Shavkat Mirziyoyevning Mo‘g‘ulistonga tashrifi yakunlandi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Mo‘g‘ulistonga davlat tashrifi 25 iyun kuni yakuniga yetdi. Tarixdagi birinchi bo‘lgan ushbu tashrif O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston munosabatlarida yangi bosqichni boshlab berdi va ko‘p qirrali hamkorlik rivoji uchun keng imkoniyatlar ochdi.
Davlat rahbari 24 iyun kuni Ulan-Bator shahrida prezident Uxnaagiyn Xurelsux bilan tor doirada va kengaytirilgan tarkibda muzokara o‘tkazdi. Amaliy hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot va sanoat sohalarida kooperatsiyani rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yakunda Keng qamrovli sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya imzolandi.
Prezidentlar rafiqalari bilan ikki mamlakat san’at ustalarining qo‘shma konsertida ishtirok etdi.
25 iyun kuni davlat rahbari rafiqasi bilan «Ix Tenger» majmuasiga tashrif buyurdi. Prezidentlar va birinchi xonimlar birgalikda daraxt ekdi. An’anaviy «Naadam» o‘yinlari tomosha qilindi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, O‘zbekiston prezidenti Toshkentga jo‘nab ketdi. Aeroportda oliy martabali mehmonlarni Mo‘g‘uliston tashqi ishlar vaziri Batmunx Batsetseg va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

Визит Шавката Мирзиёева в Монголию завершён
Президент Шавкат Мирзиёев의 государственный визит в Монголию завершился 25 июня. Этот визит, ставший первым в истории, открыл новую страницу в отношениях Узбекистана и Монголии и создал широкие возможности для развития многостороннего сотрудничества.
Глава государства 24 июня в Улан-Баторе провел переговоры с президентом Ухнаагийн Хурэлсухом в узком и расширенном составе. Обсуждались перспективные направления практического сотрудничества, прежде всего, вопросы развития кооперации в торгово-экономической и промышленной сферах.
В завершение была подписана совместная декларация о установлении всеобъемлющих партнерских отношений.
Президент и его супруга приняли участие в совместном концерте мастеров искусств двух стран.
25 июня глава государства вместе с супругой посетил комплекс «Их Тенгер». Президенты и первые леди совместно посадили дерево. Были просмотрены традиционные игры «Наадам».
После завершения мероприятий визита президент Узбекистана вылетел в Ташкент. В аэропорту высокопоставленных гостей провожали министр иностранных дел Монголии Батмунх Батсэцэг и другие официальные лица.