Shatov: Yevro-2016da jamoa birlashmagan edi
Rossiya milliy terma jamoasining sobiq yarim himoyachisi Oleg Shatov 2016-yilgi Yevropa chempionatida jamoaning ishtiroki haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘sha turnirda Rossiya guruhi oxirgi o‘rinni egallagan edi. Guruhda Angliya, Uels va Slovakiya terma jamoalari bor edi.
Shatovning ta’kidlashicha, muammo faqat natijada emas, balki jamoa ichidagi muhitda ham bo‘lgan. U o‘sha paytdagi tarkibning guruhdan chiqishga yetarlicha kuchli ekanini, ammo jamoa birlashmagan va umumiy maqsadga intilmaganini aytdi.
Shatov so‘zlariga ko‘ra, jamoada yuqori potentsial bor edi va ular pleyf-offga chiqishi mumkin edi. Biroq ham murabbiylar shtabi, ham futbolchilar tomonidan xatolar yuz berdi.
Asosiy javobgarlik bosh murabbiyga yuklangan bo‘lsa-da, futbolchilar ham o‘z roli, mas’uliyati va talab darajasini anglab yetishi kerak edi. Shatov, shuningdek, 2014-yil Braziliyada bo‘lib o‘tgan jahon chempionatidagi holat ham shunga o‘xshash bo‘lganini ta’kidladi.
Yevro-2016da Rossiya terma jamoasi bir ochko bilan turnirni yakunlagan, Angliyaga durang o‘ynagan, Uels va Slovakiyaga esa mag‘lub bo‘lgan edi.

Шатов: На Евро-2016 команда не объединилась
Бывший полузащитник сборной России Олег Шатов поделился воспоминаниями о выступлении команды на чемпионате Европы 2016 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
На том турнире Россия заняла последнее место в группе. В группе были команды Англии, Уэльса и Словакии.
По словам Шатова, проблема заключалась не только в результате, но и в атмосфере внутри команды. Он отметил, что состав того времени был достаточно сильным для выхода из группы, но команда не объединилась и не стремилась к общей цели.
Шатов отметил, что в команде был высокий потенциал, и они могли выйти в плей-офф. Однако как штаб тренеров, так и игроки допустили ошибки.
Хотя основная ответственность лежала на главном тренере, игроки также должны были осознавать свою роль, ответственность и уровень требований. Шатов также подчеркнул, что ситуация на чемпионате мира 2014 года в Бразилии была аналогичной.
На Евро-2016 сборная России завершила турнир с одним очком, сыграв вничью с Англией и проиграв Уэльсу и Словакии.