Rossiyada futbolda legionerlar soni ko‘paymoqda
Rossiya Davlat Dumasining birinchi o‘rinbosari Aleksandr Jukov Rossiya Premyer-ligasida cheklovlar qattiqlashtirilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U «Spartak» jamoasining muxlisi sifatida Rossiya chempionatida ko‘proq mahalliy futbolchilar o‘ynashini istashini ta’kidladi. Shu sababli u Rossiya sport vazirligining pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlaydi.
Jukovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda Premyer-ligada xorijlik futbolchilar soni ko‘p, maydonda uch nafar rossiyalik o‘yinchi bo‘lishi yetarli emas. U cheklovlarni kuchaytirish klub rahbarlari tomonidan to‘liq ma’qullanmasligi mumkinligini ham aytdi.
Oldinroq ommaviy axborot vositalari yangi cheklov joriy etilishi mumkinligini xabar qilgan, unga ko‘ra, ro‘yxatda o‘n nafar legioner bo‘lishi va maydonda beshtasi ishtirok etishi taqiqlanadi. Mazkur o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishi va mahalliy iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ko‘rilmoqda.
Cheklovlarning kuchaytirilishi jamoalarda mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratishi, shu bilan birga liganing sifatini oshirishga yordam berishi kutilmoqda. Biroq, bu qaror klub rahbarlari va mutaxassislar orasida turlicha munosabatlarga sabab bo‘lishi mumkin.

В России количество легионеров в футболе растет
Первый заместитель Государственной Думы России Александр Жуков высказал мнение о том, что в Российской Премьер-Лиге могут быть ужесточены ограничения. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что как болельщик команды «Спартак» хочет, чтобы в чемпионате России играло больше местных футболистов. Поэтому он поддерживает позицию Министерства спорта России.
По словам Жукова, в настоящее время в Премьер-Лиге много иностранных футболистов, и трех российских игроков на поле недостаточно. Он также отметил, что ужесточение ограничений может не получить полного одобрения со стороны руководителей клубов.
Ранее средства массовой информации сообщали, что может быть введено новое ограничение, согласно которому в списке будет десять легионеров, и на поле сможет находиться только пятеро. Эти изменения рассматриваются с целью развития российского футбола и поддержки местных талантов.
Ожидается, что ужесточение ограничений создаст больше возможностей для местных футболистов в командах и поможет повысить качество лиги. Однако это решение может вызвать различные реакции среди руководителей клубов и специалистов.