O‘zbekistonda “Farovon oila sari” oyligi e’lon qilindi
AOKAda o‘tkazilgan brifingda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Mavluda Nizomova 15 may - xalqaro oila kuni munosabati bilan amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumot berdi:
Oila va xotin-qizlar qo‘mitasida vazirlik va idoralar vakillaridan iborat, tarkibi 40 nafar bo‘lgan “Ibratli oila” ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflarni ko‘rib chiqish komissiyasi faoliyati tashkil etildi.
Hududiy komissiyalar, vazirlik va idoralar tomonidan mazkur ko‘krak nishoniga qariyb 5 ming 500 ta oilalarning hujjatlari tavsiya etildi.
Talabgor oilalar soni o‘tgan yilga nisbatan 8,8 baravarga ortdi. Ushbu nomzod oilalar 40 nafardan ortiq faollar, nufuzli ekspertlardan iborat ishchi guruh tomonidan o‘rganilib 2000 mingta oila ko‘krak nishoniga munosib oila sifatida saralab olindi.
Bu yil yangi yondashuvlar asosida vazirlik va idoralardan ham nomzodlar tavsiya etish so‘ralib, ular tomonidan tavsiya etilgan 77 ta oila ham ushbu ko‘krak nishoni bilan taqdirlanishi belgilandi.
15 may – Xalqaro oila kuni arafasidagi tantanalarda ushbu oilalarga “Ibratli oila” ko‘krak nishoni va pul mukofotlari topshiriladi, ular yashaydigan xonadonlar va uy-joylarning kirish qismiga faxrli belgi o‘rnatiladi.
Mahallalarda 4 million xotin-qizlarni ommaviy sport musobaqalariga jalb qilish ishlari davom ettiriladi, “Sog‘lom oila uchun birlashaylik!” sport marafoni, "Sport sayli" tadbirlari tashkil etiladi.
15 may kuni respublikaning barcha tuman (shahar) markazlaridagi istirohat bog‘larida “Ibratli oila” ko‘krak nishoni sohibalari va ahil oilalar, yosh kelin-kuyovlar ishtirokida “Oilalar sayli” (“OILAFEST”)ni tashkil etiladi.

В Узбекистане объявлен месяц "К пути благополучной семьи"
На брифинге, проведенном в АОКА, руководитель управления Комитета по делам семьи и женщин Мавлуда Низомова сообщила о проводимых мероприятиях в связи с Международным днем семьи, который отмечается 15 мая:
В Комитете по делам семьи и женщин была организована работа комиссии по рассмотрению предложений о награждении знаками 'Примерная семья', состоящей из 40 человек, представляющих министерства и ведомства.
Региональными комиссиями, министерствами и ведомствами было рекомендовано почти 5500 документов от семей для получения данного знака.
Количество претендующих семей увеличилось в 8,8 раз по сравнению с прошлым годом. Эти номинированные семьи были изучены рабочей группой, состоящей из более чем 40 активистов и авторитетных экспертов, и 2000 семей были отобраны как достойные для получения знака.
В этом году на основе новых подходов министерства и ведомства также были приглашены предложить кандидатов, и 77 семей, рекомендованных ими, также будут награждены данным знаком.
На торжествах, приуроченных к Международному дню семьи 15 мая, этим семьям будут вручены знаки 'Примерная семья' и денежные призы, а на входах в их дома и квартиры будут установлены почетные знаки.
В населенных пунктах продолжатся работы по привлечению 4 миллионов женщин и девушек к массовым спортивным соревнованиям, будут организованы спортивные марафоны 'Объединимся для здоровой семьи!' и мероприятия 'Спортивный праздник'.
15 мая в парках отдыха всех районов (городов) республики будет организован 'Семейный праздник' ('OILAFEST') с участием обладателей знаков 'Примерная семья' и дружных семей, молодых невест и женихов.