Erdo‘g‘an: Ukrainada tinchlikka olib boradigan “tarixiy burilish nuqtasi” yaqindir
11 may, yakshanba kuni Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Ukrainadagi harbiy nizo bo‘yicha muzokaralar jarayonini «tarixiy burilish nuqtasi» deb atadi. U bu fikrni Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan o‘tkazilgan telefon suhbati chog‘ida bildirdi.
Turkiya – tinchlik vositachisi sifatida
Turkiya rahbarining rasmiy bayonotida quyidagilar qayd etildi:
“Prezident Erdo‘g‘an Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi urushni tugatish yo‘lida muhim burilish nuqtasiga yetib kelinganini ta’kidlab o‘tdi. U bu imkoniyatdan foydalanish zarurligini va Turkiya muzokaralar jarayonini tashkil etish hamda barqaror tinchlikni ta’minlashda faol ishtirok etishga tayyor ekanini bildirdi.”
Ushbu bayonot Turkiyaning urush boshlangan paytdan buyon tinchlikka erishish uchun ko‘rsatayotgan diplomatik sa’y-harakatlarining mantiqiy davomi sifatida baholanmoqda.
Putin bilan suhbat — Istanbul muzokaralari masalasi
O‘sha kunning o‘zida Erdo‘g‘an Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan ham telefon orqali muloqot o‘tkazdi. Muloqotda Putinning Istanbulda Ukraina bilan muzokaralarni qayta boshlashga tayyor ekani haqidagi bayonoti qo‘llab-quvvatlandi.
“Turkiya, yechimga olib keladigan, amaliy natija beradigan muzokaralarni tashkil etishga ham tayyor”, — deyiladi Turkiya prezidenti devonining bayonotida.
Kreml tasdiqladi
Rossiya tomoni ham Putin va Erdo‘g‘an o‘rtasidagi muloqot haqida rasmiy bayonot berdi:
“Turkiya tomoni barqaror tinchlikka erishishni maqsad qilgan muzokaralarni tashkil etish va o‘tkazishda har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi”, — deyiladi Kreml bayonotida.
Xalqaro umid va yechim imkoniyati
Mutaxassislar fikricha, Turkiyaning betaraf va muloqotga ochiq pozitsiyasi Ukraina–Rossiya o‘rtasidagi ehtimoliy yarashuv muzokaralarining ilgarilashi uchun muhim diplomatik maydon yaratishi mumkin. Istanbuldagi bevosita uchrashuvlar xavfsizlik va ishonch muhitini ta’minlashga xizmat qilishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati Ukrainadagi harbiy nizoning tinchlikka olib boruvchi yo‘llar bilan hal qilinishi uchun olib borilayotgan barcha sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlaydi. Turkiyaning faol vositachilik roli mintaqaviy barqarorlikka xizmat qilishiga ishonamiz.

Эрдоган: В Украине скоро наступит "историческая точка поворота", ведущая к миру
11 мая, в воскресенье, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал процесс переговоров по военному конфликту в Украине «исторической точкой поворота». Он высказал эту мысль во время телефонного разговора с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Турция – как посредник мира
В официальном заявлении турецкого лидера было отмечено:
«Президент Эрдоган подчеркнул, что достигнута важная точка поворота на пути к прекращению войны между Украиной и Россией. Он заявил о необходимости воспользоваться этой возможностью и о готовности Турции активно участвовать в организации процесса переговоров и обеспечении стабильного мира».
Это заявление рассматривается как логическое продолжение дипломатических усилий Турции по достижению мира с момента начала войны.
Разговор с Путиным — вопрос переговоров в Стамбуле
В тот же день Эрдоган также провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. В ходе общения была поддержана позиция Путина о готовности возобновить переговоры с Украиной в Стамбуле.
«Турция также готова организовать переговоры, которые приведут к решению и дадут практический результат», — говорится в заявлении канцелярии президента Турции.
Кремль подтвердил
Российская сторона также сделала официальное заявление о разговоре между Путиным и Эрдоганом:
«Турецкая сторона заявила о готовности всесторонне содействовать в организации и проведении переговоров, целью которых является достижение стабильного мира», — говорится в заявлении Кремля.
Международная надежда и возможность решения
По мнению экспертов, нейтральная и открытая к диалогу позиция Турции может создать важное дипломатическое пространство для продвижения возможных мирных переговоров между Украиной и Россией. Непосредственные встречи в Стамбуле могут способствовать обеспечению безопасности и доверия.
Редакция Zamin.uz поддерживает все усилия, направленные на разрешение военного конфликта в Украине мирными путями. Мы верим, что активная посредническая роль Турции будет способствовать региональной стабильности.
Конфликт на Ближнем Востоке продолжает приобретать опасный характер
Вооружённый конфликт на Ближнем Востоке выходит за рамки региональных границ и приобретает всё более опасный характер. Об этом сообщает Zamin.uz. Обмен ракетными ударами между государствами и