15 ta tuman va shaharlarda davlat idoralari bitta binoga ko‘chiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kichik va o‘rta biznes vakillari bilan sohaning iqtisodiyotdagi o‘rnini oshirish va rivojlanishini yangi bosqichga olib chiqish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazmoqda.
Uchrashuvda davlat rahbari 2025 yil uchun sohadagi asosiy maqsad va vazifalarga to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, quyidagilar ko‘zda tutilmoqda:
– kichik va o‘rta biznesning iqtisodiyotdagi ulushini 55 foizga ko‘tarib, 70 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratish;
– yangi bozorlarga kirib borishda transport, sertifikat va standart masalalariga ko‘maklashib, kichik biznes eksportini o‘tgan yilgi 9 milliarddan 12 milliard dollarga olib chiqish;
– ichimlik suvi, kanalizatsiya, yo‘l, qurilish, kommunal xo‘jalik, yetkazib berish, utilizatsiya, migratsiya, madaniyat va ijtimoiy xizmatlarda kichik biznes ulushini 2-3 karra oshirish;
– 1,5 million doimiy ish o‘rni tashkil qilib, sohada band aholi ulushini 75 foizga yetkazish;
– 100 nafardan ko‘p ishchisi bor korxonalarni 4 mingtaga olib chiqish;
– kichik biznesda yangi 100 ta brend mahsulot chiqarishni yo‘lga qo‘yish;
– kichik biznes ishtirokida 200 ta startap loyihalarni moliyalashtirish.
Qayd etilishicha, yaratilgan sharoitlar hisobiga uch yilda 250 mingta yangi korxona ish boshlagan. Ularning ko‘pchiligi “oyoqqa turib”, faoliyatini kengaytirishi uchun yer va bino kerak.
“Hokimlar yerlarni tanlashda, eng avvalo, kengayish istagida yurgan, loyihasi tayyor tadbirkorlar so‘ragan joylarni auksionga chiqarishi zarur”, deya ta’kidladi prezident.
Masalan, Yunusoboddagi “Mingboyev robotiks” korxonasi nogironligi borlar uchun protez va ekzo-skeletlar yasab, 100 ga yaqin odamni faol ijtimoiy hayotga qaytargan. Tadbirkor faoliyatini kengaytirish uchun nogironligi bo‘lgan odamlar bemalol kirib-chiqishi uchun qulay joy so‘ragan.
Bunday yuqori texnologiyali mahsulot yaratadigan tadbirkorlarga 10 ming kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat obyektlari 5 yilga bepul ijaraga berilishi belgilandi.
Shu bilan birga, bu borada yangi tizim joriy qilinadi: 15 ta tuman va shaharda barcha davlat idoralari tumanlar markazidagi bitta ko‘p qavatli binoga ko‘chiriladi. Yangi binolarning 1-2-qavatlari tadbirkorlarga sotiladi.
Ushbu tumanlarda davlat idoralaridan bo‘shaydigan 150 ta bino auksionda tadbirkorlarga taklif qilinadi. Bu yil kichik va o‘rta biznes loyihalari infratuzilmasiga ajratilishi belgilangan 1 trln so‘mga qo‘shimcha 500 mlrd so‘m ajratiladi.
2026 yilning 1 martidan boshlab O‘zbekistonda qonunchilik va amaliyotning turli sohalarida yangi tartiblar kuchga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu o‘zgarishlar raqamlashtirish, biznes,
Oʻzbekiston Bugun, 08:04
O'zbekistonda haftalik ob-havo: Yomg'ir va salqinlik kutilmoqda
O'zbekistonda 2 martdan 8 martgacha bo'lgan hafta davomida ob-havo asosan yog‘ingarchilik bilan kechadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Haftaning aksariyat kunlarida yomg‘ir yog‘ishi

15 районов и городов государственные учреждения будут перенесены в одно здание
Президент Шавкат Мирзиёев проводит встречу с представителями малого и среднего бизнеса, посвященную вопросам повышения роли и развития этой сферы в экономике.
На встрече глава государства остановился на основных целях и задачах в этой области на 2025 год. Согласно ему, предусмотрено следующее:
– увеличить долю малого и среднего бизнеса в экономике до 55 процентов, создав добавленную стоимость в 70 миллиардов долларов;
– помочь малому бизнесу выйти на новые рынки, поддерживая вопросы транспорта, сертификации и стандартов, увеличив экспорт с 9 миллиардов долларов в прошлом году до 12 миллиардов долларов;
– увеличить долю малого бизнеса в таких сферах, как питьевая вода, канализация, дороги, строительство, коммунальное хозяйство, поставки, утилизация, миграция, культура и социальные услуги в 2-3 раза;
– создать 1,5 миллиона постоянных рабочих мест, доведя долю занятого населения в этой сфере до 75 процентов;
– увеличить количество предприятий с более чем 100 работниками до 4 тысяч;
– запустить производство 100 новых брендов в малом бизнесе;
– финансировать 200 стартапов с участием малого бизнеса.
Как было отмечено, благодаря созданным условиям за три года начали свою деятельность 250 тысяч новых предприятий. Большинство из них нуждаются в земле и зданиях для расширения своей деятельности.
“Хокимы должны выставлять на аукцион участки, которые запрашивают предприниматели с готовыми проектами, прежде всего те, кто хочет расширяться”, - подчеркнул президент.
Например, предприятие “Мингбоев роботикс” в Юнусабаде производит протезы и экзоскелеты для людей с инвалидностью, вернув около 100 человек к активной социальной жизни. Предприниматель запросил удобное место для свободного входа и выхода людей с инвалидностью для расширения своей деятельности.
Предпринимателям, создающим такие высокотехнологичные продукты, будут предоставлены государственные объекты площадью до 10 тысяч квадратных метров в бесплатную аренду на 5 лет.
Кроме того, будет введена новая система: во всех 15 районах и городах все государственные учреждения будут перенесены в одно многоэтажное здание в центре районов. 1-2 этажи новых зданий будут продаваться предпринимателям.
В этих районах 150 зданий, освобождаемых от государственных учреждений, будут предложены предпринимателям на аукционе. В этом году дополнительно к 1 триллиону сумов, выделенным на инфраструктуру проектов малого и среднего бизнеса, будет выделено 500 миллиардов сумов.