Adliya va ichki ishlar vazir o‘rinbosarlari lavozimidan ozod etildi
Adliya vaziri o‘rinbosari Xudoyor Meliyev hamda ichki ishlar vaziri o‘rinbosari — Tezkor-qidiruv departamenti boshlig‘i, polkovnik Shavkat Rahmonov egallab turgan lavozimidan ozod etilgan. Ushbu ma’lumotni har ikki vazirlik axborot xizmati tasdiqladi.
Aytishlaricha, Xudoyor Meliyev o‘zining tug‘ilgan kunida — 24 fevral kuni bo‘shatilgan. Uning iste’fosi bo‘yicha rasmiy axborot hamon e’lon qilingani yo‘q. Shuningdek, uning nima sababdan bo‘shatilgani va qaysi lavozimga tayinlangani haqida ham ma’lumotlar mavjud emas. Vazirlik rasmiy saytida uning lavozimi “vakant” deya ko‘rsatilgan.
Xudoyor Meliyev
Meliyev Xudoyor Xurramovich 1980 yilda tug‘ilgan. U 2019 yilning yanvaridan buyon vazir o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan edi. U Toshkent davlat yuridik institutini tamomlagan. Mehnat faoliyati davomida Adliya vazirligida turli mas’uliyatli lavozimlarda ishlagan. O‘rinbosarlikka qadar Adliya vazirligi Qonunchilik bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimida faoliyat yuritgan.
Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Shavkat Rahmonov ham lavozimidan olingan. Bu bo‘yicha ham axborot berilmadi, ammo rasmiy saytda u haqdagi ma’lumotlar o‘chirib tashlangan.
Polkovnik Shavkat Rahmonov muqaddam Xorazm viloyati IIB (2017–2019 yillar), Samarqand viloyati IIB (2019–2022) va Namangan viloyati IIB (2022–2023) rahbari lavozimlarida ishlagan. 2023 yil fevraldan buyon O‘zbekiston ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari – Tezkor-qidiruv departamenti boshlig‘i lavozimida ishlab kelayotgandi.
O‘zbekiston IIVni 2017 yil sentyabridan buyon boshqarib kelgan general-leytenant Po‘lat Bobojonov 2025 yil 3 mart kuni lavozimini tark etdi, u prezident maslahatchisiga o‘rinbosar bo‘lgan.

Заместители министров юстиции и внутренних дел освобождены от занимаемых должностей
Заместитель министра юстиции Худойор Мелиев и заместитель министра внутренних дел — начальник оперативно-розыскного департамента, полковник Шавкат Рахмонов освобождены от занимаемых должностей. Данная информация была подтверждена пресс-службами обоих министерств.
Говорят, что Худойор Мелиев был освобожден в свой день рождения — 24 февраля. Официальная информация о его отставке пока не была опубликована. Также нет данных о причинах его освобождения и о том, на какую должность он назначен. На официальном сайте министерства его должность указана как "вакантная".
Худойор Мелиев
Мелиев Худойор Хуррамович родился в 1980 году. С января 2019 года он занимал должность заместителя министра. Он окончил Ташкентский государственный юридический институт. В ходе своей трудовой деятельности работал на различных ответственных должностях в Министерстве юстиции. Перед назначением на должность заместителя он занимал должность начальника управления законодательства Министерства юстиции.
Заместитель министра внутренних дел Шавкат Рахмонов также был освобожден от занимаемой должности. Информация по этому поводу не была предоставлена, однако на официальном сайте данные о нем были удалены.
Полковник Шавкат Рахмонов ранее занимал должности руководителя УВД Хорезмской области (2017–2019 годы), УВД Самаркандской области (2019–2022) и УВД Наманганской области (2022–2023). С февраля 2023 года он работал первым заместителем министра внутренних дел Узбекистана – начальником оперативно-розыскного департамента.
Генерал-лейтенант Полат Бобожонов, который руководит МВД Узбекистана с сентября 2017 года, покинул свою должность 3 марта 2025 года, он стал заместителем президента по вопросам консультаций.