Xotin-qizlarni himoya qilish tizimi yangilandi
O‘zbekiston Respublikasida xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimida muhim islohotlar amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga yangi qo‘shimchalar va o‘zgartirishlar kiritildi. Ushbu yangilangan qarorga muvofiq, hududlarda tuman (shahar) hokimining o‘rinbosari, oila va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘i lavozimi joriy etildi.
Endilikda ushbu rahbarlar davlat organlarining xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va huquqbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha faoliyatini nazorat qiladi. Yangi hujjatga ko‘ra, agar davlat organlari yoki tashkilotlar zo‘ravonlikka qarshi zarur chora-tadbirlarni amalga oshirmasa, mazkur lavozim egasi mas’ul rahbarlarga huquqiy taqdimnoma kiritish huquqiga ega.
Bu mexanizm qonun buzilishlari va xotin-qizlar huquqlariga tajovuz qiluvchi omillarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Shuningdek, hujjatda “psixokorreksiya” tushunchasi birinchi marta aniq belgilab berildi.
Psixokorreksiya zo‘ravonlikka moyil shaxslarning shaxsiy kamchiliklarini bartaraf etish va ularning xulq-atvorini jamiyat talablariga moslashtirishga qaratilgan psixologik va pedagogik chora-tadbirlar majmuasidir. Endilikda himoya orderlarini berishda mahalliy hokimiyat, ta’lim va sog‘liqni saqlash organlari, psixologlar hamda jamoatchilik tuzilmalari tomonidan bir oygacha bo‘lgan muddatda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar ro‘yxatiga “tuzatish dasturi”dan o‘tish majburiy ravishda kiritildi.
Xulosa qilib aytganda, yangi qaror xotin-qizlarni himoya qilish sohasida tizimli yangiliklarni joriy etishga va huquqbuzarliklarga qarshi samarali kurash mexanizmlarini yaratishga qaratilgan. Psixokorreksiya va yangi rahbarlar tizimi xotin-qizlar xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etishi kutilmoqda.