Osipenko legionerlar uchun rus tilini o‘rganishni talab qildi
Moskva “Dinamo” jamoasi himoyachisi Maksim Osipenko jamoada ko‘p sonli lotin amerikalik legionerlar bo‘lishiga qaramay ispan tilini o‘rganmoqchi emas. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Futbolchi fikricha, xorijliklar o‘zlari kelgan mamlakat tilini, ya’ni rus tilini o‘rganishlari lozim, chunki ular shu yerga pul topish uchun kelishgan. Osipenko “Chempionat” nashriga bergan intervyusida shunday degan: “Men uchun nima keragi bor?
Ular Rossiyaga kelganlar, demak rus tilini o‘rganishlari kerak”. Shu bilan birga u, futbolchilar bir-birlariga ingliz tilida yordam berishlari mumkinligini ta’kidladi.
Misol tariqasida Osipenko o‘zining Niko Marichal bilan muloqotini keltirdi. Rossiya Premyer Ligasi birinchi turida “Dinamo” o‘z maydonida Kaliningradning “Baltika” jamoasi bilan 1:1 hisobida durang o‘ynadi.
Keyingi o‘yinda “oq-ko‘k” jamoa o‘z maydonida bosh murabbiy Valeriy Karpinning sobiq jamoasi “Rostov”ni qabul qiladi.

Осипенко потребовал от легионеров изучения русского языка
Защитник московского "Динамо" Максим Осипенко не хочет учить испанский язык, несмотря на большое количество латиноамериканских легионеров в команде. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По мнению футболиста, иностранцы должны изучать язык страны, в которую они приехали, то есть русский язык, так как они приехали сюда зарабатывать деньги. Осипенко в интервью изданию "Чемпионат" сказал: "Что мне с этого?
Они приехали в Россию, значит, должны учить русский язык". В то же время он отметил, что футболисты могут помогать друг другу на английском языке.
В качестве примера Осипенко привел свое общение с Нико Маричалом. В первом туре Российской Премьер-Лиги "Динамо" сыграло вничью 1:1 с калининградской "Балтикой" на своем поле.
В следующем матче "бело-голубые" примут на своем поле бывшую команду главного тренера Валерия Карпина "Ростов".