Tadqiqot natijalari BBC orqali e’lon qilindi. Unda miyadagi asosiy o‘zgarishlar 9, 32, 66 va 83 yoshlarda sodir bo‘lishi ta’kidlangan.
Ushbu ilmiy ishda 90 yoshgacha bo‘lgan to‘rt mingga yaqin odam ishtirok etgan. Ularning miyasi maxsus skanerlar yordamida o‘rganilgan.
Tadqiqotga ko‘ra, miya rivojlanishi hayot davomida bir tekisda kechmaydi. Aksincha, u besh asosiy bosqichga bo‘linadi.
0–9 yosh oralig‘idagi bolalik davrida miya tez o‘sadi, lekin ortiqcha neyron aloqalar “kesib tashlanadi”. Bu bosqichda miyaning samaradorligi pastroq bo‘ladi.
9–32 yosh oralig‘idagi yoshlik davrida esa miya aloqalari maksimal samaradorlik uchun qayta shakllanadi. Bu davr ruhiy muammolar xavfi yuqori bo‘lgan bosqich sanaladi.
32–66 yosh oralig‘ida balog‘at davri boshlanadi. Bu bosqichda miya eng barqaror bo‘lib, rivojlanish sekinlashadi va intellektual cho‘qqiga erishiladi.
66–83 yosh oralig‘i esa erta qarilik davri hisoblanadi. Ushbu davrda miya alohida qismlar sifatida ishlay boshlaydi, lekin ularning o‘zaro bog‘liqligi saqlanib qoladi.
Demensiyaning ilk belgilari aynan shu davrda paydo bo‘lishi mumkin. 83 yoshdan keyingi kechki qarilikda esa o‘zgarishlar yanada kuchayadi.
Biroq bu haqda ilmiy ma’lumotlar yetarli emas, chunki bu yoshda sog‘lom miyaga ega odamlar soni kam. Tadqiqotchilar ushbu bosqichlar inson hayotidagi muhim davrlar — o‘smirlik, sog‘liq muammolari va 30 yoshlardagi katta o‘zgarishlar bilan chambarchas bog‘liq ekanini ta’kidladi.
Edinburg universiteti professori ham bu natijalar miya qarishi haqidagi zamonaviy tasavvurlarga mos kelishini, lekin har bir insonda jarayonlar turlicha kechishini aytib o‘tgan. Ushbu ilmiy kashfiyot ruhiy kasalliklar va demensiya xavfini yaxshiroq tushunishda muhim ahamiyatga ega.

Определены пять этапов развития человеческого мозга
Ученые Кембриджского университета определили пять важных этапов развития человеческого мозга. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты исследования были опубликованы через BBC. В нем подчеркивается, что основные изменения в мозге происходят в возрасте 9, 32, 66 и 83 лет.
В этом научном исследовании приняли участие около четырех тысяч человек в возрасте до 90 лет. Их мозг изучался с помощью специальных сканеров.
Согласно исследованию, развитие мозга не происходит равномерно на протяжении всей жизни. Напротив, оно делится на пять основных этапов.
В детстве в возрасте от 0 до 9 лет мозг быстро растет, но избыточные нейронные связи «отрезаются». На этом этапе эффективность мозга ниже.
В юности в возрасте от 9 до 32 лет связи мозга перестраиваются для максимальной эффективности. Этот период считается этапом с высоким риском психических проблем.
В возрасте от 32 до 66 лет начинается зрелый период. На этом этапе мозг наиболее стабилен, развитие замедляется и достигается интеллектуальный пик.
Возраст от 66 до 83 лет считается ранним старением. В этот период мозг начинает работать как отдельные части, но их взаимосвязь сохраняется.
Первые признаки деменции могут появиться именно в этот период. В позднем старении после 83 лет изменения усиливаются.
Однако научных данных об этом недостаточно, так как в этом возрасте мало людей с здоровым мозгом. Исследователи подчеркнули, что эти этапы тесно связаны с важными периодами жизни человека — подростковым возрастом, проблемами со здоровьем и значительными изменениями в 30 лет.
Профессор Эдинбургского университета также отметил, что эти результаты соответствуют современным представлениям о старении мозга, но у каждого человека процессы протекают по-разному. Это научное открытие имеет важное значение для лучшего понимания риска психических заболеваний и деменции.