иногда не прекращает отдельные попытки наступления и нанесения ущерба Украине. Россия должна полностью соблюдать условия тишины», – подытожил президент Украины.
Министерство обороны России не сообщало о нарушении «пасхального перемирия».
Эксперты не верят, что объявленное Москвой 30-часовое прекращение огня может привести к долгосрочному миру. «Я не считаю это серьезным показателем готовности Путина к миру», – сказал старший научный сотрудник Фонда Карнеги, ранее работавший в Совете национальной безопасности США Эрик Чиарамелла газете Washington Post.
«Это просто маневр, направленный на сохранение благосклонности президента Трампа. Если бы намерения Путина были серьезными, украинцы уже давно согласились бы на более длительное перемирие», – считает Чиарамелла.
Российский ученый в разговоре с американским изданием на условиях анонимности предположил, что заявление Путина о краткосрочном «пасхальном перемирии» прозвучало в тот момент, когда «российское руководство поняло, что нужно сделать какой-то жест, чтобы передать мяч на другую сторону поля».
«Между Москвой и Киевом идет пропагандистская война, и обе стороны пытаются обвинить друг друга в том, что конфликт продолжается», – говорит эксперт. «Это театр для одного зрителя – Дональда Трампа», – добавил он.
Накануне Трамп угрожал, что если Москва и Киев не добьются прогресса в переговорах, он прекратит попытки мирного разрешения. Менее чем через сутки прозвучало заявление Путина о 30-часовом прекращении огня.
Зеленский, обвиняя Россию в продолжении обстрелов, в то же время пообещал, что Киев будет соблюдать режим прекращения огня, если российские войска не будут нарушать его.
«Обе стороны, похоже, стремятся продемонстрировать свою заинтересованность в мирных переговорах перед администрацией Трампа, которая теряет терпение», – комментирует Washington Post.
По мнению аналитиков, предложение о краткосрочном прекращении огня стало легкой дипломатической победой Путина, а также попыткой помешать американской стороне выйти из конфликта, пишет Wall Street Journal. Издание обращает внимание на то, что заявление президента России прозвучало через день после того, как администрация Трампа угрожала отказаться от усилий по прекращению огня.
Российские блогеры, поддерживающие войну, одобрили «пасхальное перемирие» и связали его с попыткой сделать шаг навстречу США. По мнению автора телеграм-канала Rybar, близкого к Министерству обороны России, 30-часовое прекращение огня «не даст врагу военного преимущества, но станет важным элементом, укрепляющим дипломатическую позицию России».
«Первым объявить о примирении и продемонстрировать готовность к мирной инициативе – это прежде всего работать на внешнюю аудиторию. Особенно в то время, когда продолжаются консультации с иностранными государствами», – пишет Rybar. Телеграм-канал «Два майора» призвал российских военных, участвующих в боях на Украине, «строго соблюдать задачи по установлению мира»: «Сегодня именно вы определяете политическую повестку России на международной арене».
Канал «Архангел спецназа» предположил, что украинские вооруженные силы «продолжат наносить удары и атаки», поэтому «это перемирие, скорее всего, не продлится и двух дней».
В свою очередь, Зеленский обвиняет Россию в продолжении военных действий.
«Мы фиксируем реальную ситуацию по всем направлениям. Курская и Белгородская области – заявления Путина о Пасхе не касаются этих территорий. Военные действия продолжаются, российские удары продолжаются», – сказал президент Украины.
«На некоторых направлениях не обещание российского руководителя о мире, а российская артиллерия продолжает греметь. Используются российские дроны. На направлениях только на некоторых стало спокойнее», – сказал Зеленский, однако не уточнил, на каких именно направлениях интенсивность военных действий снизилась.
Ранее он говорил, что «Украина будет адекватно отвечать»: «Тишина на тишину, удары на удары». Глава МИД Украины Андрей Сыбога напомнил, что Киев согласился на предложение США о безусловном прекращении огня на переговорах в Саудовской Аравии 11 марта.
«Теперь Путин якобы заявил о готовности прекратить огонь. 30 дней вместо 30 часов. К сожалению, его заявления не соответствуют его действиям, как показывает история. Мы знаем, что ему нельзя доверять на слово, и смотрим на действия», – написал Сыбога в социальной сети X. Он подчеркнул, что Россия может согласиться на полное и безусловное прекращение огня на 30 дней, которое «лежит на столе с марта».
Трамп пока не прокомментировал «пасхальное перемирие», в Евросоюзе к нему относятся с недоверием. «Россия проявила себя как агрессор, поэтому прежде всего мы должны увидеть реальное прекращение агрессии и конкретные действия для прекращения огня на длительный срок», – сказала в субботу представитель Европейской комиссии по внешним делам и политике безопасности Анита Хиппер (цитата по Reuters).
В то же время, по мнению Wall Street Journal, требование Путина решить «основные причины» войны перед прекращением ее может свидетельствовать о его намерении отступить от «пасхального перемирия».
Washington Post напомнила, что в апреле 2022 года, когда ООН предложила «пасхальное перемирие», Россия отказалась. Россия, в свою очередь, предложила прекратить огонь в 2023 году в связи с Рождеством, но тогда Украина не согласилась.
В воскресенье утром Зеленский заявил, что предложение Украины о продлении режима тишины до 30 дней после 24:00 в воскресенье остается в силе.
Президент США Дональд Трамп дал Ирану 48 часов для полного открытия Ормузского пролива. Об этом сообщает Zamin.uz. Он предупредил, что в случае продолжения блокады США могут нанести удар по крупным
В развлекательной зоне Киддия, расположенной в западной части столицы Саудовской Аравии Эр-Рияда, строительство стадиона принца Мухаммеда бин Салмана недавно перешло на новый этап. Об этом сообщает
Мир Сегодня, 18:34
В эпоху постоянного расширения вооруженных столкновений на Ближнем Востоке новости о военной мощи Тегерана привлекают внимание всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz. Особенно предположения о
Мир Сегодня, 18:25
Вооруженные силы Саудовской Аравии демонстрируются всему миру
Министерство обороны Саудовской Аравии в последние дни значительно усилило свою активность в информационном пространстве. Об этом сообщает Zamin.uz. Руководство страны запустило уникальную военную
По сообщениям израильских сил обороны и службы чрезвычайных ситуаций, две мощные баллистические ракеты Ирана были запущены по ядерному объекту в городе Димона на юге Израиля и по близлежащему городу
Мир Сегодня, 17:21
22 марта в штате Флорида США состоялись важные дипломатические встречи. Об этом сообщает Zamin.uz. Переговоры проходили с участием делегаций США и Украины. Основной целью встречи стало укрепление