Zelenskiy uchta o‘zbek kompaniyasiga sanksiya joriy qildi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy uchta o‘zbek kompaniyasi va bir nafar O‘zbekiston fuqarosiga nisbatan sanksiyalar joriy qildi, deb Kursiv Media xabar berdi.
Sanksiyalar 9-maydan kuchga kirdi va 10 yil davomida amal qiladi. Ushbu chora-tadbirlar Mercury Renaissance qo‘shma korxonasi va uning tarkibidagi Fergana Chemical Plant kompaniyasiga qarshi qaratilgan.
Mercury Renaissance kompaniyasi Toshkentda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, 2016-yildan beri qurilish texnikalarini lizing va ijaraga berish bilan shug‘ullanadi. Kompaniyaning asoschilari — Rustam Muminov va Shahriyor Tojiyev.
Rustam Muminovga nisbatan ham shaxsiy sanksiyalar joriy etilgan. Zelenskiyning farmoniga ko‘ra, unga nisbatan "mos choralar" ko‘riladi.
Sanksiyalar Jizzaxda joylashgan, sellyuloza va qog‘oz xomashyosini ishlab chiqaruvchi Raw Materials Cellulose kompaniyasiga ham taalluqli.

Зеленский ввел санкции против трех узбекских компаний
Президент Украины Владимир Зеленский ввел санкции против трех узбекских компаний и одного гражданина Узбекистана, сообщает Kursiv Media.
Санкции вступили в силу с 9 мая и будут действовать в течение 10 лет. Эти меры направлены против совместного предприятия Mercury Renaissance и его дочерней компании Fergana Chemical Plant.
Компания Mercury Renaissance зарегистрирована в Ташкенте и с 2016 года занимается лизингом и арендой строительной техники. Основатели компании — Рустам Муминов и Шахриёр Тоджиев.
На Рустама Муминова также наложены персональные санкции. Согласно указу Зеленского, в отношении него будут применены "соответствующие меры".
Санкции также касаются компании Raw Materials Cellulose, расположенной в Джизаке, которая производит целлюлозу и бумажное сырье.