Tehrondagi katta forum: O‘zbekiston va Eron biznes aloqalarida yangi davr boshlanmoqda
Bugun, 11 may kuni Eron poytaxti Tehron shahrida O‘zbekiston—Eron biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Iqtisodiy hamkorlikning yangi istiqbollarini belgilagan mazkur tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi bosh vaziri Abdulla Aripov hamda Eron Islom Respublikasining birinchi vitse-prezidenti Muhammad Rizo Orif ishtirok etishdi.
Forumdagi asosiy e’tibor ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiya aloqalarini rivojlantirishga qaratilib, yangi kelishuvlar imzolandi. O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi tovar aylanmasi hozirgi vaqtda 500 million dollardan oshgan, qo‘shma korxonalarning soni esa 210 dan yuqorini tashkil etmoqda.
Uchrashuv chog‘ida ma’lum qilinganidek, ikki mamlakatning mavjud iqtisodiy imkoniyatlari va zaxiralari sinchkovlik bilan tahlil qilinib, natijada yangi o‘sish nuqtalari aniqlangan. Jami qiymati 1 milliard dollarlik loyihalar portfeli va savdo kelishuvlari shakllantirilgani alohida qayd etildi.
Abdulla Aripov o‘z nutqida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish borasida olib borilayotgan siyosatga e’tibor qaratdi.
«Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatimizda tadbirkorlar va investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. So‘nggi yillarda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti ikki barobar o‘sdi va Xalqaro valyuta jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatimiz YAIM ko‘rsatkichi tarixda ilk marta 100 milliard dollardan oshdi», — dedi bosh vazir.
Forumda so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritilgan xorijiy investitsiyalar hajmi 70 milliard dollardan ortiqni tashkil etgani va mamlakat mineral resurslar va noyob foydali qazilmalarga boyligi ta’kidlandi. Valyuta bozori to‘liq liberallashtirilgani va daromadlarni repatriatsiya qilishda hech qanday cheklov yo‘qligi xorijiy tadbirkorlar uchun juda qulay sharoit yaratishi aytildi.
Eronlik ishbilarmonlarga, shuningdek, Xorazm va Samarqand viloyatlaridagi maxsus sanoat zonalaridan samarali foydalanish taklif qilindi.
Forumda O‘zbekiston tomonidan 100 nafardan ortiq tadbirkorlar, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etishdi va B2B shaklida ko‘plab yangi biznes kelishuvlari imzolandi.
O‘zbekiston—Eron biznes forumi ikki mamlakat iqtisodiy munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqib, kelgusi yillarda hamkorlik hajmini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Zamin.uz tahririyati O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning keyingi bosqichlarini ham diqqat bilan kuzatib, muhim yangiliklarni yetkazib boradi.
Dollar kursi 2026 yilda o‘zgarishi kutilmoqda iqtisodiyotga ta’siri haqida
O‘zbekistonda 2026-yil 18-mart kuni dollarning rasmiy kursi oshishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, AQSh dollari o‘rtacha 34–35 so‘mga ko‘tarilishi mumkin. Bu
Iqtisodiyot Bugun, 10:31
O'zbekistonda valyuta kurslarida katta o'zgarishlar ro'y berdi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 17 mart kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, AQSh dollari 9,59 so‘mga qimmatlab, 12
Iqtisodiyot Kecha, 16:53
O'zbekiston respublikasida valyuta bozori har doim aholi va biznes vakillarining e'tibor markazida bo'lib turadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 17 mart 2026 yilda dollar kursining
Iqtisodiyot Kecha, 12:56
Oltin narxlari keskin pasaydi va fuqarolar uchun qulaylashtirildi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy Banki tomonidan o'lchovli oltin quymalarining 16 mart sanasidagi rasmiy sotuv narxlari e'lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. So'nggi
Iqtisodiyot Kecha, 11:41
Prezident O'zbekiston va Afg'oniston o'rtasidagi savdo bitimini tasdiqladi
O'zbekiston Prezidenti O'zimizning davlatimiz va Afg'oniston o'rtasida imzolangan imtiyozli savdo bitimini tasdiqlash to'g'risidagi farmonni rasman imzoladi. Bu haqda

Большой форум в Тегеране: Новый этап в бизнес-отношениях Узбекистана и Ирана начинается
Сегодня, 11 мая, в столице Ирана Тегеране прошел бизнес-форум Узбекистан—Иран. В церемонии открытия данного мероприятия, определяющего новые перспективы экономического сотрудничества, приняли участие премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и первый вице-президент Исламской Республики Иран Мохаммад Риза Арифи.
Основное внимание на форуме было уделено развитию торговых и инвестиционных связей между двумя государствами, были подписаны новые соглашения. Товарооборот между Узбекистаном и Ираном в настоящее время превышает 500 миллионов долларов, а количество совместных предприятий составляет более 210.
Во время встречи было отмечено, что существующие экономические возможности и ресурсы двух стран были тщательно проанализированы, в результате чего были определены новые точки роста. Особо было отмечено формирование портфеля проектов и торговых соглашений общей стоимостью 1 миллиард долларов.
Абдулла Арипов в своем выступлении обратил внимание на экономические реформы, проводимые в Узбекистане, и политику по привлечению иностранных инвестиций.
«По инициативе нашего президента Шавката Мирзиёева в нашей стране создаются широкие возможности для предпринимателей и инвесторов. В последние годы валовой внутренний продукт Узбекистана удвоился, и, согласно данным Международного валютного фонда, показатель ВВП нашей страны впервые в истории превысил 100 миллиардов долларов», — сказал премьер-министр.
На форуме было подчеркнуто, что объем иностранных инвестиций, привлеченных в экономику Узбекистана за последние годы, составил более 70 миллиардов долларов, и страна богата минеральными ресурсами и уникальными полезными ископаемыми. Полная либерализация валютного рынка и отсутствие каких-либо ограничений на репатриацию доходов создают очень удобные условия для иностранных предпринимателей.
Иранским бизнесменам также предложили эффективно использовать специальные промышленные зоны в Хорезме и Самарканде.
В форуме участвовали более 100 предпринимателей, представителей министерств и ведомств от Узбекистана, и было подписано множество новых бизнес-соглашений в формате B2B.
Бизнес-форум Узбекистан—Иран выведет экономические отношения двух стран на новый уровень и будет способствовать дальнейшему увеличению объемов сотрудничества в будущем.
Редакция Zamin.uz также внимательно следит за следующими этапами экономического сотрудничества между Узбекистаном и Ираном и будет сообщать важные новости.