Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In AQSH yoki uning ittifoqchilari tomonidan Rossiyaga qarshi amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan har qanday harbiy tajovuzga qarshi kurashish uchun o‘z mamlakatining harbiy kuchlarini yuborishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
"Bu bizning birodarlik va quroldoshlik burchimizdir va uni muqaddas deb hisoblayman", – dedi Shimoliy Koreya rahbari 9 may kuni Rossiya Federatsiyasining KXDRdagi elchixonasiga qilgan tashrifi paytida.
Kim Chen Inning ta’kidlashicha, agar AQSH nazoratsiz qolsa, uning xavfli va provokativ harakatlari yanada ko‘payishi mumkin. Uning fikricha, bunday vaziyatda AQSHning yaqin ittifoqchisi hisoblangan Janubiy Koreya ham Vashingtonning "hamtovog‘i" sifatida shunga o‘xshash harakatlarni sodir etishga intilishi ehtimoldan xoli emas.
"Bu kabi aqlga sig‘mas harakatlar o‘ta yuqumli virus kabi tez tarqalishi mumkin", – deya ogohlantirdi Kim Chen In.
Shimoliy Koreya yetakchisi mamlakat harbiy xizmatchilarining Ukrainadagi mojaroda ishtirok etishini suveren huquqlariga mos keladigan va adolatli qaror sifatida baholadi.
Eslatib o‘tamiz, kecha, 9 may kuni Rossiyaning KXDRdagi elchisi Aleksandr Matsegora Kursk viloyati hududida "Ukraina qurolli kuchlaridan hududlarni ozod qilish amaliyotida qatnashgan" Shimoliy Koreya harbiy xizmatchilari xotirasiga bag‘ishlangan yodgorliklar o‘rnatilayotganini ma’lum qildi. Shuningdek, Kursk viloyatidagi qayta tiklangan ko‘cha va maydonlarga ushbu jangovar harakatlarda ishtirok etgan shimoliy koreyalik harbiylar nomi beriladi.

Ким Чен Ын заявил, что готов оказать военную помощь, если США нападут на Россию
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын заявил о готовности направить военные силы своей страны для борьбы с любым военным нападением, которое может быть осуществлено США или их союзниками против России.
«Это наш братский и оружейный долг, и я считаю его священным», – сказал лидер Северной Кореи во время визита в посольство РФ в КНДР 9 мая.
По словам Ким Чен Ына, если США останутся без контроля, их опасные и провокационные действия могут увеличиться. Он считает, что в такой ситуации Южная Корея, являющаяся близким союзником США, также может попытаться совершить аналогичные действия как «соратник» Вашингтона.
«Такие абсурдные действия могут распространяться так же быстро, как крайне заразный вирус», – предупредил Ким Чен Ын.
Лидер Северной Кореи оценил участие военнослужащих страны в конфликте в Украине как соответствующее суверенным правам и справедливое решение.
Напомним, что вчера, 9 мая, посол России в КНДР Александр Матсегорa сообщил о том, что в Курской области устанавливаются памятники в честь северокорейских военнослужащих, «участвовавших в освобождении территорий от украинских вооруженных сил». Также улицам и площадям, восстановленным в Курской области, будут присвоены имена северокорейских военных, участвовавших в этих боевых действиях.