Tramp ma’muriyatining bayonotida ushbu cheklovlar “xorijiy terrorchilar va boshqa xavfli kuchlardan mamlakatni muhofaza qilish” maqsadida amalga oshirilgani ta’kidlandi.
Qat’iy taqiq qo‘yilgan davlatlar ro‘yxatiga quyidagilar kiradi:
• Afg‘oniston
• Myanma
• Chad
• Kongo
• Ekvatorial Gvineya
• Eritreya
• Gaiti
• Eron
• Liviya
• Somali
• Sudan
• Yaman
Bundan tashqari, yana 7 davlat fuqarolari uchun qisman cheklovlar joriy qilindi. Ular: Burundi, Kuba, Laos, Serra-Leone, Togo, Turkmaniston va Venesuela.
“Biz AQSHga zarar yetkazish niyatidagi kimsalarni hech qachon hududimizga qo‘ymaymiz”, — dedi Donald Tramp matbuot anjumani chog‘ida.
Qaror qachon kuchga kiradi?
Ma’lum qilinishicha, ushbu taqiq 2025 yil 9 iyundan boshlab amalga kiritiladi. Bu sanagacha beriladigan vizalar bekor qilinmasligi qayd etilgan. Shuningdek, Tramp ro‘yxatni vaqti-vaqti bilan qayta ko‘rib chiqishini va yangi davlatlar ham qo‘shilishi mumkinligini bildirgan.
Prezident Tramp Koloradoda sodir bo‘lgan hujumni misol keltirdi
Ma’lumotlarga ko‘ra, 1 iyun kuni Kolorado shtatidagi Boulder shahrida sodir bo‘lgan voqea ushbu qaror qabul qilinishida muhim omil bo‘lgan. O‘sha kuni bir kishi isroilparast namoyishchilar to‘dasiga benzinli bomba uloqtirgan. Hujumda ayblangan shaxs — Misr fuqarosi Muhammad Sabri Soliman bo‘lib, u vizasi muddati tugagan holda AQSHda yashab kelgan va ishlashga ruxsatnomasi ham yangilanmagan ekani aniqlangan.
Bu avval ham kuzatilgan harakatmi?
Tramp prezidentlikdagi ilk muddatida ham shunga o‘xshash cheklovlar kiritgan edi. U 2017 yili 7 ta asosan musulmon aholiga ega davlat fuqarolariga sayohat taqiqini joriy etgan. Bu cheklov 2021 yili Jo Bayden tomonidan bekor qilingan va u bunday qarorni “milliy vijdonga dog‘” deb atagan edi.
2023 yildayoq Tramp yangi cheklovlar haqida ogohlantirgandi
Tramp 2023 yil oktyabrida qilgan chiqishida G‘azo sektori, Liviya, Suriya, Somali, Yaman va xavf tug‘diradigan boshqa mamlakatlar fuqarolarining kirishini taqiqlash niyati borligini ma’lum qilgandi.
Trampning navbatdagi qat’iy migratsiya siyosati AQSH siyosatchilar, huquq faollari va jahon jamoatchiligi orasida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Uning xavfsizlikni asosiy sabab sifatida ko‘rsatishi bir tomondan tushunarli bo‘lsa-da, bu qarorning inson huquqlari va xalqaro munosabatlarga qanday ta’sir qilishi katta qiziqish bilan kuzatilmoqda.

Трамп запретил въезд в США гражданам 12 стран
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп 4 июня принял решение о строгом запрете на въезд в страну гражданам 12 стран с целью обеспечения безопасности. Об этом сообщило агентство Reuters, ссылаясь на официальные источники.
В заявлении администрации Трампа подчеркивается, что эти ограничения были введены для "защиты страны от иностранных террористов и других опасных сил".
В список стран, на которые наложен строгий запрет, входят:
• Афганистан
• Мьянма
• Чад
• Конго
• Экваториальная Гвинея
• Эритрея
• Гаити
• Иран
• Ливия
• Сомали
• Судан
• Йемен
Кроме того, для граждан еще 7 стран введены частичные ограничения. Это: Бурунди, Куба, Лаос, Сьерра-Леоне, Того, Туркменистан и Венесуэла.
“Мы никогда не позволим никому, кто намерен нанести ущерб США, войти на нашу территорию”, — заявил Дональд Трамп на пресс-конференции.
Когда решение вступит в силу?
Сообщается, что этот запрет вступит в силу с 9 июня 2025 года. Указано, что визы, выданные до этой даты, не будут аннулированы. Также Трамп заявил, что будет периодически пересматривать список, и новые страны могут быть добавлены.
Президент Трамп привел в пример нападение в Колорадо
Согласно информации, инцидент, произошедший 1 июня в городе Боулдер, штат Колорадо, стал важным фактором при принятии этого решения. В тот день один человек бросил бензиновую бомбу в толпу произраильских демонстрантов. Обвиняемый в нападении — гражданин Египта Мухаммад Сабри Солиман, который проживал в США с истекшей визой и чья разрешение на работу также не было обновлено.
Были ли подобные действия ранее?
Трамп также вводил аналогичные ограничения в первый срок своего президентства. В 2017 году он ввел запрет на поездки для граждан 7 стран с преимущественно мусульманским населением. Этот запрет был отменен Джо Байденом в 2021 году, который назвал такое решение "пятном на национальной совести".
В 2023 году Трамп уже предупреждал о новых ограничениях
В октябре 2023 года Трамп заявил о намерении запретить въезд гражданам сектора Газа, Ливии, Сирии, Сомали, Йемена и других стран, представляющих угрозу.
Новая строгая миграционная политика Трампа вызывает широкие обсуждения среди американских политиков, правозащитников и мировой общественности. Хотя его указание на безопасность как основную причину вполне понятно, с большим интересом наблюдается, как это решение повлияет на права человека и международные отношения.