Chicharito ayollar haqidagi gaplari uchun jazolandi
Meksikaning «Gvadalaxara» jamoasi hujumchisi Xavyer Ernandes, keng ommaga Chicharito nomi bilan tanilgan futbolchi, ijtimoiy tarmoqlarda erkaklar va ayollar o‘rtasidagi munosabatlar haqidagi videolarni joylashtirgani sababli jiddiy tanqidlarga uchradi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikrlari Meksika futbol federatsiyasi tomonidan keskin qoralandi. Rasmiy bayonotda aytilishicha, futbolchi jinsiy kamsitishga asoslangan stereotiplarni targ‘ib qilgan, bu esa ommaviy axborot vositalarida zo‘ravonlik shakli sifatida baholanadi va sportda gender tengligi tamoyillarini buzadi.
Bir necha kun oldin Xavyer Ernandes axloqiy normalarga zid bo‘lgan va tenglikni rivojlantirishga qarshi fikrlarni bildirdi. Shuning uchun Gender masalalari va xilma-xillik bo‘yicha komissiya tekshiruv o‘tkazdi.
Tekshiruv natijasida futbolchiga jarima solindi va ogohlantirish berildi. Agar xuddi shunday xato takrorlansa, jazo yanada qattiqroq bo‘ladi.
Hozircha Chicharito bu vaziyat bo‘yicha hech qanday izoh bermadi. Ushbu holat sport olamida gender tengligi va axloqiy me’yorlarni ta’minlashning muhimligini yana bir bor eslatmoqda.

Чичарито был наказан за свои слова о женщинах
Нападающий мексиканской команды «Гвадалахара» Хавьер Эрнандес, известный широкой публике под именем Чичарито, подвергся серьезной критике за размещение видео о взаимоотношениях между мужчинами и женщинами в социальных сетях. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Его высказывания были резко осуждены Федерацией футбола Мексики. В официальном заявлении говорится, что футболист пропагандировал стереотипы, основанные на сексуальной дискриминации, что рассматривается как форма насилия в средствах массовой информации и нарушает принципы гендерного равенства в спорте.
Несколько дней назад Хавьер Эрнандес высказал мнения, противоречащие моральным нормам и развитию равенства. Поэтому Комиссия по гендерным вопросам и разнообразию провела расследование.
В результате расследования футболисту был наложен штраф и сделано предупреждение. Если такая ошибка повторится, наказание будет более строгим.
Пока Чичарито не дал никаких комментариев по этой ситуации. Этот случай еще раз подчеркивает важность обеспечения гендерного равенства и моральных норм в мире спорта.