Shavkat Mirziyoyev va Viktor Orban tor doirada muzokara o‘tkazdi
Budapeshtdagi «Karmelita» saroyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya bosh vaziri Viktor Orbanning tor doiradagi va rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda O‘zbekiston-Vengriya strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Amaliy hamkorlik barcha yo‘nalishlarda izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Parlamentlar, hukumatlar, idora va hududlar darajasida samarali aloqalar yo‘lga qo‘yilgan. BMT, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlik qilinmoqda.
O‘zaro savdo hajmi ortmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yetakchi korxonalarning kooperatsiyasi kuchaymoqda. Tovar ayirboshlash hajmini, shu jumladan import o‘rnini bosish va "GSP+" maqomi hisobiga birinchi bosqichda 500 million yevroga yetkazish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda laboratoriyalar Yevropa Ittifoqi talablariga muvofiq akkreditatsiyadan o‘tkaziladi, tovarlarni oldindan sertifikatlash dasturi va eksport qiluvchi kompaniyalarga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shma platforma ishga tushiriladi. Bugungi kunda qo‘shma investitsiya loyihalari portfeli 500 million dollarni tashkil etadi. Bu galgi tashrif uchun yana 1,5 milliard yevrolik yangi loyihalar tayyorlangan.
Vengriyaning “OTP” banki O‘zbekiston moliya bozoriga chiqqani Vengriya va Yevropa biznesi uchun kuchli rag‘bat bo‘lgani ta’kidlandi. Bank bilan moliyalashtirish vositalarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Avtokreditlashni rivojlantirish uchun qo‘shma kompaniya tashkil etish va biznesni qo‘llab-quvvatlash dasturini ishga tushirish shular jumlasidan. Sirdaryo viloyatida parrandachilik klasterini tashkil etish ham faol bosqichda.
Ertalab ishbilarmon doiralar vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, avtomobil yo‘llari va logistika markazlarini qurish, kommunal tarmoqlarni rivojlantirish, tayyor to‘qimachilik mahsulotlari, qurilish materiallari, kimyoviy tovarlar, farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish, raqamli texnologiyalar, baliqchilik kabi sohalarda yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Bunday ishlab chiqarishlarni O‘zbekistonda joylashtirish uchun Vengriyaning "Inpark" operatori boshqaruvida Yevropa kompaniyalari uchun maxsus sanoat zonasi tashkil etilayotgani ta’kidlandi.
Umuman, shu yil iyul oyida Budapesht shahrida bo‘lib o‘tadigan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishida Investitsiyaviy sheriklik dasturini tayyorlash va qabul qilishga kelishildi.
Shuningdek, O‘zbekiston-Vengriya Ishbilarmonlar kengashi faoliyatini qayta tiklash va yaqin fursatda uning navbatdagi yig‘ilishini biznes vakillarining keng ishtirokida o‘tkazish taklif etildi.
O‘tgan yil oktyabr oyida Qo‘qon shahrida o‘tgan birinchi Hududlar forumining samarali natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi. Hududlararo aloqalarni rag‘batlantirish maqsadida Vengriyada ikkinchi forumga puxta tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Ishbilarmonlik, turizm va madaniy almashinuvlarni faollashtirish maqsadida ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Madaniy-gumanitar sohadagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yilning oktyabr oyida Lakitelek shahrida buyuk shoir Alisher Navoiy byusti ochildi. Joriy yilning yanvar oyida Budapeshtda O‘zbek kinosi kunlari o‘tkazildi.
Kelgusi yilni O‘zbekiston va Vengriya madaniyati yili deb e’lon qilish taklifi bildirildi. Vengriya davlat opera teatri sahnasida "Lazgi" baletini sahnalashtirish va Budapeshtdagi Etnografiya muzeyida o‘zbek madaniyati ko‘rgazmasini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Ta’lim almashinuvi bo‘yicha "Stipendium Hungaricum" dasturi doirasidagi hamkorlik davom ettiriladi. Shuningdek, ikki mamlakatda tan olinadigan diplomlar berish tizimini joriy etish va mamlakatimizda Vengriya oliy ta’lim muassasalarining filiallarini tashkil etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shu ma’noda, joriy yilda Toshkent shahrida O‘zbekiston va Vengriya rektorlarining uchinchin forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Terrorizm, ekstremizm, narkotik moddalarning noqonuniy aylanmasi, odam savdosi va xavfsizlikka tahdid solayotgan boshqa zamonaviy xatarlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan nazorat o‘rnatish maqsadida mutasaddi vazirliklarga qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash topshirildi.
Uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoyev bosh vazir Viktor Orbanni javob tashrifi bilan O‘zbekistonga taklif etdi.

Шавкат Мирзиёев и Виктор Орбан провели переговоры в узком кругу
В «Кармелита» дворце в Будапеште прошли переговоры президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в узком кругу и с участием официальных делегаций.
На переговорах были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства и многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Венгрией. С удовлетворением отмечено, что практическое сотрудничество последовательно развивается во всех направлениях. Эффективные связи налажены на уровне парламентов, правительств, ведомств и регионов. Налажено близкое сотрудничество в рамках ООН, Организации тюркских государств и других международных структур.
Объем взаимной торговли растет, усиливается кооперация ведущих предприятий в различных отраслях экономики. Подчеркнута важность достижения объема товарооборота, в том числе за счет замещения импорта и статуса "GSP+", на первом этапе в 500 миллионов евро.
С этой целью лаборатории будут аккредитованы в соответствии с требованиями Европейского Союза, будет запущена программа предварительной сертификации товаров и совместная платформа по оказанию помощи экспортирующим компаниям. В настоящее время портфель совместных инвестиционных проектов составляет 500 миллионов долларов. Для этого визита подготовлены новые проекты на сумму еще 1,5 миллиарда евро.
Подчеркнуто, что выход венгерского банка "OTP" на финансовый рынок Узбекистана стал сильным стимулом для венгерского и европейского бизнеса. Достигнуто соглашение о расширении финансовых инструментов с банком. В числе прочего, создание совместной компании для развития автокредитования и запуск программы поддержки бизнеса. Также активно идет создание кластеров по птицеводству в Сырдарьинской области.
На встрече с представителями деловых кругов, состоявшейся утром, достигнуты соглашения по модернизации транспортной инфраструктуры, строительству автомобильных дорог и логистических центров, развитию коммунальных сетей, производству готовой текстильной продукции, строительных материалов, химических товаров, фармацевтической продукции, цифровых технологий, рыбного хозяйства и реализации новых проектов в этих областях.
Подчеркнуто, что для размещения такого производства в Узбекистане создается специальная промышленная зона под управлением венгерского оператора "Inpark" для европейских компаний.
В целом, на следующем заседании Межправительственной комиссии, которое пройдет в июле этого года в Будапеште, достигнуто соглашение о подготовке и принятии Программы инвестиционного партнерства.
Также предложено восстановить деятельность Узбекистано-Венгерского делового совета и провести его следующее заседание с широким участием представителей бизнеса в ближайшее время.
С удовлетворением отмечены результаты первого Форума регионов, прошедшего в октябре прошлого года в Коканде. Достигнуто соглашение о тщательной подготовке ко второму форуму в Венгрии с целью стимулирования межрегиональных связей.
Также обсуждены вопросы развития прямых авиарейсов между двумя странами с целью активизации делового, туристического и культурного обмена.
Особое внимание уделено расширению практического сотрудничества в гуманитарной и культурной сфере.
В октябре прошлого года в городе Лакитеелек был открыт бюст великого поэта Алишера Навои. В январе текущего года в Будапеште прошли Дни узбекского кино.
Предложено объявить следующий год Годом культуры Узбекистана и Венгрии. Готовится постановка балета "Лазги" на сцене Венгерского государственного оперного театра и выставка узбекской культуры в Этнографическом музее Будапешта.
Сотрудничество в рамках программы "Stipendium Hungaricum" по обмену в области образования будет продолжено. Также обсуждены возможности внедрения системы выдачи дипломов, признаваемых в обеих странах, и создания филиалов венгерских высших учебных заведений в нашей стране.
В этом контексте предложено провести третий форум ректоров Узбекистана и Венгрии в Ташкенте в текущем году.
Лидеры обменялись мнениями по актуальным вопросам международного и регионального значения. Подчеркнуто, что важно продолжать сотрудничество в борьбе с терроризмом, экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков, торговлей людьми и другими современными угрозами безопасности.
С целью контроля за выполнением достигнутых соглашений поручено подготовить совместную "дорожную карту" соответствующим министерствам.
В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил премьер-министра Виктора Орбана с ответным визитом в Узбекистан.