Shtatning seysmologik observatoriyasi (VTSO) bergan ma’lumotlarga ko‘ra, zilzilaning kelib chiqishiga Metallica tomonidan ijro etilgan "Enter Sandman" kompozitsiyasi sabab bo‘lgan. Ushbu kompozitsiya Virginiya texnologiya universitetining futbol muxlislari uchun o‘ziga xos an’anaga aylangan bo‘lib, konsertda qatnashgan 60 ming nafarga yaqin tomoshabin bu musiqa jaranglashi bilan sinxron tarzda sakray boshlagan.
Stadiondan taxminan bir kilometr masofada joylashgan seysmograf qurilmasi, mazkur kuchli muxlislar harakati natijasida tuproqning kuchsiz silkinishini aniq qayd etgan. VTSO direktori Martin Chapman bu voqeani izohlar ekan, mazkur zilzilaning kuchi Rixter shkalasi bo‘yicha 1 balldan ham kam bo‘lganini va uning ta’siri stadion atrofidagi boshqa hududlarda sezilmaganligini ma’lum qildi.
"Muxlislarning sinxron harakati shunday ta’sir ko‘rsatdiki, hatto yer osti ham ularning shovqinidan titradi. Bu kabi holatlar juda kamdan-kam uchraydi va bu konsertning haqiqatdan ham o‘ziga xosligi va muhitidagi ajoyiblikni yana bir bor ko‘rsatdi", – dedi observatoriya rahbari Martin Chapman.
Eslatib o‘tamiz, "Enter Sandman" kompozitsiyasi nafaqat futbol o‘yinlari boshlanishida, balki boshqa katta tadbirlarda ham ko‘plab muxlislarning o‘zgacha entuziazmini uyg‘otib, katta shov-shuvlarga sabab bo‘ladigan mashhur qo‘shiq hisoblanadi.
Metallica guruhining mazkur konserti shu yilning eng yorqin musiqiy tadbirlaridan biri sifatida tarixda qolishi aniq. Ushbu voqea muxlislarning jonli ijrolar davomida naqadar ulkan kuchga ega ekanliklari, ularning birlashgan holdagi harakatlari tabiat hodisalariga ham ta’sir etishi mumkinligini yana bir bor isbotladi.
Zamin.uz tahririyati o‘z o‘quvchilari uchun bu kabi qiziqarli va g‘ayrioddiy voqealar haqida xabar berib borishda davom etadi.

Шум толпы фанатов на концерте Metallica вызвал небольшое землетрясение: в США зафиксирован уникальный случай
Шум толпы на концерте Metallica вызвал небольшое землетрясение: уникальный случай был зафиксирован в США
Всемирно известная американская рок-группа Metallica дала живой концерт на стадионе "Лейн" в городе Блэксбург, штат Вирджиния. Из-за великолепной музыки и чрезвычайной активности фанатов во время концерта произошло интересное и редкое природное явление: сейсмологи зафиксировали небольшое землетрясение в районе стадиона.
Согласно данным сейсмологической обсерватории штата (VTSO), причиной землетрясения стала композиция "Enter Sandman", исполненная Metallica. Эта композиция стала своеобразной традицией для футбольных болельщиков Виргинского технологического университета, и почти 60 тысяч зрителей, присутствовавших на концерте, начали прыгать в такт с музыкой.
Сейсмограф, расположенный примерно в километре от стадиона, четко зафиксировал слабое колебание земли в результате мощного движения фанатов. Директор VTSO Мартин Чапман, комментируя это событие, сообщил, что сила этого землетрясения составила менее 1 балла по шкале Рихтера и его влияние не ощущалось в других районах вокруг стадиона.
"Синхронное движение фанатов оказало такое влияние, что даже земля дрожала от их шума. Такие случаи происходят очень редко, и это еще раз подтвердило уникальность этого концерта и его удивительную атмосферу", – сказал руководитель обсерватории Мартин Чапман.
Напоминаем, что композиция "Enter Sandman" является не только популярной песней, вызывающей особый энтузиазм у множества фанатов на старте футбольных матчей, но и на других крупных мероприятиях, что приводит к большому шуму.
Концерт группы Metallica, безусловно, останется в истории как одно из самых ярких музыкальных событий этого года. Это событие еще раз доказало, насколько огромной силой обладают фанаты во время живых выступлений и что их объединенные действия могут влиять на природные явления.