G‘arb yetakchilari Putinga qanday javob qaytardi?
Donald Tramp hozircha so‘nggi sutkadagi voqealarga eng umumiy izoh berish bilan cheklandi va ularni Rossiya va Ukraina uchun «ehtimoliy buyuk kun» deb atadi.
«O‘ylab ko‘ring, bu „qonli hammom“ tugasa, necha yuz minglab odamlar hayoti saqlab qolinadi. Bu avvalgisidan ancha yaxshi bo‘lgan yangi dunyo bo‘ladi. Men bunga erishish uchun ikkala tomon bilan ishlashda davom etaman», – deb yozdi u o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida.
Biroq, Amerika prezidentining postidan uni nima umidlantirgani haqida aniq xulosa chiqarib bo‘lmaydi: Ukraina ittifoqchilarining 30 kunlik sulh haqidagi qo‘shma talabimi yoki Vladimir Putinning otashkesimdan bosh tortish bilan birga to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarga qaytish bo‘yicha taklifmi.
Fransiya prezidenti Vladimir Putinning Moskva va Kiyev o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni qayta tiklash taklifini «birinchi qadam, ammo yetarli emas» deb atadi.
«Muzokaralardan oldin o‘t ochishni so‘zsiz to‘xtatish bo‘lmaydi. Putin yo‘l qidirmoqda, lekin vaqtdan yutmoqchi», – dedi u jurnalistlarga Polshaning Pshemisl shahrida Kiyevdan uyga qaytayotganda.

Как западные лидеры ответили Путину?
Дональд Трамп пока ограничился самой общей оценкой последних событий и назвал их «возможным великим днем» для России и Украины.
«Подумайте, если этот „кровавый ад“ закончится, сколько сотен тысяч жизней будет спасено. Это будет новый мир, который будет значительно лучше прежнего. Я продолжу работать с обеими сторонами, чтобы этого добиться», – написал он в своей социальной сети Truth Social.
Однако из поста президента Америки трудно сделать четкий вывод о том, что его вдохновило: совместный запрос союзников Украины о 30-дневном перемирии или предложение Владимира Путина вернуться к прямым переговорам вместе с отказом от огня.
Президент Франции назвал предложение Владимира Путина о восстановлении прямых переговоров между Москвой и Киевом «первым шагом, но недостаточным».
«Перед переговорами огонь должен быть безусловно прекращен. Путин ищет пути, но хочет выиграть время», – сказал он журналистам в Пшемысле, возвращаясь домой из Киева.