Prezident Shavkat Mirziyoyev 20 mart kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda investorlarga yaratilgan qulayliklar tufayli iqtisodiyotda xususiy sektorning ulushi oshib bormoqda. To‘g‘ridan to‘g‘ri sarmoyalar kiritilib, sanoat, qurilish, savdo, xizmat ko‘rsatish sohalarida istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Poytaxtimizning Yunusobod tumanida barpo etilgan «High Town City» majmuasi shulardan biri. U keng qamrovli bo‘lib, savdo va ko‘ngilochar markazi, biznes markazi, mehmonxona va zamonaviy turar joylarni o‘z ichiga olgan. Bunga 510 million dollar to‘liq xorijiy investitsiya yo‘naltirilgan.
Davlatimiz rahbari savdo markazidagi zamonaviy tijorat va xizmat turlarini ko‘zdan kechirdi. 4 qavatli binoda savdo do‘konlari, jumladan, mashhur brendlarning shoxobchalari ochilgan. Restoran va kafelar, ko‘ngilochar o‘yingohlar, sport maydonlari, kinoteatrlar el xizmatida. Yer ostida avtoturargoh bor.
Bir so‘z bilan aytganda, bu yerda odamlar savdo qilishi, dam olishi, sport bilan shug‘ullanib, vaqtini chog‘ o‘tkazishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Majmua bir kunda 5 ming kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Unda 1 ming 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Prezidentimiz majmuaning iqtisodiy ahamiyati va aholi uchun qulayligini e’tirof etib, investor va tadbirkorlarga ko‘mak berish bundan keyin ham davlatimiz siyosatining strategik yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidladi. Milliy mahsulotlarimizni brendga aylantirish, ularni tashqi bozorlarda tanishtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Savdo markazida shinam kitob do‘koni ham ochilgan. Shavkat Mirziyoyev bu tashabbusni olqishlab, metro bekatlari, kutish joylarida ham mo‘jaz kitob do‘konlari tashkil etish maqsadga muvofiqligini aytdi.
Davlatimiz rahbari o‘yin maydonchasidagi bolajonlarni ko‘rib, samimiy mehr-e’tiborini izhor etdi. Bugungi barcha sa’y-harakatlar mamlakatimiz kelajagi uchun qilinayotgani, buning uchun bolalar yaxshi o‘qib, aqliy va ijodiy salohiyatini rivojlantirib borishi kerakligini ta’kidladi.
Yaqinda 24 qavatli, besh yulduzli mehmonxona ham barpo etilishi rejalashtirilgan. Unda 250 ta xona bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 430 kishiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Katta va kichik konferensiya zallari, suzish havzalari, restoran va do‘konlarda zamonaviy qulayliklar yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbariga shu yerda quriladigan zamonaviy uy-joylar loyihasi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, 1 ming 500 ta xonadondan iborat 28 ta ko‘p qavatli uy bunyod etiladi. Majmua hovlisi avtomobillar uchun yopiq va yashil hudud bo‘ladi. Bolalar bog‘chasi, o‘yin maydonchasi, tennis korti, yerosti avtoturargoh tashkil etiladi. Majmua hududi to‘liq Wi-Fi bilan qamrab olinadi hamda binolarda shovqinsiz liftlar o‘rnatiladi.
Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish loyihalari ham ko‘rib chiqildi. Ma’lumki, Toshkent metropolitenini Toshkent traktor zavodi dahasigacha olib borish rejalashtirilgan. Prezidentimiz avval taqdim qilingan loyihalarni qayta ko‘rib chiqish, boshqa muqobil takliflar kiritish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Shunga muvofiq tayyorlangan yangi loyihaga ko‘ra, Buyuk ipak yo‘li metrosidan Toshkent traktor zavodi dahasigacha 10 ta bekat quriladi. Bu tarmoq 30 ta mahalla, 148 ming aholini qamrab oladi.
Yana bir loyihaga ko‘ra, Bektemir tumanida Chirchiq daryosi yaqinida ko‘p qavatli uylar, savdo va xizmat binolari qurish ko‘zda tutilgan. Buning natijasida tumanda urbanizatsiya jadallashib, yangi markaz paydo bo‘ladi.
Eron hududida boshlangan harbiy harakatlar sababli Yaqin Sharq mintaqasida parvozlar cheklab qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ayniqsa, Erondagi keskin vaziyat tufayli O‘zbekistondan Saudiya
Oʻzbekiston Bugun, 09:19
2026 yilning 1 martidan boshlab O‘zbekistonda qonunchilik va amaliyotning turli sohalarida yangi tartiblar kuchga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu o‘zgarishlar raqamlashtirish, biznes,

Метро будет продлен до завода тракторов в Ташкенте
Президент Шавкат Мирзиёев 20 марта в Ташкенте ознакомился с проводимыми строительными и благоустроительными работами.
В нашей стране благодаря созданным условиям для инвесторов доля частного сектора в экономике продолжает расти. Прямые инвестиции направляются на реализацию перспективных проектов в промышленности, строительстве, торговле и сфере услуг.
Комплекс «High Town City», построенный в Юнусабадском районе нашей столицы, является одним из таких проектов. Он многофункционален и включает в себя торгово-развлекательный центр, бизнес-центр, гостиницу и современные жилые помещения. На его реализацию было направлено 510 миллионов долларов полностью иностранных инвестиций.
Глава государства ознакомился с современными видами торговли и услуг в торговом центре. В четырехэтажном здании открыты магазины, в том числе филиалы известных брендов. Рестораны и кафе, развлекательные площадки, спортивные площадки, кинотеатры находятся на службе народа. Под землей имеется автостоянка.
Одним словом, здесь созданы все условия для того, чтобы люди могли совершать покупки, отдыхать, заниматься спортом и проводить время с пользой. Комплекс способен обслуживать 5 тысяч человек в день. В нем трудоустроено 1 тысяча 500 человек.
Наш президент, отметив экономическое значение комплекса и его удобство для населения, подчеркнул, что помощь инвесторам и предпринимателям останется стратегическим направлением государственной политики. Он дал указания ответственным лицам по превращению наших национальных продуктов в бренд и их продвижению на внешних рынках.
В торговом центре также открыли уютный книжный магазин. Шавкат Мирзиёев, поддерживая эту инициативу, отметил целесообразность организации небольших книжных магазинов на станциях метро и в зонах ожидания.
Глава государства, увидев детей на игровой площадке, выразил искреннюю заботу и внимание. Он подчеркнул, что все сегодняшние усилия направлены на будущее нашей страны, и для этого детям необходимо хорошо учиться и развивать свои умственные и творческие способности.
В ближайшее время также планируется строительство 24-этажного пятизвездочного отеля. В нем будет 250 номеров, что позволит одновременно обслуживать 430 человек. В больших и малых конференц-залах, бассейнах, ресторанах и магазинах будут созданы современные удобства.
Государственному руководителю была представлена презентация проекта современных жилых домов, которые будут построены здесь. Согласно проекту, будет возведено 28 многоквартирных домов, состоящих из 1 тысячи 500 квартир. Двор комплекса будет закрытым и зеленым для автомобилей. Будут организованы детский сад, игровая площадка, теннисный корт, подземная автостоянка. Территория комплекса будет полностью охвачена Wi-Fi, а в зданиях будут установлены бесшумные лифты.
Также были рассмотрены проекты по развитию общественного транспорта в Ташкенте. Известно, что планируется продлить Ташкентский метрополитен до Ташкентского тракторного завода. Наш президент ранее давал указания пересмотреть представленные проекты и внести другие альтернативные предложения. В соответствии с подготовленным новым проектом будет построено 10 станций от метро Великого шелкового пути до Ташкентского тракторного завода. Эта сеть охватит 30 махаллей и 148 тысяч населения.
Согласно еще одному проекту, в районе Бектемир планируется строительство многоквартирных домов, торговых и сервисных зданий рядом с рекой Чирчик. Это приведет к ускорению урбанизации в районе и появлению нового центра.