O‘zbekiston Vengriya bilan strategik sheriklik bo‘yicha deklaratsiyani imzoladi
O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida Kengaytirilgan strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya imzolandi.
Budapesht shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban Kengaytirilgan strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Shuningdek, yetakchilar huzurida qabul qilingan qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar, jumladan, Ekstraditsiya to‘g‘risidagi shartnoma, Iqlim o‘zgarishi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, tabiiy ofatlarni boshqarish, ilm-fan va innovatsiyalar, tinch atom sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi idoralararo kelishuvlar almashildi.

Узбекистан подписал декларацию о стратегическом партнерстве с Венгрией
Подписана совместная декларация о установлении Расширенных стратегических партнерских отношений между Узбекистаном и Венгрией.
По итогам переговоров, прошедших в городе Будапешт, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан подписали совместную декларацию о установлении Расширенных стратегических партнерских отношений.
Также были обменены ряд межправительственных и межведомственных документов, принятых в присутствии лидеров, включая соглашение об экстрадиции, соглашение о сотрудничестве в области изменения климата, межведомственные соглашения о управлении природными катастрофами, науке и инновациям, сотрудничестве в области мирного атома.