Qarshi ko‘rsatmalar bo‘lmasa, qo‘ziqorinlar diyetaga kiritilishi kerak. Oziqlantirish bo‘yicha mutaxassis Elena Tixomirova mahsulot tanamizga qanday ta’sir qilishini aytdi.
Shifokorning so‘zlariga ko‘ra, shampinon ichak sog‘lig‘ini saqlash uchun juda foydali. Qo‘ziqorinlar "qo‘ziqorin tolasi" deb ataladigan narsalarni o‘z ichiga oladi. Yo‘g‘on ichakka tushganda u zararli moddalarni faol ravishda o‘zlashtira boshlaydi va keyin ularni tanadan olib tashlaydi, dedi Tixomirova Pravda.ru bilan suhbatda.
Qo‘ziqorinlarning foydali xususiyatlari u yerda tugamaydi. Diyetologning ta’kidlashicha, shampinonlarni diyetaga qo‘shgan odamlar ichak motorikasini yaxshilaydi, yaxshi mikroflora o‘sadi va "kuchayadi".
Nega ichak salomatligi juda muhim? Hammasi oddiy: sog‘lom, normal ishlaydigan ichak immunitetni oshiradi, miyani turli zararlardan himoya qiladi, shuningdek, insonning hissiy holatini nazorat qiladi, ya’ni depressiyaning oldini oladi va unga kundalik mashg‘ulotlar uchun ko‘proq energiya beradi.
Elena Tixomirova, shuningdek, shampinon vazn yo‘qotmoqchi bo‘lganlar uchun ajoyib oziq-ovqat "hamrohlari" ekanligini aniqladi. Qo‘ziqorinlar deyarli kaloriyalarni o‘z ichiga olmaydi, shuning uchun ular parhez ovqatlarga qo‘shilishi mumkin va kerak.

Они вас порадуют, "исправят" пищеварение: самые полезные грибы
При отсутствии противопоказаний грибы должны быть включены в рацион. Диетолог Елена Тихомирова рассказала, как продукты влияют на наш организм.
По словам врача, шампиньоны очень полезны для поддержания здоровья кишечника. Грибы содержат то, что называется "грибной клетчаткой". Попадая в толстый кишечник, она начинает активно усваивать вредные вещества и затем выводит их из организма, сказала Тихомирова в интервью Pravda.ru.
Полезные свойства грибов на этом не заканчиваются. Диетолог отметила, что люди, добавляющие шампиньоны в свой рацион, улучшают моторику кишечника, растет хорошая микрофлора и "укрепляется".
Почему здоровье кишечника так важно? Все просто: здоровый, нормально функционирующий кишечник повышает иммунитет, защищает мозг от различных вредностей, а также контролирует эмоциональное состояние человека, то есть предотвращает депрессию и дает больше энергии для повседневных дел.
Елена Тихомирова также отметила, что шампиньоны являются отличными "спутниками" для тех, кто хочет похудеть. Грибы практически не содержат калорий, поэтому их можно и нужно добавлять в диетические блюда.