Filippinlarda kuchli bo‘ron sabab evakuatsiya boshlandi
Fuqarolik mudofaasi boshqarmasining ma'lumotlariga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab 916 mingdan ortiq aholi xavfsiz hududlarga ko‘chirildi. Mazkur bo‘ron soatiga 185 kilometr tezlikda esayotgan kuchli shamollar va 230 kilometr/soatgacha bo‘lgan shamol to‘lqinlarini keltirib chiqarmoqda.
Uning ta’sir doirasi mamlakatning deyarli barcha hududlarini qamrab olgan. Sinoptiklar prognoziga ko‘ra, bo‘ron mamlakat sharqidagi Katanduanes oroliga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarba berishi mumkin.
Yakshanba kuni ertalabdan orolda kuchli yomg‘irlar, shamol va suv toshqinlari kuzatilgan. Favqulodda vaziyatlar tufayli hukumat dushanba kuni maktablar va davlat muassasalarini, jumladan, Manila shahridagi tashkilotlarni vaqtincha yopish to‘g‘risida qaror chiqardi.
Shuningdek, mamlakat bo‘ylab 300ga yaqin samolyot reysi bekor qilindi. Bo‘ron xavfi sababli aholi hushyorlikka chaqirilmoqda.
Yaponiyada odamlarni ajablantirayotgan yangi dam olish usuli tezda ommalashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Endilikda ba'zi insonlar hayot haqida chuqurroq o'ylash, ruhiy yengillik

В связи с сильным штормом на Филиппинах началась эвакуация
В воскресенье на Филиппинах началась масштабная эвакуация из-за приближения сильного тропического шторма под названием "Фунг-вонг". Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Управления гражданской обороны, более 916 тысяч человек по всей стране были перемещены в безопасные районы. Этот шторм вызывает сильные ветры со скоростью до 185 километров в час и волны ветра до 230 километров в час.
Зона его воздействия охватывает почти все регионы страны. По прогнозу синоптиков, шторм может нанести прямой удар по острову Катандуанес на востоке страны.
В воскресенье утром на острове наблюдались сильные дожди, ветер и наводнения. В связи с чрезвычайной ситуацией правительство приняло решение временно закрыть школы и государственные учреждения, включая организации в Маниле, в понедельник.
Кроме того, по всей стране отменено около 300 авиарейсов. Население призывают быть бдительными из-за угрозы шторма.
Из-за сложной ситуации на Ближнем Востоке сотням узбекистанцев, оставшихся в Катаре, оказывается практическая помощь. Об этом сообщает Zamin.uz. По текущим данным, в Дохе размещены более 500
Мир Сегодня, 16:38
США тратят около 3 миллионов долларов на уничтожение каждого дрона Shahed-136. Об этом сообщает Zamin.uz. В то же время Иран производит до 500 таких устройств в день и имеет запас более 80 000 штук.