Indoneziyada vulqon otildi: aholi ogohlantirildi, xavf darajasi ko‘tarildi
Vulqondan ko‘tarilgan kul va g‘uvallangan tutun ustuni 5,5 km balandlikka, ya’ni dengiz sathidan taxminan 7 ming metrgacha yetib bordi. Ogohlik darajasi oshirildi, hukumat vulqon faolligini III darajadan IV darajaga ko‘tardi — bu esa eng yuqori xavf belgisi hisoblanadi.
Shamol kulni tarqatmoqda
Mutaxassislarning qayd etishicha, shamolning doimiy harakati kul zarrachalarini keng hududga tarqatmoqda. Bu esa vulqon faolligining hali ham beqaror va yuqori darajada ekanidan dalolat beradi. Shu sababli fuqarolarga tabiiy xavf ehtimoli bor hududlardan uzoqda bo‘lish tavsiya etilmoqda.
6–7 km radiusda yaqinlashish taqiqlandi
Mahalliy hokimiyat va qutqaruv xizmati aholiga, ayniqsa, sayyohlarga vulqon atrofida 6–7 km radiusga yaqinlashmaslikni, hamda xotirjamlikni saqlashni tavsiya qildi. Yomg‘irli ob-havo sharoitida lava oqimlari va toshqin xavfi ham e’tibordan chetda qolmasligi ta’kidlandi.
Levotobi vulqonining faollashuvi Indoneziyaning seysmik jihatdan faol mintaqa ekanini yana bir bor eslatmoqda. Tabiiy ofatlarga tayyorlik va xavfsizlik choralarini ko‘rish – har bir fuqaroning va davlat organlarining birinchi vazifasidir. Biz jarayonni diqqat bilan kuzatamiz.

В Индонезии произошло извержение вулкана: население было предупреждено, уровень опасности повышен
Вулкан Левотоби Лаки-лаки, расположенный на востоке Индонезии, снова активировался. Как сообщает CNBC Indonesia и Central Asia, это природное явление вызывает серьезную озабоченность среди местного населения и официальных органов.
Столб дыма поднялся в небо
Пепел и клубы дыма, поднимающиеся из вулкана, достигли высоты 5,5 км, то есть примерно 7 тысяч метров над уровнем моря. Уровень тревоги был повышен, правительство подняло активность вулкана с III до IV уровня — что является самым высоким знаком опасности.
Ветер разносит пепел
По словам специалистов, постоянное движение ветра разносит частицы пепла на обширной территории. Это свидетельствует о том, что вулканическая активность все еще нестабильна и на высоком уровне. Поэтому гражданам рекомендуется оставаться подальше от районов с потенциальной природной опасностью.
Запрет на приближение в радиусе 6–7 км
Местные власти и службы спасения рекомендуют населению, особенно туристам, не приближаться к вулкану на радиусе 6–7 км и сохранять спокойствие. Также было подчеркнуто, что в условиях дождливой погоды не следует забывать о риске лавовых потоков и наводнений.
Активизация вулкана Левотоби еще раз напоминает о том, что Индонезия является сейсмически активным регионом. Подготовка к природным катастрофам и принятие мер безопасности — это первоочередная задача каждого гражданина и государственных органов. Мы внимательно следим за процессом.