Abituriyentlar diqqatiga: kirish imtihonlarida qanday muhim o‘zgarishlar bo‘ldi?
O‘zbekistonda davlat oliy ta’lim muassasalari va professional ta’lim muassasalariga qabul jarayonlarida bir qator muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Abituriyentlarning tanlov imkoniyatlarini oshirish va shaffoflikni ta’minlash maqsadida, bu yildan boshlab kirish imtihonlari yangi tizim asosida tashkil etiladi.
Hukumat qaroriga muvofiq, endilikda barcha davlat oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul «avval test, so‘ng tanlov» tamoyili asosida amalga oshiriladi. Bu esa abituriyentlarga imtihon topshirish jarayonida o‘zlari uchun yanada qulaylik va adolatli sharoitlarni yaratish maqsadini ko‘zda tutgan.
Bu yildan boshlab abituriyentlar yagona test imtihonida ishtirok etadi va o‘z natijalariga ko‘ra dastlab oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat yo‘nalishlariga, shundan so‘ng esa professional ta’lim muassasalariga kirish uchun tanlovda qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Qabul jarayonlari aniq belgilangan ikki bosqichda o‘tkaziladi:
Birinchi bosqichda barcha abituriyentlar har yili 5 iyundan 25 iyungacha (25 iyun kuni ham) onlayn ro‘yxatdan o‘tadi. Bunda ular test topshiradigan fanlar majmuasi, test sinovlari o‘tadigan hudud, ta’lim olish tili va agarda tanlagan yo‘nalishda kasbiy (ijodiy) imtihon mavjud bo‘lsa, ushbu imtihonlar topshiriladigan davlat oliy ta’lim muassasasini belgilaydi.
Ikkinchi bosqichda esa test natijalari to‘liq e’lon qilingach, abituriyentlar 15 kun muddat ichida oliy ta’lim muassasasini, bakalavriat ta’lim yo‘nalishini hamda ta’lim shaklini tanlashlari lozim bo‘ladi. Agar abituriyent ikkinchi bosqichda ta’lim muassasasi, yo‘nalish va ta’lim shaklini aniq belgilab olmasa, u yakuniy tanlov jarayoniga kiritilmaydi.
Shuningdek, professional ta’lim muassasalariga kirmoqchi bo‘lgan abituriyentlar OTMlarga qabulning yakuniy natijalari e’lon qilinganidan keyin 10 kun davomida professional ta’lim muassasasi, kasb, mutaxassislik va ta’lim shaklini belgilashi kerak bo‘ladi.
Yangi tizim qabul jarayonida adolat, shaffoflik va ochiqlikni ta’minlash barobarida, abituriyentlarga keng tanlov imkoniyatini beradi. Shu bilan birga, bu tizim davlat ta’lim muassasalariga qabul qilishda tartib-intizomni yanada mustahkamlash va yoshlarning o‘qishga bo‘lgan qiziqishini oshirishga xizmat qiladi.
Har bir abituriyent uchun bu o‘zgarishlar bilan tanishib chiqish, qabul shartlari va talablarni diqqat bilan o‘rganib chiqish muhim ahamiyatga ega. Ta’lim jarayonidagi yangi imkoniyatlardan unumli foydalanish o‘z qo‘lingizda ekanini unutmang. Umid qilamizki, bu o‘zgarishlar sizlarga muvaffaqiyatli talabalikka birinchi qadamlarni tashlash uchun keng yo‘l ochib beradi. Omad siz bilan bo‘lsin!
Varshava shahrida O'zbekistonning mehnat resurslari salohiyatini keng targ'ib qilish va Polsha kompaniyalari bilan strategik hamkorlikni mustahkamlashga bag'ishlangan muhim taqdimot
Oʻzbekiston Bugun, 10:59
Toshkent shahrida muhitni yaxshilash va jamoat uchun dam olish joylarini ko'paytirish maqsadida to'rtta yangi sun'iy ko'l barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz
Oʻzbekiston Bugun, 07:27
O'zbekiston va Serbiya turizm sohasida hamkorlik bitimini tasdiqladi
O‘zbekiston Serbiya bilan turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida xalqaro bitimni rasmiy tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu hujjat 2025 yil 28 oktyabr kuni Toshkent
Oʻzbekiston Kecha, 23:38
O'zbekiston hukumatining so'nggi qarori mamlakat raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish yo'lida katta ahamiyatga molik qadamdir. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Prezidentning yangi

Внимание абитуриентов: какие важные изменения произошли в вступительных экзаменах?
В Узбекистане в процессе приема в государственные высшие учебные заведения и профессиональные учебные заведения осуществляется ряд важных изменений. С целью увеличения возможностей выбора абитуриентов и обеспечения прозрачности, с этого года вступительные экзамены будут организованы на основе новой системы.
Согласно решению правительства, теперь прием во все государственные высшие и профессиональные учебные заведения будет осуществляться на основе принципа «сначала тест, затем отбор». Это направлено на создание более удобных и справедливых условий для абитуриентов в процессе сдачи экзаменов.
С этого года абитуриенты будут участвовать в едином тестовом экзамене и на основе своих результатов получат возможность сначала участвовать в отборе на бакалавриат высших учебных заведений, а затем на поступление в профессиональные учебные заведения.
Процессы приема будут проводиться в четко определенные два этапа:
На первом этапе все абитуриенты ежегодно с 5 по 25 июня (включительно 25 июня) проходят онлайн-регистрацию. При этом они определяют набор предметов, по которым будут сдавать тесты, регион проведения тестов, язык обучения и, если в выбранной специальности предусмотрен профессиональный (творческий) экзамен, учебное заведение, в котором будут сдавать эти экзамены.
На втором этапе, после полного объявления результатов тестов, абитуриенты должны в течение 15 дней выбрать высшее учебное заведение, направление бакалавриата и форму обучения. Если абитуриент не определит учебное заведение, направление и форму обучения на втором этапе, он не будет допущен к финальному отбору.
Кроме того, абитуриенты, желающие поступить в профессиональные учебные заведения, должны в течение 10 дней после объявления окончательных результатов приема в высшие учебные заведения определить профессиональное учебное заведение, специальность, профессию и форму обучения.
Новая система обеспечивает справедливость, прозрачность и открытость в процессе приема, а также предоставляет абитуриентам широкие возможности выбора. В то же время эта система способствует укреплению порядка и дисциплины при приеме в государственные учебные заведения и повышению интереса молодежи к учебе.
Для каждого абитуриента важно ознакомиться с этими изменениями, внимательно изучить условия и требования приема. Не забывайте, что эффективное использование новых возможностей в образовательном процессе зависит от вас. Мы надеемся, что эти изменения откроют вам широкий путь для успешного начала учебы. Удачи вам!