O‘zbekistonliklar ishlash uchun ko‘proq Yevropaning qaysi davlatlariga borishmoqda?
So‘nggi yillarda O‘zbekiston fuqarolarining xorijiy mamlakatlarga mehnat migratsiyasi sezilarli darajada ortib bormoqda. Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan hisobotga ko‘ra, 2024-yilda aholi tashqi mobilligi 29 foizga oshib, xorijga chiqqan fuqarolar soni 6,2 million kishiga yetdi. Ushbu o‘sish, shuningdek, xalqaro pul o‘tkazmalarining 14,9 milliard dollarga yetgani bilan ham izohlanmoqda.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga migratsiya
So‘nggi yillarda O‘zbekistonliklarning Yevropa Ittifoqiga ketishi ortib bormoqda. Jumladan, 2023-yilda Yevropadagi ruxsatnomalarning soni 31,8 mingga yetgan bo‘lib, shundan 22,4 mingtasi boshqa maqsadlar uchun, 9,4 mingtasi esa ishlash uchun berilgan.
Eng ko‘p migratsiya kuzatilgan davlatlar quyidagilar:
- Polsha – Yevropa Ittifoqiga berilgan vizalarning 21 foizi;
- Litva – 17 foiz;
- Germaniya – 16 foiz;
- Latviya – 7 foiz.
Shuningdek, Birlashgan Qirollik ham mavsumiy mehnat migratsiyasi uchun muhim davlatlardan biri bo‘lib qolmoqda. Ushbu mamlakat tomonidan berilgan mavsumiy vizalar barcha mavsumiy vizalarning qariyb 13 foizini tashkil etdi. 2023-yilda Britaniya O‘zbekiston fuqarolariga 4094 ta viza bergan.
Janubiy Koreyaga migratsiya
2024-yilda Janubiy Koreyada O‘zbekistonlik rezidentlar soni 89,7 ming kishiga yetdi. Bu ko‘rsatkich 2019-yildagi eng yuqori nuqtaga yetganidan keyin pasayib, 2021-yildan boshlab yana o‘sishni boshladi. Koreyaga O‘zbekiston fuqarolarining migratsiyasi mehnat shartnomalari asosida bo‘lib, asosan ishlab chiqarish va qurilish sohalarida bandlik bilan bog‘liq.
Turkiyaga migratsiya
Turkiyaga mehnat migratsiyasi ham ortib bormoqda. 2024-yilda O‘zbekiston fuqarolariga berilgan yashash ruxsatnomalari soni 57,9 ming tani tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich 2023-yilga nisbatan oshgan bo‘lib, bu mamlakatga O‘zbekistonliklar tomonidan qiziqish ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. Shu bilan birga, doimiy bo‘lmagan migratsiya biroz pasaygan. Bu esa uzoq muddatli ishlash imkoniyatlarini izlash tendensiyasini anglatadi.
Rossiya va Qozog‘istonga migratsiya
Garchi Yevropa, Janubiy Koreya va Turkiyaga O‘zbekistonliklarning migratsiyasi ortib borsa-da, asosiy migratsiya yo‘nalishlari Rossiya va Qozog‘iston bo‘lib qolmoqda. O‘zbek migrantlarining aksariyati ushbu davlatlarda ishlashni afzal ko‘rmoqda. Bunga asosiy sabab sifatida:
- Ish topishning qulayligi;
- Mehnat bozorining talabchanligi;
- Madaniy va til jihatidan yaqinlik keltiriladi.
Shuningdek, ushbu davlatlarga pul o‘tkazmalarining hajmi ham yuqori bo‘lib, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlovchi muhim omillardan biri hisoblanadi.
2024-yilda O‘zbekiston fuqarolarining mehnat migratsiyasi o‘sishda davom etmoqda. Yevropa Ittifoqi, Janubiy Koreya va Turkiya yangi muhim yo‘nalishlarga aylangan bo‘lsa-da, Rossiya va Qozog‘iston haligacha eng ko‘p ishchi kuchini jalb qilayotgan mamlakatlar bo‘lib qolmoqda. Mehnat migratsiyasining ortishi bilan xalqaro pul o‘tkazmalari hajmi ham sezilarli darajada oshib bormoqda, bu esa O‘zbekiston iqtisodiyotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
25 mart kuni ijtimoiy tarmoqlarda Markaziy bankning P2P o‘tkazmalarda maqsadni ko‘rsatish talabi bekor qilingani haqida turli xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu holat jamoatchilik
Oʻzbekiston Bugun, 16:40
Gidromet xizmati kuchli yomg'in va sel xavfi haqida ogohlantirdi
O'zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati mamlakatimiz tog'li va tog'oldi hududlarida sel suv toshqinlari xavfi ortishi mumkinligi haqida tezkor ogohlantirish e'lon
O'zbekiston shifoxonalari 2026 yildan besh kunlik ish haftasiga o'tadi
2026 yilning 1 apreldan boshlab O'zbekistondagi davlat tibbiyot muassasalarining faoliyatida jiddiy yangilik amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu muhim qarorga ko'ra,
Oʻzbekiston Bugun, 14:33
Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Imomali Rahmon 26 mart kuni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Yuksak martabali mehmonni Toshkent-Humo xalqaro
Oʻzbekiston Bugun, 13:58
O'zbekiston bozorlarida go'sht narxlari so'nggi bir oy ichida sezilarli darajada oshib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi taqdim etgan rasmiy
Oʻzbekiston Bugun, 13:42
O'zbekiston fuqarolari Italiyada mavsumiy ishlarga yuboriladi
O‘zbekiston va Italiya rasmiylari O‘zbekiston fuqarolarini Italiyaning qishloq xo‘jaligi sohasidagi mavsumiy ishlarga yuborish masalasini muhokama qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uchrashuvda

В какие страны Европы узбеки уезжают работать больше всего?
В последние годы трудовая миграция граждан Узбекистана в зарубежные страны значительно увеличивается. Согласно отчету, опубликованному Центральным банком, в 2024 году внешняя мобильность населения увеличится на 29 процентов, и количество граждан, выехавших за границу, достигнет 6,2 миллиона человек. Этот рост также объясняется тем, что международные денежные переводы достигли 14,9 миллиарда долларов.
Миграция в страны Европейского Союза
В последние годы увеличивается количество узбеков, уезжающих в Европейский Союз. В частности, в 2023 году количество разрешений в Европе достигло 31,8 тысячи, из которых 22,4 тысячи выданы для других целей, а 9,4 тысячи – для работы.
Наиболее заметные страны миграции:
- Польша – 21 процент виз, выданных Европейским Союзом;
- Литва – 17 процентов;
- Германия – 16 процентов;
- Латвия – 7 процентов.
Кроме того, Соединенное Королевство также остается одной из важных стран для сезонной трудовой миграции. Выданные этой страной сезонные визы составили почти 13 процентов всех сезонных виз. В 2023 году Великобритания выдала 4094 визы гражданам Узбекистана.
Миграция в Южную Корею
В 2024 году количество узбекских резидентов в Южной Корее достигло 89,7 тысячи человек. Этот показатель снизился после достижения своего пика в 2019 году, но с 2021 года начал снова расти. Миграция граждан Узбекистана в Корею осуществляется на основе трудовых контрактов и в основном связана с занятостью в производственной и строительной сферах.
Миграция в Турцию
Трудовая миграция в Турцию также увеличивается. В 2024 году количество выданных гражданам Узбекистана разрешений на проживание составило 57,9 тысячи. Этот показатель увеличился по сравнению с 2023 годом, что свидетельствует о растущем интересе узбеков к этой стране. В то же время, временная миграция немного снизилась. Это указывает на тенденцию поиска возможностей для долгосрочной работы.
Миграция в Россию и Казахстан
Несмотря на то, что миграция узбеков в Европу, Южную Корею и Турцию увеличивается, основными направлениями миграции остаются Россия и Казахстан. Большинство узбекских мигрантов предпочитают работать в этих странах. Основными причинами являются:
- Удобство поиска работы;
- Требовательность рынка труда;
- Культурная и языковая близость.
Кроме того, объем денежных переводов в эти страны также высок и является одним из важных факторов, обеспечивающих экономическую стабильность.
В 2024 году трудовая миграция граждан Узбекистана продолжает расти. Хотя Европейский Союз, Южная Корея и Турция стали новыми важными направлениями, Россия и Казахстан по-прежнему остаются странами, привлекающими наибольшее количество рабочей силы. С увеличением трудовой миграции объем международных денежных переводов также значительно увеличивается, что оказывает положительное влияние на экономику Узбекистана.
Гидрометслужба предупредила о сильных дождях и угрозе паводков
Служба гидрометеорологии Республики Узбекистан объявила срочное предупреждение о возможном повышении угрозы селей в горных и предгорных районах страны. Об этом сообщает Zamin.uz. Сообщается, что
Узбекистан Сегодня, 14:58
С 2026 года больницы Узбекистана перейдут на пятидневную рабочую неделю
С 1 апреля 2026 года в деятельности государственных медицинских учреждений Узбекистана будут внедрены важные нововведения. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно этому важному решению, больницы и
Узбекистан Сегодня, 14:33
Президент Таджикистана прибыл с государственным визитом в Узбекистан
По приглашению Шавката Мирзиёева Имомали Рахмон 26 марта прибыл в Узбекистан с государственным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz. Высокопоставленного гостя лично встретил глава государства в
Узбекистан Сегодня, 13:58
Цены на мясо на рынках Узбекистана резко выросли в прошлом месяце
Цены на мясо на рынках Узбекистана значительно выросли за последний месяц. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно официальным данным, представленным Министерством экономики и финансов, средняя цена на
Узбекистан Сегодня, 13:42
Граждане Узбекистана отправляются на сезонные работы в Италию
Официальные лица Узбекистана и Италии обсудили вопрос отправки граждан Узбекистана на сезонные работы в сельскохозяйственном секторе Италии. Об этом сообщает Zamin.uz. Встречу посетили глава
Узбекистан Сегодня, 12:38
Утвержден порядок предоставления льготных жилищных кредитов для врачей
Министерство здравоохранения объявило проект нового документа, регулирующего порядок предоставления специальных льготных жилищных кредитов врачам и фармацевтам с трудовым стажем не менее пятнадцати