Polshadagi Oblazova g‘orida arxeologlar tomonidan topilgan 40 ming yillik bumerang nafaqat Yevropada, balki butun insoniyat tarixidagi eng qadimgi uloqtirish quroli sifatida e’tirof etilmoqda, deb xabar berdi plosone.org. Bu kashfiyot xalqaro olimlar guruhi — Italiya, Shveysariya, Polsha va boshqa davlatlar vakillari ishtirokida amalga oshirildi.
Bu bumerang 1985 yildayoq topilgan bo‘lsa-da, so‘nggi texnologiyalar orqali uning asl yoshi 42,3–39,3 ming yil ekani aniqlandi. Mamont tishidan mahorat bilan ishlangan va 72 santimetr uzunlikdagi bu buyum, tadqiqotchilar fikricha, o‘sha davr odamlarining hayratlanarli darajada texnologik bilimi va qobiliyati borligidan dalolat beradi.
Arxeologlarning ta’kidlashicha, bumerang o‘ta yaxshi saqlangan va undagi o‘yiqlar buyum o‘ng qo‘l bilan otish uchun maxsus tayyorlanganini ko‘rsatadi. Shunga qaramay, uning aerodinamikasi qaytib keladigan emas, balki asosan ov qilish yoki ehtimol madaniy va marosim maqsadlarda qo‘llanishga mo‘ljallangan bo‘lishi mumkin.
Bu qadimgi qurol inson suyaklari, tulki tishlaridan yasalgan taqinchoqlar va turli tosh qurollar bilan birga topilgani esa, o‘sha davrdagi Homo sapiens hayoti va turmush tarzi haqida chuqurroq tasavvur beradi. Bolonya universitetidan Sara Talamo ta’kidlaganidek, bumerangning ana shunday shakli va ishlovi u davr odamlarining hayratlanarli darajada hisob-kitob qilish qobiliyatiga ega bo‘lganini ko‘rsatadi.
Tadqiqotchilar fikricha, bu topilma paleolit davri insonlari — ya’ni ilk Homo sapienslar neandertallardan texnologiya va xulq-atvorda keskin farq qilganini yana bir bor isbotlaydi. Mamont tishlarini qayta ishlash, aerodinamik hisoblashlar va ov quroli tayyorlash bo‘yicha ularda ulug‘ tajriba shakllangan.
Qizig‘i, ushbu kashfiyotgacha ma’lum bo‘lgan eng qadimgi bumeranglar Avstraliyada topilgan va ularning yoshi 20 ming yil bilan cheklangan edi. Polshadagi topilma esa deyarli ikki baravar qadimiyroq. Bu dunyoda turli joylarda, mustaqil ravishda uloqtirish qurollarining ixtiro qilinganini anglatadi.
Qisqasi, Oblazova g‘orida topilgan 40 ming yillik bumerang inson tarixida yangi sahifa ochmoqda. Bu buyum nafaqat ov quroli, balki o‘sha davr odamlarining fikrlash, hisoblash va texnologik rivojlanish darajasini namoyon etadi. Endi ilm-fan uchun yangi savol: yana qaysi hududlarda shunga o‘xshash qadimiy qurollar topilishi mumkin? Mazkur topilma tarixchilar va arxeologlar uchun yangi ilhom manbai bo‘lishi shubhasiz.

В мире найден самый древний бумеранг: загадочное оружие палеолитических людей
В пещере Облазова в Польше археологи обнаружили бумеранг возрастом 40 тысяч лет, который признается не только самым древним метательным оружием в Европе, но и в истории всего человечества, сообщает plosone.org. Это открытие было сделано международной группой ученых из Италии, Швейцарии, Польши и других стран.
Хотя этот бумеранг был найден еще в 1985 году, с помощью современных технологий его истинный возраст был определен как 42,3–39,3 тысячи лет. Изготовленный из бивня мамонта и имеющий длину 72 сантиметра, этот предмет, по мнению исследователей, свидетельствует о том, что люди того времени обладали удивительными технологическими знаниями и способностями.
Археологи отмечают, что бумеранг прекрасно сохранился, и его выемки показывают, что он был специально подготовлен для метания правой рукой. Тем не менее, его аэродинамика может указывать на то, что он предназначался не для возврата, а в основном для охоты или, возможно, для культурных и ритуальных целей.
Этот древний артефакт, найденный вместе с костями человека, украшениями из зубов лис и различными каменными орудиями, дает более глубокое представление о жизни и образе жизни Homo sapiens того времени. Как отметила Сара Таламо из Болонского университета, такая форма и обработка бумеранга свидетельствуют о том, что люди той эпохи обладали удивительными способностями к расчетам.
По мнению исследователей, эта находка еще раз доказывает, что палеолитические люди — то есть ранние Homo sapiens — значительно отличались от неандертальцев в технологиях и поведении. У них сформировался богатый опыт в переработке бивней мамонтов, аэродинамических расчетах и изготовлении охотничьего оружия.
Интересно, что до этого открытия самые древние известные бумеранги были найдены в Австралии и их возраст ограничивался 20 тысячами лет. Находка в Польше почти вдвое старше. Это означает, что в разных местах мира независимо были изобретены метательные орудия.
В общем, бумеранг возрастом 40 тысяч лет, найденный в пещере Облазова, открывает новую страницу в истории человечества. Этот предмет является не только охотничьим оружием, но и отражает уровень мышления, расчетов и технологического развития людей того времени. Теперь для науки возникает новый вопрос: в каких еще регионах могут быть найдены подобные древние орудия? Эта находка, безусловно, станет новым источником вдохновения для историков и археологов.