Nigeriyada mojarolar: dinmi yoki iqtisodiy sabablar?
1-noyabr kuni AQSh Prezidenti Donald Tramp Nigeriya hukumatini "nasroniylarning ommaviy qirg‘inini to‘xtata olmaslikda" ayblab, "islomchi terrorchilarga" qarshi harbiy zarbalar berish ehtimoli bilan tahdid qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nigeriya aholisi orasida 56,1 foizi islom diniga, 43,4 foizi esa nasroniylikka e’tiqod qiladi. Nigeriya hukumati ushbu muammoning mavjudligini tan olsa-da, "nasroniylar genotsidi" degan tushunchani rad etmoqda.
Rasmiylar bunday bayonotlarni mamlakatning ijtimoiy xilma-xilligi va murakkab vaziyatini noto‘g‘ri talqin qilish deb hisoblashadi. Ammo haqiqatdan ham Nigeriya nasroniylari AQSh rahbari ta’kidlaganidek, "hayot-mamot tahdidi" bilan yuzlashmoqdami?
Mojarolarda dinning roli qay darajada? Va bu hujumlar ortida kimlar turibdi?
Statistikaga ko‘ra, 2019-yil oktabrdan 2023-yil sentyabrgacha Nigeriyada kamida 16 769 nasroniy o‘ldirilgan va 11 185 kishi o‘g‘irlangan. Nasroniylar musulmonlarga nisbatan 2,7 barobar ko‘proq o‘ldirilgan va 1,4 barobar ko‘proq o‘g‘irlangan.
Biroq, mojarolarning aksariyati diniy sabablarga emas, balki iqtisodiy omillarga borib taqaladi. Nigeriyaning markaziy hududlarida musulmon fulani ko‘chmanchilari va nasroniy dehqonlar o‘rtasida yer va suv resurslari uchun kurash kuzatilmoqda.
Iqlim o‘zgarishi va shimoliy hududlarning sahrolashishi fulanilarni janubdagi, asosan nasroniylar istiqomat qiluvchi hududlarga ko‘chishga majbur qilmoqda. Bu esa mojarolarning kengayishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, musulmonlar ham zo‘ravonlik qurboniga aylanmoqda. 2019-yil oktabrdan 2023-yil sentyabrgacha kamida 6 235 musulmon o‘ldirilgan.
Diniy jihatdan noma’lum bo‘lgan qurbonlar bilan bu raqam 8 314 nafarga yetishi mumkin. Musulmonlar orasida "Boko Haram" kabi ekstremistik guruhlar tomonidan amalga oshirilgan hujumlar oqibatida o‘lim holatlari ko‘p uchraydi.
"Boko Haram" 2002-yilda tashkil topgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi G‘arbiy ta’limotga qarshi kurashdir. Guruh ko‘plab jinoyatlarga, jumladan o‘g‘irlash, qotillik va terroristik hujumlarga qo‘l urgan.
Keyinchalik guruh ichida bo‘linishlar yuzaga kelgan va "Islom davlati – G‘arbiy Afrika viloyati" kabi yangi tashkilotlar paydo bo‘lgan. Mazkur holatlar Nigeriyada diniy va iqtisodiy muammolar bir-biriga bog‘lanib, murakkab vaziyatni yuzaga keltirayotganini ko‘rsatadi.

Конфликты в Нигерии: религия или экономические причины?
1 ноября президент США Дональд Трамп обвинил правительство Нигерии в неспособности остановить «массовое истребление христиан» и пригрозил возможными военными ударами против «исламистских террористов». Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди населения Нигерии 56,1% исповедуют ислам, а 43,4% — христианство. Хотя правительство Нигерии признаёт наличие этой проблемы, оно отвергает понятие «геноцид христиан».
Официальные лица считают такие заявления неправильной интерпретацией социальной разнородности и сложной ситуации в стране. Но действительно ли нигерийские христиане сталкиваются с «угрозой жизни», как подчеркнул глава США?
Какова роль религии в конфликтах? И кто стоит за этими нападениями?
По статистике, с октября 2019 по сентябрь 2023 года в Нигерии было убито не менее 16 769 христиан и похищено 11 185 человек. Христиане были убиты в 2,7 раза чаще и похищены в 1,4 раза чаще, чем мусульмане.
Однако большинство конфликтов обусловлены не религиозными, а экономическими факторами. В центральных регионах Нигерии наблюдается борьба за землю и водные ресурсы между мусульманскими кочевниками фулани и христианскими фермерами.
Изменение климата и опустынивание северных районов вынуждают фулани переселяться на юг, где преимущественно проживают христиане. Это способствует расширению конфликтов.
При этом мусульмане также становятся жертвами насилия. С октября 2019 по сентябрь 2023 года было убито не менее 6 235 мусульман.
С учётом жертв с неопределённой религиозной принадлежностью эта цифра может достигать 8 314 человек. Среди мусульман часто встречаются случаи смертей в результате нападений экстремистских групп, таких как «Боко Харам».
«Боко Харам» была создана в 2002 году, её основная цель — борьба против западного образования. Группа совершила множество преступлений, включая похищения, убийства и террористические акты.
Позже в группе произошли расколы, и появились новые организации, такие как «Исламское государство — Западноафриканская провинция». Эти события показывают, что религиозные и экономические проблемы в Нигерии взаимосвязаны и создают сложную ситуацию.