AQSHda tug‘ilganlarga fuqarolik: Oliy sud Tramp siyosatiga yo‘l ochdimi?
AQSH Oliy sudi tug‘ilish holatiga ko‘ra fuqarolik berish masalasida yana bir muhim qaror qabul qildi. 27 iyun kuni Vashingtonda sudya Emi Koni Barrett yetakchiligidagi konservativ ko‘pchilik quyi sudlar vakolatini cheklovchi qaror chiqardi, deb xabar berdi dw.com.
Shu qarorga ko‘ra, AQSHning bir qator quyi sudlari mamlakat prezidenti Donald Tramp tomonidan muhojirlarning farzandlariga fuqarolik berishni cheklashga doir farmonini to‘xtatib qo‘yish vakolatidan mahrum etildi. Ya’ni, endilikda bu farmonga qarshi chiqish yoki uni to‘xtatib turish imkoniyati cheklanadi. Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, Oliy sud bu qaror orqali Tramp siyosati qonuniyligini to‘g‘ridan to‘g‘ri ko‘rib chiqmagan, faqat quyi sudlar vakolatini belgilab bergan.
Ma’lumot o‘rnida, Donald Tramp prezidentlikning ilk muddatida Oliy sudga aynan Emi Koni Barrettni tayinlagan edi. Yaqindagi qarordan so‘ng Tramp o‘z ijtimoiy tarmoqlarida minnatdorlik bildirdi va Oliy sud “radikal so‘l sudyalar”ning “hokimiyatni suiiste’mol qilish”ga qarshi turganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror Konstitutsiya, hokimiyatlar bo‘linishi va qonun ustuvorligini himoya qilishda katta yutuq bo‘ldi.
Tramp 20 yanvardagi inauguratsiyadan so‘ng AQSHda tug‘ilgan bolalarga avtomatik fuqarolik berishni cheklovchi farmonni imzolagandi. Unga ko‘ra, qonuniy asosda bo‘lmagan muhojirlarning farzandlari endi tug‘ilgani uchun avtomatik ravishda fuqarolik ololmaydi.
Muhokamalar ortgani va sudlar o‘rtasidagi nizo AQSH jamiyatida jiddiy bahslarga sabab bo‘lmoqda. Bu qaror kelajakda fuqarolikka da’vogarlarning huquqlariga, migratsiya siyosatiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bu esa Amerikada fuqarolik huquqlari va Konstitutsiyaviy qadriyatlar atrofida yangi tortishuvlarni boshlab berishi aniq. Mavzu dolzarbligicha qolmoqda: AQSHda kim fuqarolik olishi mumkin va bu huquq qayergacha cho‘ziladi? Jamiyatdagi keskin muhokamalar kelgusida qanday natijalarga olib kelishi hozircha noaniq.

Гражданство для рожденных в США: Открыл ли Верховный суд путь для политики Трампа?
Верховный суд США принял еще одно важное решение по вопросу предоставления гражданства в зависимости от места рождения. 27 июня в Вашингтоне судья Эми Кони Барретт во главе консервативного большинства вынесла решение, ограничивающее полномочия нижестоящих судов, как сообщает dw.com.
Согласно этому решению, ряд нижестоящих судов США были лишены полномочий приостановить указ президента страны Дональда Трампа о ограничении предоставления гражданства детям иммигрантов. То есть, теперь возможность оспаривать этот указ или приостанавливать его действие будет ограничена. По данным Reuters, Верховный суд не рассматривал законность политики Трампа напрямую, а лишь определил полномочия нижестоящих судов.
Для справки, Дональд Трамп назначил именно Эми Кони Барретт в Верховный суд в начале своего президентского срока. После недавнего решения Трамп выразил благодарность в своих социальных сетях и отметил, что Верховный суд противодействует «радикальным левым судьям», которые «злоупотребляют властью». По его словам, это решение стало большим достижением в защите Конституции, разделения властей и верховенства закона.
Трамп подписал указ, ограничивающий автоматическое предоставление гражданства детям, рожденным в США, после инаугурации 20 января. Согласно этому указу, дети иммигрантов, не имеющих законных оснований, больше не могут автоматически получать гражданство только за то, что они родились в стране.
Увеличение споров и конфликтов между судами вызывает серьезные дебаты в американском обществе. Это решение может оказать серьезное влияние на права тех, кто претендует на гражданство, а также на миграционную политику в будущем.
Это, безусловно, может инициировать новые споры вокруг прав граждан и конституционных ценностей в Америке. Вопрос остается актуальным: кто может получить гражданство в США и насколько далеко простирается это право? Каковы будут последствия острых дебатов в обществе, пока неясно.