Prezidentning yangi Farmoni qabul qilindi
Kambag‘al oilalar toifalarga ajratiladi. “Kambag‘al oilalarni davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida” gi Prezident Farmoni (PF-84-son, 08.05.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, 2025 yil 15 maydan Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilgan va ushbu reyestrga tushish xavfi bo‘lgan oilalar “qizil”, “sariq” va “yashil” toifalarga taqsimlanadi hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralari ularning toifasiga qarab ko‘rsatiladi.
“Qizil” toifaga – oila a’zolarining har biriga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha oylik daromadi minimal iste’mol xarajatlaridan kam bo‘lgan va quyidagi mezonlarning biriga javob beradigan oilalar kiritiladi:
- a’zolarining kamida 1 nafari sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra mehnat qilish imkoniyatiga ega bo‘lmagan;
- parvarishga muhtoj a’zosi, shu jumladan, nogironligi mavjud farzandi bo‘lgan;
- o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz yashovchi yoki yolg‘iz keksa yoxud yolg‘iz nogironligi bo‘lgan shaxsdan iborat bo‘lgan;
- boquvchisini yo‘qotgan yoki boquvchisi jazoni ijro etish muassasasida bo‘lgan oila;
“Sariq” toifaga – oila a’zolarining har biriga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha oylik daromadi minimal iste’mol xarajatlaridan kam bo‘lgan hamda a’zolari sog‘lig‘i holatiga ko‘ra mehnat qilish imkoniyatiga ega bo‘lgan oilalar kiritiladi.
“Yashil” toifaga – oila a’zolarining har biriga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha oylik daromadi minimal iste’mol xarajatlarining 1 baravaridan 1,5 baravarigacha bo‘lgan va quyidagi mezonlarning biriga javob beradigan oilalar kiritiladi:
- oila “qizil” yoki “sariq” toifadan chiqarilgan bo‘lsa;
- oilaning Kambag‘al oilalar reyestriga kiritilishi ehtimoli yuqori bo‘lsa.
O‘zbekistonda muborak Ramazon hayiti 20 mart sanasiga to‘g‘ri kelishi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Adliya vazirligining “Huquqiy axborot” kanali orqali rasmiy xabar
Oʻzbekiston Bugun, 19:43
Prezident farmoniga ko‘ra, O‘zbekistonda Ramazon hayiti rasman 20 mart kuni nishonlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu hujjatda bayramni butun mamlakat bo‘ylab ko‘tarinki ruhda o‘tkazish,
Toshkentda uy-joy ijarasi narxi hududlarga qarab oshdi
Poytaxtda yangi uy-joy ijarasi narxi fevral oyida sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, har bir kvadrat metr uchun o‘rtacha ijara narxi taxminan 8,7
Oʻzbekiston Bugun, 18:15
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga amaliy tashrif bilan kelib, hududda yirik investitsiya va qurilish loyihalarini ishga tushirish marosimida faol ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz
Oʻzbekiston Bugun, 17:48
Toshkent shahar hokimligi 2026 yilgi Navro‘z bayramini poytaxtning turli hududlarida katta ommaviy va ko‘ngilochar tadbirlar bilan o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bayram
Oʻzbekiston Bugun, 17:44
Bugun, 18-mart kuni O‘zbekiston nomidan birodar Afg‘oniston xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu yordam Ramazon hayiti munosabati bilan amalga oshirildi

Принят новый Указ Президента
Бедные семьи будут разделены на категории. Принят указ президента "О дальнейшем совершенствовании системы социальной поддержки бедных семей" (PF-84, 08.05.2025 г.).
Согласно указу, с 15 мая 2025 года бедные семьи, включенные в реестр, и семьи, которые подвержены риску попасть в этот реестр, будут распределены на категории "красная", "желтая" и "зеленая", а меры социальной поддержки будут предоставляться в зависимости от их категории.
В категорию "красная" включаются семьи, у которых средний месячный доход на каждого члена семьи ниже минимальных потребительских расходов и которые соответствуют одному из следующих критериев:
- хотя бы один член семьи не может работать по состоянию здоровья;
- есть нуждающийся в уходе член семьи, включая ребенка с инвалидностью;
- состоит из одинокого человека, нуждающегося в уходе, или одинокой пожилой или одинокой инвалида;
- семья, потерявшая кормильца или кормилец которой находится в учреждении исполнения наказаний;
В категорию "желтая" включаются семьи, у которых средний месячный доход на каждого члена семьи ниже минимальных потребительских расходов и члены семьи могут работать по состояни здоровья.
В категорию "зеленая" включаются семьи, у которых средний месячный доход на каждого члена семьи составляет от 1 до 1,5 минимальных потребительских расходов и которые соответствуют одному из следующих критериев:
- семья была исключена из категории "красная" или "желтая";
- вероятность включения семьи в реестр бедных семей высока.
В Узбекистане праздник Рамазан будет отмечаться 20 марта
В Узбекистане объявлено, что священный праздник Рамазан-Хайит приходится на 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. Официальное сообщение было опубликовано через канал Министерства юстиции «Правовая
Узбекистан Сегодня, 19:43
По указу Президента в Узбекистане праздник Рамазан официально отмечается 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. В данном документе определены планы по проведению праздника по всей стране в приподнятом
В Ташкенте цены на аренду жилья выросли в зависимости от районов
В столице цены на аренду нового жилья в феврале значительно выросли. Об этом сообщает Zamin.uz. По расчетам, средняя цена аренды за квадратный метр составила примерно 8,7 доллара. Цены на аренду по
Узбекистан Сегодня, 18:15
Президент Шавкат Мирзиёев с рабочим визитом прибыл в Самаркандскую область и активно участвовал в церемонии запуска крупных инвестиционных и строительных проектов в регионе. Об этом сообщает
Узбекистан Сегодня, 17:48
Хокимият Ташкента планирует провести празднование Навруза 2026 года с крупными массовыми и развлекательными мероприятиями в различных районах столицы. Об этом сообщает Zamin.uz. Программа праздника