O‘tgan hafta dunyo siyosatchilari Ukrainadagi urushni tugatishga navbatdagi marta harakat qilib ko‘rishdi. Va navbatdagi marta Tramp boshchilik «tinchlikparvarlar» urushni tugatish ularning emas, boshqa bir odamning qo‘lida ekanini anglab yetishdi. U odam esa urushni tugatmoqchi emas. Quyida mana shu odam atrofidagi oxirgi voqealarga to‘xtalamiz.
«Putin o‘zini g‘olib deb biladi»
Amerikaning Wall Street Journal nashri ishonchli manbalariga tayanib yozishicha, Putin bilan telefon orqali muloqot qilganidan keyin AQSH prezidenti Tramp Rossiya prezidenti urushni tugatmoqchi emasligini tushunib yetgan. Tramp bu haqda Yevropa liderlari bilan suhbatda aytgan.
Gazetaning yozishicha, Tramp yevropaliklarga Putin allaqachon o‘zini g‘olib deb hisoblayotgani, u urushni tugatish haqida o‘ylamayotganini aytgan. Yevropa liderlari ancha avval anglab yetgan bu xulosani Trampdan ilk marta eshitishdi.
Bloomberg manbalari esa boshqacharoq ma’lumot berdi. Unga ko‘ra, Tramp Yevropa liderlariga «Putinning urushdagi g‘alabasiga ishonayotganini» aytgan. Yevropaliklar Tramp va Putin o‘rtasidagi bunaqa o‘ziga xos kelishuvdan hayratga tushgan.
Putin Donbassga boradi
Kreml rasmiy vakili Dmitriy Peskovning aytishicha, Putin keyinroq o‘zini mustaqil deb e’lon qilgan, urush davrida Rossiya o‘z tarkibiga qo‘shib olgan «Donetsk va Luhansk xalq respublikalariga» boradi. To‘g‘ri, Peskov bu haqda Putinning Kurskka tashrifidan keyin o‘tkazilgan brifingda berilgan savolga javob berish asosida aytgan, lekin urush holatidagi Rossiyada bunaqa savollar bejizga yangramaydi.
Putin Donbassga borishi haqida shu kunlarda gapirilishi ham bekorga emas. Kremlda mana shunaqa ishoralar bilan gapirishni yaxshi ko‘rishadi axir. Kremldagilar bu harakati bilan go‘yoki siz urushni tugatish haqida gapiravering, bizning «glavnokomanduyushiy»imiz «yangi hududlarimiz» Donbassga boradi, deyishmoqchi. Rossiyada Ukrainaning bosib olingan hududlarini aynan «yangi hududlar» deb atashadi.
Putin Donbassga borishi yangilik emas. Mariupol egallanganidan ko‘p o‘tmay u Donetskdagi bu shaharga borib, odamlar bilan uchrashgandi. Biroq u Rossiya regionlariga safar qilgani kabi Ukrainaning bosib olingan hududlariga hozircha ishchi tashrif bilan borgani yo‘q.
Putin Kurskka bordi
Vladimir Vladimirovich Donbassga borishi haqida gaplar bejizga tarqalmadi. 20 may kuni janob Putin Kurskka bordi. Bu gal harbiy kiyimda operativ shtabga borish bilan cheklanmadi, xuddi Rossiyaning boshqa hududlariga bo‘lgani kabi to‘liq ishchi tashrifni amalga oshirdi. Kursk AES-2 qurilishi bilan tanishdi. Keyin oblast vaqtincha gubernatori Xinshteyn bilan uchrashdi. Xullas, rossiyaliklarga Kurskda hamma yoq tinch, xavotir olmanglar, dedi. Donbassga tashrifdan maqsad ham shu bo‘ladi.
Biz voqealar rivojini, ayniqsa Vladimir Vladimirovichning har bir safarini diqqat bilan kuzatishda davom etamiz. E’tibor berish kerak bo‘lgan biror voqea bo‘lsa, albatta, sizni xabardor qilamiz. Eng muhim xabarlarni o‘tkazib yubormaslik uchun Kun.uz sahifalariga obuna bo‘ling.

Путин хочет поехать в Донбасс на фоне переговоров о мире
На прошлой неделе мировые политики снова попытались положить конец войне в Украине. И снова Трамп, возглавляющий «миротворцев», осознал, что окончание войны не в их руках, а в руках другого человека. Этот человек не хочет заканчивать войну. Ниже мы остановимся на последних событиях вокруг этого человека.
«Путин считает себя победителем»
По информации американского издания Wall Street Journal, после телефонного разговора с Путиным президент США Трамп понял, что российский президент не хочет заканчивать войну. Об этом Трамп сказал в разговоре с европейскими лидерами.
Газета сообщает, что Трамп сказал европейцам, что Путин уже считает себя победителем и не думает о прекращении войны. Европейские лидеры впервые услышали этот вывод, который они поняли задолго до этого.
Источники Bloomberg сообщили другую информацию. Согласно им, Трамп сказал европейским лидерам, что «верит в победу Путина в войне». Европейцы были удивлены такой своеобразной договоренностью между Трампом и Путиным.
Путин поедет в Донбасс
По словам официального представителя Кремля Дмитрия Пескова, Путин позже объявил себя независимым и поедет в «Донецкую и Луганскую народные республики», которые Россия присоединила к себе во время войны. Правда, Песков сказал это в ответ на вопрос на брифинге, проведенном после визита Путина в Курск, но в условиях войны в России такие вопросы не звучат просто так.
Говорить о том, что Путин поедет в Донбасс, тоже не случайно. В Кремле любят говорить такими намеками. Тем самым они хотят сказать: вы продолжайте говорить о прекращении войны, наш «главнокомандующий» поедет в «новые наши территории» Донбасса. В России оккупированные украинские территории именно так и называют – «новые территории».
Путин поехать в Донбасс – это не новость. Вскоре после захвата Мариуполя он посетил этот город в Донецке и встретился с людьми. Однако он пока не совершал рабочих визитов в оккупированные украинские территории, как это было с регионами России.
Путин посетил Курск
Разговоры о том, что Путин поедет в Донбасс, не были безосновательными. 20 мая господин Путин посетил Курск. На этот раз он не ограничился визитом в оперативный штаб в военной форме, как это было в других регионах России, а осуществил полноценный рабочий визит. Он ознакомился со строительством Курской АЭС-2. Затем встретился с временным губернатором области Хинштейном. В общем, он сказал россиянам, что в Курске все спокойно, не переживайте. Цель визита в Донбасс тоже будет такой.
Мы будем продолжать внимательно следить за развитием событий, особенно за каждой поездкой Владимира Владимировича. Если произойдет что-то, на что стоит обратить внимание, мы обязательно вас уведомим. Чтобы не пропустить самые важные новости, подписывайтесь на страницы Kun.uz.