Moskvaning «Dinamo» klubi direktorlar kengashi raisi Dmitriy Gafin Rossiya Professional Futbol Ligasi klublaridagi legionerlar sonini tabiiy yo‘l bilan kamaytirish mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, avvalo bolalar va o‘smirlar sportini rivojlantirish zarur. Shunda sifatli mahalliy futbolchilar soni ko‘payadi va klublar chet el futbolchilariga ko‘p murojaat qilishga ehtiyoj sezmaydi.
Hozirgi amaldagi qoidalarga muvofiq, har bir klub ro‘yxatida 13 nafar legioner bo‘lishi mumkin, maydonda esa ulardan sakkiz nafari bir vaqtning o‘zida o‘ynashi mumkin. Rossiya sport vazirligi kelajakda legionerlar sonini yanada qisqartirishni rejalashtirmoqda.
Unga ko‘ra, ro‘yxatdagi legionerlar soni o‘n nafarga, maydondagi legionerlar soni esa oltitagacha cheklanishi mumkin. Bu chora mahalliy futbolchilarni qo‘llab-quvvatlash va milliy futbolning sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, bunday cheklovlar orqali klub va jamoalar o‘z o‘yinchilarini rivojlantirishga ko‘proq e’tibor qaratadi. Natijada, mamlakat futboli barqaror rivojlanadi va yosh iste’dodlar uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratiladi.

Динамо предложил естественное сокращение числа легионеров
Председатель совета директоров московского клуба «Динамо» Дмитрий Гафин высказал мнение о том, что количество легионеров в клубах Российской Профессиональной Футбольной Лиги можно сократить естественным образом. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, прежде всего необходимо развивать детский и юношеский спорт. Тогда количество качественных местных футболистов увеличится, и клубам не придется часто обращаться к иностранным игрокам.
Согласно действующим правилам, в списке каждого клуба может быть 13 легионеров, на поле же одновременно могут играть восемь из них. Министерство спорта России планирует в будущем еще больше сократить количество легионеров.
По его мнению, количество легионеров в списке может быть ограничено до десяти, а на поле — до шести. Эта мера будет способствовать поддержке местных футболистов и повышению качества национального футбола.
Кроме того, такие ограничения заставят клубы и команды больше внимания уделять развитию своих игроков. В результате, футбол в стране будет стабильно развиваться, и для молодых талантов будет создано больше возможностей.