O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasida qo‘shma deklaratsiya imzolandi
Ulan-Bator shahrida o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux keng qamrovli sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladi.
Shuningdek, prezidentlar huzurida quyidagi hujjatlar imzolandi:
- o‘simliklar karantini va himoyasi, oliy ta’lim, tog‘-kon sanoati, atrof-muhitni muhofaza qilish, jinoyatchilikning oldini olish va unga qarshi kurashish, sog‘liqni saqlash va tibbiyot fani, jismoniy tarbiya va sport sohalarida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar;
- ikki mamlakat arxiv idoralari o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan Mo‘g‘uliston Iqtisodiyot va taraqqiyot vazirligi o‘rtasida, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan, O‘zbekiston Madaniyat vazirligi bilan Mo‘g‘uliston Madaniyat, sport, turizm va yoshlar vazirligi o‘rtasida 2025-2028 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturlari;
- O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Mo‘g‘uliston Oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi va yengil sanoat vazirligi o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha hamkorlik rejasi;
- O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan Mo‘g‘uliston Madaniyat, sport, turizm va yoshlar vazirligi o‘rtasida ekoturizm sohasidagi harakatlar rejasi.

Подписана совместная декларация между Узбекистаном и Монголией
В результате высокоуровневых переговоров, прошедших в Улан-Баторе, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух подписали совместную декларацию о установлении всеобъемлющих партнерских отношений.
Кроме того, при президентах были подписаны следующие документы:
- соглашения о сотрудничестве в области фитосанитарного контроля и защиты растений, высшего образования, горнодобывающей промышленности, охраны окружающей среды, профилактики преступности и борьбы с ней, здравоохранения и медицины, физической культуры и спорта;
- протокол о сотрудничестве между архивными учреждениями двух стран;
- программы сотрудничества между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерством экономики и развития Монголии, между министерствами иностранных дел, на 2026-2027 годы, а также между Министерством культуры Узбекистана и Министерством культуры, спорта, туризма и молодежи Монголии на 2025-2028 годы;
- план сотрудничества по расширению сотрудничества в сельском хозяйстве между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Министерством продовольствия, сельского хозяйства и легкой промышленности Монголии;
- план действий в области экотуризма между Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана и Министерством культуры, спорта, туризма и молодежи Монголии.