Toshkentda qalbaki dori ishlab chiqarish bilan shug‘ullangan yashirin sex aniqlandi
Toshkent shahri va Toshkent viloyatida qalbaki dori ishlab chiqarish va savdosi bilan shug‘ullangan yashirin sex faoliyatiga chek qo‘yildi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan bojxona idoralari bilan hamkorlikda amalga oshirilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida Toshkent shahrida yashovchi, 1984 yilda tug‘ilgan shaxs tomonidan ijara asosida olingan Toshkent viloyatining Toshkent tumanidagi xonadon xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, u nafaqat qalbaki dori vositalarini ishlab chiqarish, balki uning noqonuniy savdosi bilan ham shug‘ullangani aniqlangan.
Dori vositalarini tayyorlashga mo‘ljallangan yashirin sexda tegishli hujjatlari bo‘lmagan va xavfsizligi kafolatlanmagan 49 nomdagi 594 127 dona “Futsis”, “Prosulpin”, “Ursosan”, “Arbidol” va boshqa dori vositalari topildi. Ta’kidlash lozimki, bu dorilar 50 ta asbob-uskunalar, xususan, stanok va qoliplar yordamida qo‘lbola usulda tayyorlab kelingan. Shuningdek, bu yerda sifat talablariga javob bermaydigan 168 kilogramm dori vositalarining xom ashyolari, etiketlari, yo‘riqnomalar, qog‘oz qutilar, bo‘sh idishlar hamda kapsulalar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Ushbu shaxsning Toshkent shahri Uchtepa tumanidagi yashash xonadoni ham xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, 2 turdagi 28 640 dona tibbiyot dori vositalari, 2 turdagi 75 dona ampula, 2 turdagi 46 dona idishda suyuqlik, 3 nomdagi 26 ta turli dori vositalarining etiketkalari, nomsiz 18 ming 280 dona suppozitoriylar va ularning markalari, 1 nomdagi 40 dona kapsula, shu bilan birga, turli xil nomdagi dori vositalarining bo‘sh qutilari hamda 3 dona temir qoliplar borligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olingan.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, yashirin sex tashkilotchisi dori vositalarini tayyorlash uchun kerakli xom ashyolarni internet tarmog‘i orqali noma’lum shaxslardan buyurtma orqali sotib olgani aniqlangan. Ashyoviy dalil sifatida olingan mazkur dori vositalari va asbob-uskunalarning umumiy qiymati qariyb 10 milliard so‘mni tashkil qiladi.
Ta’kidlanishicha, qo‘lbola usulda ishlab chiqarilgan dori vositalari Toshkent shahri va Buxoro viloyatidagi bir nechta dorixonalarga tarqatilgan bo‘lib, davom ettirilgan faol tadbirlar natijasida mazkur dori vositalarining savdosiga chek qo‘yildi.
Hozirda sex tashkilotchisiga nisbatan Jinoyat kodeksining 186-3 moddasi (xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoxud o‘tkazish, ishlar bajarish yoki xizmatlar ko‘rsatish) 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Mazkur yo‘nalishda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda olib borilgan tezkor tadbirda esa, Toshkent shahrida yashovchi, 1992 yilda tug‘ilgan shaxs va uning sherigi, poytaxtdagi banklardan birining 1996 yilda tug‘ilgan xodimi o‘zaro kelishgan holda Xitoydan olib kelingan 798 ta qutidagi 574 560 dona infuzion sistema tibbiy buyumlarini 55 ming 700 dollarga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Tegishli xulosaga ko‘ra, umumiy qiymati 1 mlrd so‘mni tashkil qilgan mazkur tibbiy buyumlar foydalanishga yaroqsiz hisoblanib, O‘zbekiston hududida saqlash, sotish, tashish va tibbiyot amaliyotida qo‘llash taqiqlanadi.
Holat yuzasidan ushbu shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining 186-3-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

ясно ветер 1.9 м/с, С
В Ташкенте и Ташкентской области была прекращена деятельность скрытой мастерской, занимающейся производством и продажей поддельных лекарств.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Государственной службы безопасности в сотрудничестве с таможенными органами, при проверке жилого дома, арендованного лицом, родившимся в 1984 году и проживающим в Ташкенте, с участием понятых было установлено, что он занимался не только производством поддельных лекарственных средств, но и их незаконной продажей.
В скрытой мастерской, предназначенной для приготовления лекарственных средств, были обнаружены 594 127 единиц 49 наименований лекарств, таких как "Фуцис", "Просульпин", "Урсосан", "Арбидол" и другие, без соответствующих документов и гарантий безопасности. Следует отметить, что эти лекарства были изготовлены кустарным способом с использованием 50 единиц оборудования, в частности, станков и форм. Также здесь были изъяты 168 килограммов сырья для лекарственных средств, не соответствующего качественным требованиям, этикетки, инструкции, бумажные коробки, пустые контейнеры и капсулы в качестве вещественных доказательств.
При проверке жилого дома этого лица в Учтепинском районе Ташкента с участием понятых было обнаружено 28 640 единиц медицинских препаратов двух видов, 75 ампул двух видов, 46 единиц жидкости в контейнерах двух видов, 26 этикеток различных лекарств трех наименований, 18 280 суппозиториев без названия и их марок, 40 капсул одного наименования, а также пустые упаковки различных лекарств и 3 железные формы, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
В ходе проверки до начала расследования было установлено, что организатор скрытой мастерской заказывал необходимые сырьевые материалы для приготовления лекарств через интернет у неизвестных лиц. Общая стоимость изъятых лекарственных средств и оборудования составляет около 10 миллиардов сумов.
По имеющимся данным, кустарно изготовленные лекарственные средства были распределены по нескольким аптекам в Ташкенте и Бухарской области, и в результате продолженных оперативных мероприятий была прекращена продажа этих лекарств.
В настоящее время в отношении организатора мастерской возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 186-3 Уголовного кодекса (производство, хранение, транспортировка или сбыт товаров, не соответствующих требованиям безопасности) с пунктом "а", и проводятся следственные действия.
В рамках оперативного мероприятия, проведенного в сотрудничестве с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями, был задержан житель Ташкента, родившийся в 1992 году, и его сообщник, сотрудник одного из банков столицы, родившийся в 1996 году, когда они, договорившись, продавали 574 560 единиц медицинских изделий в 798 коробках, привезенных из Китая, за 55 тысяч 700 долларов.
По соответствующему заключению, эти медицинские изделия общей стоимостью 1 миллиард сумов признаны непригодными для использования, и их хранение, продажа, транспортировка и применение в медицинской практике на территории Узбекистана запрещены.
По данному факту в отношении этих лиц возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 186-3 Уголовного кодекса с пунктом "а", и проводятся следственные действия.