O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat rahbarlari Xo‘jand qal’asini tomosha qildi
Tojikistonning Xo‘jand shahridagi sammit madaniy dasturi doirasida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon va Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Xo‘jand qal’asiga tashrif buyurib, uning tarixi bilan tanishdi.
Qayd qilinishicha, bu noyob majmuaning qurilishi miloddan avvalgi IV-V asrlarga borib taqaladi. Arxeologik qazishmalar natijasida o‘sha davrda birinchi qal’a bunyod etilganligi aniqlangan.
1999 yilda qayta ta’mirlash ishlaridan so‘ng qal’a yonida 28 mingdan ortiq eksponatni o‘z ichiga olgan o‘lkashunoslik muzeyi ochildi.
So‘nggi restavratsiya ishlari jarayonida qal’a devorlari, arki va darvozalari qayta tiklandi, ma’muriy bino, hunarmandchilik do‘konlari qurildi, Xo‘jandning qadimiy hovlilari namunalari yaratildi.
Hududda tojik xalqi tarixi va madaniyatiga oid 5 ta ko‘rgazma zalidan iborat majmua barpo etilgan. 8 ta hovlida hunarmandlar xattotlik, rassomchilik, adras to‘qish, so‘zana tikish, tosh o‘ymakorligi, temirchilik va kulolchilik bilan shug‘ullanmoqda.
Davlat rahbarlari uch mamlakatning hunarmandchiligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va milliy taomlari ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirib, badiiy chiqishlarni tomosha qildi.

Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан государственные лидеры посетили крепость Худжанд
В рамках культурной программы саммита в городе Ходжанд президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президент Таджикистана Эмомали Рахмон и президент Кыргызстана Садыр Жапаров посетили крепость Ходжанд и ознакомились с её историей.
Как сообщается, строительство этого уникального комплекса восходит к IV-V векам до нашей эры. В результате археологических раскопок было установлено, что в то время была построена первая крепость.
В 1999 году после реставрационных работ рядом с крепостью был открыт краеведческий музей, который включает более 28 тысяч экспонатов.
В ходе последних реставрационных работ были восстановлены стены крепости, арки и ворота, построено административное здание, ремесленные лавки, созданы образцы древних дворов Ходжанда.
На территории создан комплекс из 5 выставочных залов, посвящённых истории и культуре таджикского народа. В 8 дворах ремесленники занимаются каллиграфией, живописью, ткачеством адраса, вышивкой, камнерезным делом, кузнечным делом и гончарным искусством.
Государственные деятели ознакомились с выставкой ремесел трёх стран, сельскохозяйственной продукцией и национальными блюдами, а также посмотрели художественные выступления.