Sobiq hakam Lapochkin Kazartsev qarorini qo‘lladi
Rossiyalik sobiq FIFA toifasidagi hakam Sergey Lapochkin Moskva «Spartak» va Makhachkala «Dinamo» jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda yuz bergan voqeani baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Birinchi bo‘limda hakam Vasiliy Kazartsev mehmonlar darvozasiga penalti tayinlamadi, chunki Muhammad Aziy Nail Umyarov oyog‘iga tegdi. Lapochkinning ta’kidlashicha, dastlab to‘pga urinish bo‘lgan, bu eng muhim jihatdir.
Agar avval o‘yinchi raqibga bosim o‘tkazsa, keyin to‘pga tegsagina, bu qoidabuzarlik hisoblanadi. U «Match TV»ga bergan intervyusida, Aziyning to‘pni ehtiyotkorlik bilan oyoq barmoqlari bilan surib, keyin esa oyog‘ini qo‘yishga joy topa olmagani ko‘rsatilgan yaxshi takroriy kadrlar borligini ta’kidladi.
O‘yinning 75-daqiqasida «Spartak» 1:0 hisobida oldinda bo‘lib, ko‘pchilik ustunligida o‘ynamoqda. Uchrashuv jarayonini Liveresult saytidagi matnli translyatsiya orqali kuzatish mumkin.

Бывший судья Лапочкин поддержал решение Казарцева
Российский бывший судья ФИФА Сергей Лапочкин оценил событие, произошедшее в матче между московским «Спартаком» и махачкалинским «Динамо». Об этом сообщает Euro-football.ru.
В первом тайме судья Василий Казарцев не назначил пенальти в ворота гостей, так как Мухаммад Азий задел Нейла Умярова по ноге. По словам Лапочкина, изначально была попытка удара по мячу, что является самым важным моментом.
Если сначала игрок оказывает давление на соперника, а затем только касается мяча, это считается нарушением правил. Он отметил в интервью «Матч ТВ», что есть хорошие повторные кадры, показывающие, как Азий осторожно подталкивает мяч пальцами ног, а затем не может найти место, чтобы поставить ногу.
На 75-й минуте «Спартак» ведет со счетом 1:0 и играет в большинстве. Процесс матча можно отслеживать через текстовую трансляцию на сайте Liveresult.