Rafin’ya 39 yoshida faoliyatini yakunladi
Braziliyalik himoyachi Marsio Rafael Ferreyra de Souza, ko‘proq Rafin’ya nomi bilan tanilgan futbolchi 39 yoshida faoliyatini yakunladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda u Sportv telekanalida efirga chiqqanida ma’lum qildi. Rafin’ya o‘z so‘zlarida uzoq davom etgan faoliyati uchun avvalo Allohga minnatdorlik bildirdi.
U hech qachon o‘zining erishgan yutuqlariga bormoqchi emas edi, biroq barcha futbol orzularini amalga oshirganini ta’kidladi. Futbolchining faoliyati Braziliyaning Kuritiba klubida boshlangan va aynan shu yerda yakunlangan.
Uning faoliyatida Shalke, Jenoa, Bavariya, Flamengo, Olimpiakos, Gremio va San-Paulu kabi jamoalarda o‘ynagan o‘yinlari mavjud. Rafin’yada Germaniya chempionati bo‘yicha 7 ta unvon, Chempionlar ligasi va Klub jahon chempionati g‘olibligi, shuningdek boshqa yirik musobaqalarda yutuqlar bor.
U Braziliya milliy jamoasida ham debyut qilgan va unda 4 ta o‘yin o‘tkazgan. Shu bilan birga, uning tajribasi va muvaffaqiyatlari ko‘plab yosh futbolchilarga namuna bo‘lib xizmat qilmoqda.

Рафинья завершила свою карьеру в 39 лет
Бразильский защитник Марсио Рафаэль Феррейра де Соуза, более известный как Рафинья, завершил карьеру в 39 лет. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом он сообщил в эфире телеканала Sportv. Рафинья в своих словах выразил благодарность прежде всего Богу за свою долгую карьеру.
Он никогда не хотел говорить о своих достижениях, однако отметил, что осуществил все свои футбольные мечты. Карьера футболиста началась в клубе Куритиба в Бразилии и именно там же завершилась.
В его карьере есть игры за такие команды, как Шальке, Дженоа, Бавария, Фламенго, Олимпиакос, Гремио и Сан-Паулу. У Рафиньи 7 титулов чемпиона Германии, победа в Лиге чемпионов и клубном чемпионате мира, а также достижения в других крупных турнирах.
Он также дебютировал в национальной сборной Бразилии и провел 4 игры. При этом его опыт и успехи служат примером для многих молодых футболистов.