Mirziyoyev BMT sessiyasida O‘zbekiston manfaatlarini ilgari surdi
Joriy yilgi sessiya 80-marta o‘tkazilmoqda va u global siyosatdagi o‘zgarishlar, xususan Falastin masalasi bilan bog‘liq muhim voqealar sababli tarixda alohida o‘rin oladi. Ushbu sessiya O‘zbekiston uchun ham katta ahamiyatga ega.
Siyosatshunos Kamoliddin Rabbimov Kun.uz saytida shunday fikrlarni bayon etadi. Sessiyada O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda.
Ikkinchi jahon urushidan keyingi davrda BMT, uning Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashi global diplomatik va siyosiy bahslarning markaziga aylangan. Bu maydon dunyo davlatlari rahbarlari uchun o‘z qarashlarini ifoda etish, manfaatlarini ilgari surish imkonini beradi.
Shuning uchun ko‘plab rahbarlar shaxsan BMT sessiyalarida qatnashib, o‘z fikrlarini ochiq aytishadi. Mirziyoyevning Nyu-Yorkka safari uch asosiy qismdan iborat.
Birinchisi, AQSHdagi yirik korporatsiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazishdir. Prezident Blackrock, Jahon banki, Citigroup kabi yetakchi kompaniya rahbarlari bilan muloqot qilib, O‘zbekistonga sarmoya jalb qilish va hamkorlik loyihalarini rivojlantirishga chaqirdi.
Bu uchrashuvlar kelajakdagi hamkorlik uchun zamin yaratadi. Ikkinchi qismda Prezident BMT Bosh Assambleyasidagi nutqi bilan O‘zbekistonning ichki va mintaqaviy siyosati, shuningdek global muammolar bo‘yicha pozitsiyasini bildirdi.
U 2017-yildan boshlangan islohotlardan voz kechmaslikni ta’kidladi, bu esa xalqaro hamjamiyat uchun muhim signal hisoblanadi. Shuningdek, ta’lim, xotin-qizlar huquqlari va huquqiy davlat qurilishi sohasidagi davlat siyosati haqida gapirdi.
Markaziy Osiyo mintaqasida chegara va boshqa muammolar hal etilganini, mintaqada hamkorlikning ustuvor ekanligini ta’kidladi. Afg‘onistonda transport va logistika loyihalarini rivojlantirish uchun BMT rezolyutsiyasini qabul qilish taklifini ilgari surdi.
Falastin masalasida esa ikki xalq uchun ikki davlat printsipini qo‘llab-quvvatladi va mintaqada tinchlik uchun Falastin davlatining tashkil etilishi zarurligini qayd etdi. Ukraina urushi haqida ham O‘zbekiston urush siyosiy-diplomatik yo‘llar bilan tezroq to‘xtatilishi kerakligini ta’kidladi.
Uchinchi qismda Prezident boshqa davlat rahbarlari bilan uchrashib, O‘zbekiston manfaatlarini ilgari surdi va xalqaro aloqalarni mustahkamladi. Bu jarayon mamlakatning so‘nggi sakkiz yil ichida erishgan xalqaro obro‘sining yorqin namunasidir.
Oldingi davrda O‘zbekiston xalqaro maydonda cheklangan mavqega ega bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda davlat rahbari yirik iqtisodiy va siyosiy tashkilotlar bilan faol hamkorlik olib bormoqda. Manba: Kun.uz

Мирзиёев продвигал интересы Узбекистана на сессии ООН
Ежегодно в третью неделю сентября в Нью-Йорке начинается очередная сессия Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщает Zamin.uz.
Текущая сессия проводится в 80-й раз и занимает особое место в истории из-за изменений в глобальной политике, в частности, важных событий, связанных с палестинским вопросом. Эта сессия также имеет большое значение для Узбекистана.
Политолог Камолиддин Раббимов на сайте Kun.uz выражает такие мысли. В сессии участвует Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
В послевоенный период ООН, её Генеральная Ассамблея и Совет Безопасности стали центром глобальных дипломатических и политических дискуссий. Эта площадка предоставляет лидерам стран возможность выражать свои взгляды и продвигать свои интересы.
Поэтому многие руководители лично участвуют в сессиях ООН и открыто высказывают свои мнения. Поездка Мирзиёева в Нью-Йорк состоит из трёх основных частей.
Первая — проведение встреч с руководителями крупных корпораций и международных организаций в США. Президент общался с руководителями ведущих компаний, таких как Blackrock, Всемирный банк, Citigroup, призывая инвестировать в Узбекистан и развивать совместные проекты.
Эти встречи создают основу для будущего сотрудничества. Во второй части Президент выступил с речью на Генеральной Ассамблее ООН, выразив позицию Узбекистана по внутренней и региональной политике, а также по глобальным проблемам.
Он подчеркнул неизменность реформ, начатых в 2017 году, что является важным сигналом для международного сообщества. Также он говорил о государственной политике в области образования, прав женщин и строительства правового государства.
Отметил, что в регионе Центральной Азии решены вопросы границ и другие проблемы, подчеркнув приоритетность сотрудничества в регионе. Предложил принять резолюцию ООН для развития транспортных и логистических проектов в Афганистане.
По палестинскому вопросу поддержал принцип двух государств для двух народов и отметил необходимость создания государства Палестина для мира в регионе. По войне в Украине Узбекистан подчеркнул, что конфликт должен быть прекращён политико-дипломатическими средствами как можно скорее.
В третьей части Президент провёл встречи с главами других государств, продвигая интересы Узбекистана и укрепляя международные связи. Этот процесс является ярким примером международного авторитета страны, достигнутого за последние восемь лет.
Если ранее Узбекистан имел ограниченный статус на международной арене, то сегодня глава государства активно сотрудничает с крупными экономическими и политическими организациями. Источник: Kun.uz