O'zbekistonda rakkaga qarshi milliy reja qabul qilinadi
O'zbekistonda 2025–2035 yillarga mo‘ljallangan rakka qarshi milliy strategiyaning nol versiyasi JSST va Sog‘liqni saqlash vazirligi ekspertlari tomonidan kelishib olindi, deb Nova24.uz xabar berdi. Shu asosda harakatlar rejasi shakllantirilmoqda.
Mazkur faoliyat “O‘zbekiston Respublikasida onkologik xizmatlarni rivojlantirish loyihasini qo‘llab-quvvatlash, II bosqich” tashabbusi doirasida Islom taraqqiyot banki ishtirokida olib borilmoqda.
JSST ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda 100 mingdan ortiq odam onkologik tashxis bilan yashamoqda. Har yili 20 mingdan ortiq yangi holat aniqlanadi.
JSST ta’kidlashicha, ko‘plab hollarda kasallikni barvaqt aniqlash va mavjud davolash usullari orqali oldini olish yoki butunlay davolash mumkin. Ammo buning uchun tizimli yondashuv zarur. Shu sababli har bir maqsad va harakat alohida muhokama qilinmoqda: uskunalardan tortib kadrlar, madaniy to‘siqlar va aholi ishonchigacha.

В Узбекистане будет принят национальный план по борьбе с раком
В Узбекистане нулевая версия национальной стратегии по борьбе с раком на 2025–2035 годы была согласована экспертами ВОЗ и Министерства здравоохранения, сообщает Nova24.uz. На этой основе формируется план действий.
Данная деятельность осуществляется в рамках инициативы "Поддержка проекта развития онкологических услуг в Республике Узбекистан, II этап" при участии Исламского банка развития.
По данным ВОЗ, в Узбекистане более 100 тысяч человек живут с онкологическим диагнозом. Каждый год выявляется более 20 тысяч новых случаев.
ВОЗ подчеркивает, что во многих случаях болезнь можно выявить на ранней стадии и предотвратить или полностью вылечить с помощью существующих методов лечения. Однако для этого необходим системный подход. Поэтому каждая цель и каждое действие обсуждаются отдельно: от оборудования до кадров, культурных барьеров и доверия населения.