пасмурно ветер 0.6 м/с, С
O‘zbekistonda 2025-yildan nogironlikni aniqlash bo‘yicha yangi tizim joriy etiladi, deb upl.uz sayti xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga ko‘ra, ilgari bu jarayon bilan shug‘ullangan vrachlik-konsultatsiya komissiyalari (VKK) tugatiladi. Bu o‘zgarishning asosiy maqsadi — korrupsion sxemalarning oldini olish.
Endilikda nogironlik belgilash to‘g‘risidagi qaror oilaviy shifokor tomonidan tayyorlangan hujjatlar asosida qabul qilinadi. Ushbu hujjatlar tibbiy-ijtimoiy ekspertiza komissiyasiga topshiriladi va aynan shu tashkilot yakuniy qarorni chiqaradi.
Yangi tizim 2025-yil 1-iyundan Toshkent shahri va Navoiy viloyatida ishga tushadi. 1-sentyabrga qadar butun respublika bo‘yicha joriy etilishi rejalashtirilgan. Mas’ul idoralarga mutaxassislarni o‘qitish va hujjat aylanishini raqamlashtirish vazifasi topshirilgan.
Eng asosiy yangilik — fuqarolar uchun jarayon soddalashtiriladi. Oilaviy shifokor barcha kerakli tibbiy xulosalarni to‘playdi va rasmiylashtiradi. Endi bemorning VKK yig‘ilishida ishtirok etishi talab etilmaydi. MSJ komissiyasi hujjatlarni ko‘rib chiqib, qaror qabul qiladi.
Tizim fuqarolar ishonchini oshirishi, adolatni ta’minlashi va suiiste’mollarning oldini olishi kutilmoqda. Shu maqsadda me’yoriy hujjatlar va tibbiyot xodimlari uchun ko‘rsatmalar tayyorlanmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda 2023-yildan boshlab elektron tibbiy ma’lumotlar tizimi faol rivojlanmoqda. Bu tizim shifokorlarga real vaqt rejimida bemorlar haqida ma’lumot almashish imkonini beradi. Nogironlik bo‘yicha yangi tizim aynan shu platformaga asoslanadi.
Tibbiyot oliygohlarida super-kontrakt bekor qilinadi
O'zbekistondagi tibbiyot oliy ta'lim muassasalarida qabul tizimini isloh qilish bo'yicha muhim o'zgarishlar kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kelgusi o'quv yilidan

В Узбекистане будет внедрена новая система определения инвалидности
В Узбекистане с 2025 года будет введена новая система определения инвалидности, сообщает сайт upl.uz.
По поручению президента Шавката Мирзиёева, ранее действовавшие врачебно-консультативные комиссии (ВКК) будут упразднены. Основная цель этих изменений — предотвращение коррупционных схем.
Теперь решение о назначении инвалидности будет приниматься на основе документов, подготовленных семейным врачом. Эти документы будут переданы в комиссию по медицинской и социальной экспертизе, и именно эта организация примет окончательное решение.
Новая система начнет действовать с 1 июня 2025 года в городе Ташкент и Навоийской области. Весь республиканский масштаб планируется внедрить до 1 сентября. Ответственным органам поручено обучить специалистов и цифровизировать документооборот.
Самое главное новшество — процесс будет упрощен для граждан. Семейный врач соберет и оформит все необходимые медицинские заключения. Теперь участие пациента в заседании ВКК не требуется. Комиссия МСЖ рассмотрит документы и примет решение.
Ожидается, что система повысит доверие граждан, обеспечит справедливость и предотвратит злоупотребления. В этой связи разрабатываются нормативные документы и рекомендации для медицинских работников.
Для справки, с 2023 года в Узбекистане активно развивается система электронных медицинских данных. Эта система позволяет врачам обмениваться информацией о пациентах в реальном времени. Новая система определения инвалидности будет основана именно на этой платформе.