O‘zbekistonlik sayyohlarning BAAga safarlari keskin ko‘paydi: Amirliklar o‘zbeklar uchun eng sevimli manzillardan biriga aylanmoqda
2025 yilning dastlabki uch oyida Birlashgan Arab Amirliklariga (BAA) sayyohlik maqsadlarida safar qilgan O‘zbekiston fuqarolarining soni sezilarli darajada o‘sdi. Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, shu yilning yanvar-mart oylarida 44,8 ming nafar o‘zbekistonlik BAAga borgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davri bilan taqqoslaganda 6,3 ming kishiga yoki 16,2 foizga oshganini ko‘rsatmoqda. Bu esa Amirliklar o‘zbekistonliklar uchun yanada ommabop turistik manzilga aylanayotganidan dalolatdir.
O‘zbekistonlik turistlarning BAAga safar qilish sabablari turlicha bo‘lib, ularning asosiy qismi, ya’ni 39 172 nafari, sayohat qilish va dam olishni maqsad qilgan. Bundan tashqari, 5 024 nafar fuqaro qarindosh-urug‘larini yo‘qlash maqsadida, 363 kishi esa xizmat safari bilan Amirliklarga borgan.
Shu bilan birga, BAAga davolanish uchun borgan o‘zbekistonliklar soni 167 nafarni tashkil etgan bo‘lsa, ta’lim olish uchun borgan talabalar soni 70 nafarni tashkil etmoqda.
Ekspertlar fikricha, BAAning sifatli xizmat ko‘rsatish tizimi, qulay va zamonaviy infratuzilmasi, shuningdek, O‘zbekiston bilan aviaaloqalarning kengayishi sayyohlar oqimining oshishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatgan.
Tahlilchilar, agar mazkur tendensiya saqlanib qolsa, kelgusi yillarda BAAga boradigan o‘zbekistonlik sayyohlarning soni yanada o‘sishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi turizm sohasidagi hamkorlikning yanada rivojlanishi uchun katta imkoniyatlar mavjudligi aytilmoqda.

Путешествия узбекских туристов в ОАЭ резко возросли: Эмираты становятся одним из самых любимых направлений для узбеков
Узбекистанских туристов поездки в ОАЭ резко увеличились: Эмираты становятся одним из самых любимых направлений для узбеков
В первые три месяца 2025 года количество граждан Узбекистана, совершивших поездки в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) с туристическими целями, значительно возросло. Согласно данным Национального статистического комитета, в январе-марте этого года в ОАЭ побывали 44,8 тысячи узбеков.
Этот показатель на 6,3 тысячи человек или на 16,2 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это свидетельствует о том, что Эмираты становятся все более популярным туристическим направлением для узбеков.
Причины поездок узбекских туристов в ОАЭ разнообразны, и основная часть из них, а именно 39 172 человека, планировала путешествия и отдых. Кроме того, 5 024 гражданина посетили страну с целью навестить родственников, а 363 человека отправились в Эмираты по служебным делам.
При этом количество узбеков, отправившихся в ОАЭ для лечения, составило 167 человек, а количество студентов, поехавших на учебу, достигло 70 человек.
По мнению экспертов, качественная система обслуживания в ОАЭ, удобная и современная инфраструктура, а также расширение авиасообщения с Узбекистаном положительно сказались на увеличении потока туристов.
Аналитики отмечают, что если данная тенденция сохранится, в будущем количество узбекских туристов, посещающих ОАЭ, может значительно возрасти. Также подчеркивается наличие больших возможностей для дальнейшего развития сотрудничества в сфере туризма между двумя странами.