пасмурно ветер 0.5 м/с, ЮЗ
7 may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, dori vositalaridan samarali foydalanish va tibbiy ta’limni takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi, deb nova24.uz sayti xabar berdi.
Yig‘ilishda davlat rahbari O‘zbekistonda poliklinikalar faoliyatining butunlay o‘zgarishini ma’lum qildi. Yangi tartibga ko‘ra, tibbiy brigada va unga biriktirilgan aholi o‘rtasida ikki tomonlama shartnoma tuziladi, bu orqali tomonlarning huquq va majburiyatlari belgilanadi. Fuqarolar o‘z oilaviy shifokorini mustaqil tanlash huquqiga ega bo‘ladi. Bu mutaxassislar tarkibiga xususiy shifokorlar ham kiradi.
Shuningdek, davlat tomonidan kafolatlangan tibbiy yordam paketi tasdiqlandi. Unga ko‘ra, tibbiy xizmatlar va dori-darmonlar to‘liq davlat byudjeti hisobidan qoplanadi.
Poliklinikalarda ginekolog shifokorlar soni ikki baravar oshiriladi. Har 3000 nafar bolaga bitta yangi pediatr biriktiriladi.
Endi boshlang‘ich tibbiy yordam tizimida 0,5 yoki 0,25 stavkada ishlash bekor qilinadi. Barcha shifokorlar va hamshiralar to‘liq ish vaqtida faoliyat yuritadi.
Har bir tumanda uchastka va oilaviy shifokor punktlari, poliklinikalar faoliyati optimallashtiriladi. 12 mingdan ortiq aholiga xizmat ko‘rsatayotgan 7 ta yirik poliklinika kichik poliklinikalarga aylantiriladi. Tuman markaziy poliklinikasi esa tor sohadagi mutaxassislar faoliyat yuritadigan maslahat-diagnostika bo‘limiga aylantiriladi.

В Узбекистане поликлиники переходят на новую систему
7 мая Президент Шавкат Мирзиёев провел заседание, посвященное вопросам повышения качества медицинских услуг, эффективного использования лекарственных средств и совершенствования медицинского образования, сообщает сайт nova24.uz.
На заседании глава государства сообщил о полной трансформации деятельности поликлиник в Узбекистане. Согласно новой системе, между медицинской бригадой и населением, к которому она прикреплена, будет заключен двусторонний договор, который определит права и обязанности сторон. Граждане получат право самостоятельно выбирать своего семейного врача. В состав этих специалистов также войдут частные врачи.
Кроме того, утвержден пакет медицинской помощи, гарантированный государством. Согласно этому пакету, медицинские услуги и лекарства будут полностью покрываться за счет государственного бюджета.
Количество гинекологов в поликлиниках будет удвоено. На каждые 3000 детей будет назначен один новый педиатр.
Теперь работа в системе первичной медицинской помощи с ставкой 0,5 или 0,25 будет отменена. Все врачи и медсестры будут работать на полную ставку.
В каждом районе будут оптимизированы участковые и семейные врачебные пункты, а также деятельность поликлиник. 7 крупных поликлиник, обслуживающих более 12 тысяч населения, будут преобразованы в небольшие поликлиники. Центральная районная поликлиника будет преобразована в консультационно-диагностическое отделение, где будут работать узкие специалисты.