AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyni Rossiya rahbari Vladimir Putin tomonidan taklif qilingan muzokaralarni zudlik bilan qabul qilishga chaqirdi. U bu haqda o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida keskin va qat’iy bayonot bilan chiqish qildi.
Trampning fikricha, 15 may kuni Turkiyaning Istanbul shahrida o‘tishi mumkin bo‘lgan bu uchrashuv orqali Kiyev va Moskva o‘rtasidagi vaziyatni hal qilish yoki, eng kamida, ushbu muzokaralarning samaraliligi borasida aniq bir to‘xtamga kelish mumkin bo‘ladi.
«Ukraina darhol Putinning ushbu taklifiga rozi bo‘lishi shart! Hech bo‘lmaganda, ushbu muzokara orqali tomonlar kelishuvga erishish imkoni bormi yoki yo‘qligi aniqlanadi. Agar kelishuv mumkin bo‘lmasa, Yevropa va AQSH yetakchilari vaziyatni ochiq-oydin tushunib, keyingi harakatlarni belgilashi mumkin bo‘ladi», – deydi AQSHning sobiq rahbari.
Tramp, shuningdek, Ukraina Rossiya bilan ushbu mojaroda AQSHning yordami bo‘lmasdan g‘alaba qozona olmasligini ta’kidladi va Vladimir Putinning Ikkinchi jahon urushidagi g‘alaba tantanalari bilan bandligini eslatib o‘tdi:
«Men Putinning taklifiga Zelenskiyning rozi bo‘lishiga shubha qila boshladim. Chunki Ukraina bu urushda AQSHsiz g‘olib bo‘la olmaydi! Hatto bunga yaqin ham kela olmaydi!», – deydi Tramp.
Shu bilan birga, Tramp o‘z murojaatini juda keskin shaklda yakunladi: «Uchrashinglar, hozirning o‘zida!»
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy esa o‘z navbatida Putin bilan yuzma-yuz uchrashuvga tayyorligini ochiq ma’lum qildi va 12 may kunidan boshlab to‘liq va uzoq muddatli otashkesimning amalga oshishidan umidvor ekanligini ta’kidladi:
«Ertaga biz Rossiya tomonidan to‘liq va doimiy ravishda o‘t ochishni to‘xtatilishini kutayapmiz. Bu diplomatik muzokaralarni boshlash uchun muhim zamin yaratadi. Urush va qurbonliklarni yana davom ettirishning hech qanday ma’nosi yo‘q. Shuning uchun men Putinni shaxsan, 15 may kuni Istanbulda kutib qolaman», – dedi Zelenskiy o‘zining Telegram sahifasida.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya prezidenti Vladimir Putin 11 mayga o‘tar kechasi Kremlda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Ukrainaga nisbatan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni qayta tiklashni taklif qilgan edi. U 2022 yilda to‘xtatib qo‘yilgan muzokaralarni 15 maydan boshlab, hech qanday dastlabki shartlarsiz Istanbul shahrida qayta boshlashga chaqirgan.
Butun dunyo jamoatchiligi hozirda ikki tomonning Istanbuldagi uchrashuvi va uning natijalarini intiqlik bilan kutib turibdi. Bu uchrashuv Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish uchun tarixiy imkoniyat bo‘lishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati vaziyatni diqqat bilan kuzatib, yangi ma’lumotlarni o‘z o‘quvchilariga yetkazib turadi.

Зеленский: «Я встречу Путина лично 15 мая в Стамбуле»
Бывший президент США Дональд Трамп призвал президента Украины Владимира Зеленского немедленно принять предложение о переговорах, предложенное лидером России Владимиром Путиным. Об этом он заявил в резком и категоричном заявлении в своей социальной сети Truth Social.
По мнению Трампа, через эту встречу, которая может состояться 15 мая в турецком Стамбуле, можно будет решить ситуацию между Киевом и Москвой или, по крайней мере, прийти к четкому соглашению о результативности этих переговоров.
«Украина должна немедленно согласиться на это предложение Путина! По крайней мере, через эти переговоры можно выяснить, возможно ли достичь соглашения между сторонами или нет. Если соглашение невозможно, лидеры Европы и США смогут четко понять ситуацию и определить дальнейшие действия», – говорит бывший президент США.
Трамп также подчеркнул, что Украина не сможет одержать победу в этом конфликте без помощи США и напомнил о занятости Владимира Путина празднованием победы во Второй мировой войне:
«Я начал сомневаться в согласии Зеленского на предложение Путина. Потому что Украина не сможет победить в этой войне без США! Даже близко не сможет!», – говорит Трамп.
При этом Трамп завершил свое обращение в очень резкой форме: «Встретьтесь, прямо сейчас!»
Президент Украины Владимир Зеленский, в свою очередь, открыто заявил о готовности к личной встрече с Путиным и подчеркнул, что надеется на полное и долгосрочное прекращение огня с 12 мая:
«Завтра мы ожидаем полного и постоянного прекращения огня со стороны России. Это создаст важную основу для начала дипломатических переговоров. Нет никакого смысла продолжать войну и жертвы. Поэтому я встречу Путина лично, 15 мая в Стамбуле», – сказал Зеленский на своей странице в Telegram.
Напомним, что президент России Владимир Путин предложил восстановить прямые переговоры с Украиной на пресс-конференции, проведенной в Кремле в ночь с 11 мая. Он призвал возобновить переговоры, приостановленные в 2022 году, начиная с 15 мая, без каких-либо предварительных условий в городе Стамбул.
Весь мир с нетерпением ждет встречи двух сторон в Стамбуле и ее результатов. Эта встреча может стать исторической возможностью для мирного разрешения конфликта между Украиной и Россией.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за ситуацией и будет информировать своих читателей о новых данных.