O‘zbek bokschi qizlari Sofiyada finalga yo‘l oldi
The Washington Post nashri ma’lum qilishicha, AQSH va Ukraina o‘rtasida tabiiy boyliklarni o‘zlashtirishga oid ikki oylik muzokaralardan so‘ng erishilgan kelishuv Rossiyada jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. Nashrning 2 may kuni e’lon qilgan tahliliy materialda aytilishicha, Rossiya elitasi bu kelishuvni Kreml uchun geosiyosiy yutqazish sifatida baholamoqda.
Zelenskiy va Tramp aloqasi xavotir uyg‘otmoqda
Maqolaga ko‘ra, Rossiya siyosiy rahbarlari Volodimir Zelenskiy va AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi yaqinlashuv ehtimolidan xavotirda. Kremlda bu jarayon Ukraina bo‘yicha foydali diplomatik kelishuvlardan voz kechishga olib kelishi mumkin, deb hisoblanmoqda.
Rossiyalik yuqori lavozimli shaxslardan biri, o‘z shaxsini oshkor qilmaslik sharti bilan, WP jurnalistlariga quyidagilarni ma’lum qilgan:
“Putin hech bo‘lmaganda ma’lum masalalarda yon berishga tayyor ekanini ko‘rsatishi kerak, aks holda yangi sanksiyalar to‘lqini keladi. Bu safargi jazo choralari juda og‘ir bo‘lishi mumkin.”
Sanksiyalar va budjet taqchilligi xavfi
Ayni paytda AQSH senatori Lindsi Grem boshchiligida Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalar paketi tayyorlanayotgani ma’lum qilingan. Agar mazkur cheklovlar kuchga kirsa, Rossiya iqtisodiyoti yanada qattiq bosim ostida qolishi mumkin. Chunki mamlakatda budjet taqchilligi o‘sishda davom etmoqda.
“Rossiya rasmiylari sanksiyalarni yengib o‘tdik, deb da’vo qilishyapti, lekin amalda iqtisodiy muammolar o‘sayotgani ularni ham xavotirga solmoqda. Iqtisodiyotni safarbarlik modeli orqali uzoq muddatda boshqarib bo‘lmaydi”, — degan WP manbasi.
Iqtisodiy ko‘rsatkichlar pasaymoqda
Joriy yilning birinchi choragida Rossiyaning yalpi ichki mahsuloti (YAIM) o‘sish sur’ati aniq pastlagan. Agar 2023 yilda YAIM o‘sishi 4,1 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich atigi 1,7 foizni tashkil etgan.
Shu bilan birga, Rossiya Markaziy bankining yuqori foiz stavkalariga qaramay, inflyatsiya hali ham 10 foizdan yuqori darajada saqlanib turibdi.
Harbiy xarajatlardan tashqari sohalar tanazzulga yuz tutgan, neft narxining pasayishi esa xomashyodan keladigan budjet daromadlarini taxminan 20 foizga qisqartirgan. Moliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2024 yilda davlat budjeti defitsiti pandemiyadan keyingi eng yuqori darajaga yetishi mumkin — rejalashtirilgan 1,2 trillion o‘rniga 3,8 trillion rublgacha yetishi taxmin qilinmoqda.
Rossiya tashqi siyosatda yangi bosimlar bilan to‘qnash kelar ekan, mamlakat ichkarisida iqtisodiy barqarorlikni saqlash uchun qanday choralar ko‘rishi mumkin? Yangi sanksiyalar va geosiyosiy kelishuvlar bu muvozanatni qanday o‘zgartirishi mumkin? Siz nima deb o‘ylaysiz?
Tehrondagi hujumlar: Xomanaiy taqdiri noma’lum qolmoqda
Tehrondagi so‘nggi voqealar Eron va mintaqadagi siyosiy vaziyatni yanada murakkablashtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Reuters agentligi xabariga ko‘ra, Isroil va AQSH tomonidan Eron hududiga
Eron va Isroil o‘rtasidagi harbiy keskinlik kuchaymoqda
Yaqin Sharqdagi vaziyat tobora keskinlashib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 28-fevral kuni Eron AQSH va Isroilning Eronga qaratilgan qo‘shma hujumlariga javoban Isroil tomoniga o‘nlab
Dunyo Bugun, 16:52
Eron va AQSH o‘rtasidagi harbiy to‘qnashuv kuchaymoqda
Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat tobora keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi AQSH va Isroil tomonidan amalga oshirilgan zarbalarga javoban
Dunyo Bugun, 16:05
Klintonlar Epshteyn ishi bo‘yicha ayblovlarni rad etdi
AQSh siyosatida yana bir bahsli mavzu kun tartibiga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 26–27-fevral kunlari Nyu-York shtatining Chappakua shahrida AQSh Kongressi Vakillar palatasining nazorat
Dunyo Bugun, 14:05
Isroil Eron hududiga zarba berdi, vaziyat keskinlashdi
Yaqin Sharqdagi vaziyat 28-fevral kuni keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil hukumati Eron hududiga qarshi harbiy operatsiya boshlaganini rasman e’lon qildi. Reuters axborot agentligi
Isroil va Eron o‘rtasidagi ziddiyat keskinlashdi
28-fevralga o‘tar kechasi Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, Isroil Eronga qarshi oldindan zarba beruvchi hujumni

В Турции двое футболистов получили тюремный срок за ставки
По данным газеты The Washington Post, соглашение, достигнутое после двухмесячных переговоров между США и Украиной о разработке природных ресурсов, вызывает серьезную озабоченность в России. В аналитическом материале, опубликованном 2 мая, говорится, что российская элита рассматривает это соглашение как геополитическое поражение для Кремля.
Связь между Зеленским и Трампом вызывает беспокойство
Согласно статье, российские политические лидеры обеспокоены возможностью сближения между Владимиром Зеленским и бывшим президентом США Дональдом Трампом. В Кремле считают, что этот процесс может привести к отказу от выгодных дипломатических соглашений по Украине.
Один из высокопоставленных российских чиновников, пожелавший остаться анонимным, сообщил журналистам WP:
“Путин должен показать, что готов пойти на уступки хотя бы по некоторым вопросам, иначе нас ждет новая волна санкций. На этот раз меры наказания могут быть очень жесткими.”
Санкции и риск бюджетного дефицита
В настоящее время стало известно, что под руководством сенатора США Линдси Грэма готовится новый пакет санкций против России. Если эти ограничения вступят в силу, экономика России может оказаться под еще большим давлением. Поскольку в стране продолжается рост бюджетного дефицита.
“Российские официальные лица утверждают, что они преодолели санкции, но на самом деле растущие экономические проблемы также вызывают у них беспокойство. Экономику нельзя управлять в долгосрочной перспективе через мобилизационную модель”, — сказал источник WP.
Экономические показатели снижаются
В первом квартале текущего года темпы роста валового внутреннего продукта (ВВП) России явно снизились. Если в 2023 году рост ВВП составил 4,1 процента, то в первом квартале 2024 года этот показатель составил всего 1,7 процента.
При этом, несмотря на высокие процентные ставки Центрального банка России, инфляция все еще остается на уровне выше 10 процентов.
Кроме военных расходов, другие сектора столкнулись с рецессией, а падение цен на нефть сократило бюджетные доходы от сырья примерно на 20 процентов. По данным Министерства финансов, в 2024 году дефицит государственного бюджета может достичь самого высокого уровня после пандемии — вместо запланированных 1,2 триллиона рублей он может составить до 3,8 триллиона рублей.
С учетом новых давлений в внешней политике, какие меры может предпринять страна для поддержания экономической стабильности внутри? Как новые санкции и геополитические соглашения могут изменить этот баланс? Что вы об этом думаете?
Атаки в Тегеране: судьба Хоманаи остается неизвестной
Последние события в Тегеране усложнили политическую ситуацию в Иране и регионе. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным агентства Reuters, во время ударов по территории Ирана со стороны Израиля и США
Мир Сегодня, 19:42
Военное напряжение между Ираном и Израилем усиливается
Ситуация на Ближнем Востоке становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz. 28 февраля Иран заявил, что в ответ на совместные атаки США и Израиля по Ирану выпустил десятки ракет по
Мир Сегодня, 16:52
Военное столкновение между Ираном и США усиливается
Ситуация в регионе Ближнего Востока становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz. Корпус стражей исламской революции Ирана объявил о начале контратаки с использованием ракет и дронов
Клинтоны отвергли обвинения по делу Эпштейна
В политике США вновь возник спорный вопрос. Об этом сообщает Zamin.uz. 26–27 февраля в городе Чаппакуа штата Нью-Йорк комитет по контролю Палаты представителей Конгресса США провел закрытое
Мир Сегодня, 14:05
Израиль нанес удар по территории Ирана, ситуация обострилась
Ситуация на Ближнем Востоке обострилась 28 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz. Правительство Израиля официально объявило о начале военной операции против территории Ирана. Агентство Reuters
Израиль и Иран находятся в состоянии обострения конфликта
В ночь на 28 февраля ситуация на Ближнем Востоке обострилась. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным агентства Reuters, Израиль официально объявил о нанесении превентивного удара по Ирану. В связи с