2024 yilning 12 may kuni Polshaning Varshava shahrida joylashgan Marywilska 44 savdo markazida ro‘y bergan dahshatli yong‘in butun mamlakatni larzaga soldi. Mazkur fojia nafaqat katta iqtisodiy zarar yetkazdi, balki xalqaro mojaroni ham keltirib chiqarishi mumkin. Polsha hukumati yuz bergan yong‘inda ochiqchasiga Rossiyani aybladi.
Bu haqda Polsha adliya vaziri Adam Bodnar va ichki ishlar vaziri Tomash Semonyak birgalikda o‘tkazgan matbuot anjumanida ma’lum qildi. Ular tomonidan bildirilgan bayonotga ko‘ra, mazkur yong‘in Rossiya maxsus xizmatlari tomonidan buyurtma qilingan va u aniq rejalashtirilgan o‘t qo‘yish orqali amalga oshirilgan.
Vazirlarning ta’kidlashicha, yong‘inni tashkillashtirish bilan bog‘liq ayrim gumondor shaxslar allaqachon hibsga olingan va tergov jarayonida muhim dalillar qo‘lga kiritilgan.
«Hozirgi vaqtda to‘plangan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu dahshatli voqeaning batafsil rejasi va uni amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar Rossiya hududida joylashgan shaxs tomonidan tayyorlangani aniqlandi. Biz yong‘inni uyushtirishning butun tartibini, jinoyatchilarning harakatlarini, hatto ular tomonidan voqea qanday hujjatlashtirilganiga oid aniq dalillarga egamiz», — dedi vazirlar bayonotida.
Eslatib o‘tamiz, ushbu halokatli yong‘in oqibatida savdo markazi deyarli butunlay vayron bo‘ldi. Olov 63 ming kvadrat metr maydonni o‘z domiga tortgan va binodagi qariyb 1400 nafar ijarachiga tegishli do‘kon va pavilonlar butunlay kuyib, millionlab dollarlik iqtisodiy zarar yetgan. Yong‘in bilan bog‘liq yong‘in o‘chirish ishlari besh soatdan ziyod vaqt davom etgan va uni nazoratga olish juda qiyin kechgan.
Mutaxassislar ham voqea joyini tekshirish natijasida yong‘inning o‘ta tez va katta ko‘lamda tarqalganiga e’tibor qaratishdi. Ular bu darajadagi yong‘in tabiiy holat yoki tasodif natijasida yuz berishi amrimahol ekanini ta’kidlab o‘tgan edi. Tergovchilar va ekspertlar aynan shu jihatlarga asoslanib, bu yong‘in ataylab uyushtirilgan degan xulosaga kelishdi.
Polsha hukumati ushbu voqea yuzasidan barcha dalillarni xalqaro hamjamiyatga taqdim qilishni va’da qildi. Hozircha Rossiya tomonidan bu ayblovlarga rasmiy munosabat bildirilmagan.
Polshalik vazirlarning keskin bayonotlari ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarni yanada taranglashtirishi ehtimoldan holi emas. Xalqaro ekspertlar ham vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda.
Zamin.uz tahririyati mazkur vaziyat rivojini kuzatib boradi va o‘quvchilarga bu haqidagi eng so‘nggi yangiliklarni taqdim qilib turadi.

Польша обвиняет Россию в катастрофическом пожаре в крупном торговом центре: министерство сделало сенсационное заявление
12 мая 2024 года в торговом центре Marywilska 44, расположенном в Варшаве, произошел ужасный пожар, который потряс всю страну. Эта трагедия не только нанесла огромный экономический ущерб, но и может привести к международному конфликту. Польское правительство открыто обвинило Россию в произошедшем пожаре.
Об этом сообщили министр юстиции Польши Адам Боднар и министр внутренних дел Томаш Семоняк на совместной пресс-конференции. Согласно их заявлению, этот пожар был заказан российскими спецслужбами и осуществлен путем тщательно спланированного поджога.
Министры подчеркнули, что некоторые подозреваемые, связанные с организацией пожара, уже были арестованы, и в ходе расследования были собраны важные улики.
«На данный момент, согласно собранной информации, было установлено, что подробный план этого ужасного события и инструкции по его реализации были подготовлены лицом, находящимся на территории России. У нас есть конкретные доказательства всей схемы организации пожара, действий преступников и даже того, как они документировали событие», — говорится в заявлении министров.
Напоминаем, что в результате этого катастрофического пожара торговый центр практически полностью разрушен. Огонь охватил площадь в 63 тысячи квадратных метров, и магазины и павильоны, принадлежащие почти 1400 арендаторам, полностью сгорели, что привело к миллионам долларов экономического ущерба. Работы по тушению пожара продолжались более пяти часов, и его было очень трудно контролировать.
Эксперты также обратили внимание на то, что в результате проверки места происшествия пожар распространился крайне быстро и в больших масштабах. Они подчеркнули, что пожар такого масштаба не может произойти естественным образом или случайно. На основании этих аспектов следователи и эксперты пришли к выводу, что этот пожар был преднамеренно организован.
Польское правительство пообещало представить все доказательства международному сообществу. На данный момент Россия не дала официального ответа на эти обвинения.
Резкие заявления польских министров могут еще больше обострить дипломатические отношения между двумя странами. Международные эксперты также внимательно следят за ситуацией.
Редакция Zamin.uz будет следить за развитием этой ситуации и предоставлять читателям последние новости по этому поводу.