Happy City Index xalqaro tashkiloti tomonidan an’anaviy tarzda e’lon qilinadigan yillik reyting natijalariga ko‘ra, Daniya poytaxti Kopenhagen 2025 yilda rekord darajada yuqori – 1039 ball bilan dunyodagi eng baxtli shahar sifatida birinchi o‘rinni egalladi.
Mutaxassislarning fikricha, Kopenhagenning reytingda peshqadam bo‘lishi kutilmagan holat emas, balki shaharda yillar davomida olib borilgan aniq siyosiy va ijtimoiy qarorlar natijasidir. Ushbu shahar yuqori darajada barqaror rivojlanishga ega bo‘lib, atrof-muhit tozaligi, ekologik jihatdan qulay transport tizimi va shahar aholisining salomatligi uchun qulay infratuzilma bilan ajralib turadi.
Qayd etilishicha, Kopenhagendagi sayohatlarning deyarli 70 foizi velosiped va jamoat transporti orqali amalga oshiriladi. Shu bilan birga, shaharda noyob bo‘lgan «Baxt muzeyi» mavjud bo‘lib, bu konsepsiyani ilmiy va madaniy jihatdan keng o‘rganish imkonini beradi.
Syurix – iqtisodiy barqarorlik timsoli
Ikkinchi o‘rinni 993 ball bilan Shveysariyaning Syurix shahri qo‘lga kiritdi. Ushbu shahar iqtisodiy jihatdan barqarorligi, yuqori sifatli sog‘liqni saqlash tizimi va atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha olib borilayotgan ilg‘or siyosatlari bilan katta bahoga loyiq ko‘rildi.
Singapur – Osiyoning eng baxtli shahri
Uchlikni esa Osiyoning eng baxtli shahri deb tan olingan Singapur yakunladi. 979 ball bilan uchinchi o‘rinni egallagan bu shaharning asosiy yutuqlari – yuqori sifatli ta’lim tizimi, ishsizlikning yo‘qligi darajasidagi past ko‘rsatkichlari va aholining ijtimoiy faolligi hisoblanadi.
Orxus va Antverpen ham yuqori baholandi
Kuchli beshlikdan Daniyaning yana bir shahri Orxus (958 ball) ham o‘rin oldi. Orxus kuchli iqtisodiyoti va fuqarolarning boshqaruv jarayonlariga yuqori darajadagi jalb qilinishi bilan ajralib turadi. Beshinchi o‘rin esa 956 ball bilan Belgiyaning Antverpen shahriga nasib etdi.
Antverpen bu yil Janubiy Koreya poytaxti Seulni ortda qoldirib, birinchi beshlikka kirishni uddaladi.
Kuchli o‘nlikda yana qaysi shaharlar bor?
Reytingning eng yuqori o‘nligida, shuningdek, Stokholm (Shvetsiya), Taypey (Tayvan), Myunxen (Germaniya), Rotterdam (Niderlandiya) va Vankuver (Kanada) kabi shaharlar o‘rin oldi.
30 talikda esa Vena, Parij, Nyu-York, Jeneva va Barselona kabi mashhur megapolislar ham mavjud.
Markaziy Osiyo shaharlari 200 talikka ham kirolmadi
Hisobotda qayd etilishicha, baxtli shahar bo‘lish uchun faqat yuqori daromad yoki qulay iqlimning o‘zi yetarli emas, balki shaharning infratuzilmasi, sog‘liqni saqlash tizimi, ekologiya va ijtimoiy hamkorlik yo‘nalishlaridagi aniq va mukammal shahar siyosatlari zarurdir.
Biroq, afsuski, Markaziy Osiyodagi mamlakatlar, jumladan, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston shaharlari bu reytingning eng yuqori 200 taligiga ham kira olmagan.
Shuningdek, ushbu reytingga Ozarbayjon, Mo‘g‘uliston va BAA shaharlari ham kiritilmaganligi ta’kidlanmoqda.
Zamin.uz tahririyati xalqaro reytinglarni diqqat bilan kuzatib, sizni dunyodagi eng qiziqarli va muhim yangiliklardan boxabar etib turadi. Biz bilan qoling!

Объявлен рейтинг самых счастливых городов мира: какие города входят в сильную десятку?
Согласно результатам ежегодного рейтинга, традиционно публикуемого международной организацией Happy City Index, столица Дании Копенгаген заняла первое место как самый счастливый город в мире с рекордным количеством баллов – 1039 в 2025 году.
По мнению экспертов, то, что Копенгаген занимает лидирующие позиции в рейтинге, не является неожиданностью, а является результатом четких политических и социальных решений, принимаемых в городе на протяжении многих лет. Этот город отличается высоким уровнем устойчивого развития, чистотой окружающей среды, экологически чистой транспортной системой и удобной инфраструктурой для здоровья населения.
Отмечается, что почти 70 процентов поездок в Копенгагене осуществляется на велосипедах и общественном транспорте. В то же время в городе существует уникальный «Музей счастья», который предоставляет возможность научного и культурного изучения этой концепции.
Цюрих – символ экономической стабильности
Второе место с 993 баллами занял швейцарский город Цюрих. Этот город был высоко оценен за свою экономическую стабильность, высококачественную систему здравоохранения и передовые политики в области охраны окружающей среды.
Сингапур – самый счастливый город Азии
Третье место занял Сингапур, признанный самым счастливым городом Азии, с 979 баллами. Основные достижения этого города – высококачественная система образования, низкий уровень безработицы и социальная активность населения.
Орхус и Антверпен также получили высокие оценки
В сильной пятерке также оказался еще один город Дании Орхус (958 баллов). Орхус выделяется своей сильной экономикой и высоким уровнем вовлеченности граждан в процессы управления. Пятое место с 956 баллами занял бельгийский город Антверпен.
Антверпен в этом году обошел столицу Южной Кореи Сеул и смог войти в первую пятерку.
Какие еще города входят в сильную десятку?
В первой десятке рейтинга также находятся города Стокгольм (Швеция), Тайбэй (Тайвань), Мюнхен (Германия), Роттердам (Нидерланды) и Ванкувер (Канада).
В тридцатке также присутствуют такие известные мегаполисы, как Вена, Париж, Нью-Йорк, Женева и Барселона.
Города Центральной Азии не вошли даже в 200
В отчете отмечается, что для того, чтобы стать счастливым городом, недостаточно только высокого дохода или комфортного климата, но необходимы четкие и совершенные городские политики в области инфраструктуры, системы здравоохранения, экологии и социальной кооперации.
К сожалению, страны Центральной Азии, включая Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан, не смогли войти даже в топ-200 этого рейтинга.
Также подчеркивается, что в этот рейтинг не вошли города Азербайджана, Монголии и ОАЭ.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за международными рейтингами и продолжает информировать вас о самых интересных и важных новостях в мире. Оставайтесь с нами!